Finlord Sněmovna financí

Fondy peněžního trhu a jejich úpadek

26.2.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
oheň

Podílové fondy peněžního trhu patří mezi nejkonzervativnější investice. Jejich výnosnosti jsou už ale řadu let velmi špatné. Proto zaznamenaly dle údajů Asociace pro kapitálový trh za posledních pět let pokles spravovaného majetku o 75 % z 13 na 3 miliardy korun. Které finanční produkty je lepší namísto peněžních fondů použít?

 

Přihlaste se do našeho newsletteru, a získáte tříměsíční seriál o tom, jak investujeme, co sledujeme, kde vidíme prostor pro generování nadprůměrných výnosů.

 

Úpadek fondů peněžního trhu je způsoben velmi nízkou výnosností konzervativních investic a relativně vysokou nákladovostí. Pro ilustraci tohoto problému lze použít údaje Likvidního fondu, který spravuje Erste Asset Management. Fond má pořád více než 1 miliardu Kč pod správou a investuje do několikaměsíčních českých pokladničních poukázek. Problém je v tom, že krátkodobé cenné papíry nesly v ČR delší dobu záporný výnos. K tomu je nutné zmínit, že tento konkrétní fond má TER na úrovni 0,4 % ročně a vstupní poplatek je 0,1 %.

 

Graf č. 1: Vývoj hodnoty Likvidního fondu, zdroj: Erste Asset Management

 

fondy peněžního trhu

 

Už od konce roku 2012 výnosnost fondu soustavně klesá, přičemž celkem od založení v září 2009 vydělal investorům nepatrných 0,39 %. V současnosti už české úrokové sazby rostou, takže by se propad hodnoty fondu mohl zastavit. Nicméně ve srovnání s jinými fondy v nabídce společnosti bude historická výkonnost nadále velmi nízká.

 

Investiční alternativy

 

Typicky se jako alternativa nabízí spořicí účty, které jsou na rozdíl od fondů pojištěny státem, nenesou vstupní/výstupní poplatky, peníze lze z nich vybrat kdykoliv a v současnosti se už jejich výnosnosti dostávají k 0,5 % p.a.

 

Další alternativou jsou termínované vklady, kde jsou už výnosnosti i více než 1 % p.a., jen si investor musí dát pozor na to, že u termínovaných vkladů nelze bez sankce disponovat penězi dříve než ve splatnosti.

 

Moderní investiční alternativou je pak kombinace spořicího účtu s investicí na některé spolehlivé P2P síti, která podporuje investici v českých korunách. Investice na P2P sítích jsou oproti vkladům v bankách rizikovější, jelikož nejsou ze zákona pojištěné. Na druhé straně riziko lze zmenšit výběrem velkých P2P sítí, kde mají investice nějakou formu garance od prodávající strany. Příkladem takovéto P2P sítě jsou lotyšská společnost Mintos a česká společnost Bondster. Na obou lze investovat v korunách, přičemž na obou prodává pohledávky především nebankovní úvěrová společnost Acema. Kreditnímu riziku této společnosti jsme se věnovali ZDE. Jedná se o finančně stabilní společnost, která by v dohledné době neměla mít problémy se splácením. Acema dává na uvedené P2P sítě garantované půjčky, které nesou úrokový výnos kolem 7 až 8 %.

 

Při tvorbě konzervativního portfolia pak může investor vytvořit kombinaci bezrizikového bankovního spořicího účtu (třeba s výnosností 0,5 % p.a.) a mírně rizikovější investice na P2P (třeba s výnosností 7 % p.a.). Váhy investice lze určit různě.

 

Pokud vytvoříme portfolio se stejnými váhami, tak se dostaneme na průměrnou očekávanou výnosnost 50 % * 0,5 % + 50 % * 7 % = 3,75 %.

 

Pokud chceme ještě více snížit riziko, tak na spořicí účet lze dát kupříkladu 80 % kapitálu. Pak by očekávaná výnosnost portfolia složeného z bezrizikového spořicího účtu a investice na P2P byla 80 % * 0,5 % + 20 % * 7 % = 1,8 %.

 

Jak ukazují uvedené řádky, tak P2P investice vůbec nejsou jenom pro dynamické investory. Nýbrž i konzervativní investoři mohou toto alternativní aktivum využít při nastavení svého investičního portfolia.

 

Pro nové investory má platforma Mintos pořád v platnosti bonus 1 % z investice v prvních 90 dnech. Stačí využít náš refferal link (my také dostaneme 1 % z vkladu).

 

To samé platí i pro platformu Bondster. Pro nové investory má platforma v platnosti bonus 1 % z investice v prvních 90 dnech. Stačí při registraci využít náš promo kód 0043 (my také dostaneme 1 % z vkladu).

26.2.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

9 % DLUHOPIS NA VYBUDOVÁNÍ ZÁZEMÍ ROSTOUCÍ POTRAVINÁŘSKÉ SPOLEČNOSTI