Finlord Sněmovna financí

Vysokofrekvenční tradeři vydělávají méně

17.8.2017

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
vysokofrekvenční trading

Vysokofrekvenční tradeři zažívali před několika lety obrovský rozmach. Důvodem byly nadprůměrné zisky, které bylo možné generovat rychlejším přístupem na trhy oproti jiným investorům. Zlaté časy jsou ale minulostí, jelikož konkurence firem v této oblasti prudce stoupla. Co lze od tradingu očekávat v budoucnosti?

 

Pokrok v technologiích umožnil v posledních dvaceti letech nástup vysokorychlostních finančních obchodníků, kteří dokážou své obchody realizovat v milisekundách. Rozmach vysokofrekvenčních firem nastal zejména po roce 2005, kdy jejich podíl na obchodování v USA byl méně než 20 % a v Evropě prakticky takovéto firmy neexistovaly.

 

V roce 2009 vygenerovaly dle údajů TABB Group vysokofrekvenční tvůrci trhu tržby ve výši 7,2 miliardy dolarů. V roce 2016 byly ale tržby jenom slabých 1,1 miliardy dolarů. Taktéž tržní podíl vysokofrekvenčních obchodníků výrazně poklesl. Zatím co v roce 2009 generovali tito účastníci trhu až 60 % všech obchodů na amerických akciových burzách, tak loni měli na svědomí kolem 49 % obchodů s akciemi. V Evropě poklesl jejich podíl při obchodování akcií ze 40 % na 35 %. Průměrný výdělek na jednu zobchodovanou akci se od roku 2009 snížil o polovinu z 0,001 USD na 0,0005 USD.

 

Graf č. 1: Tržby vysokofrekvenčních obchodníků v USA v miliardách USD, zdroj: TABB Group

vysokofrekvenční tradeři výnosy

 

Jak vysokofrekvenční obchodování funguje

 

Fungování vysokofrekvenčních obchodníků je přísně střeženým obchodním tajemstvím, ale i tak je možné rozlišit několik strategií. Základem jsou arbitráže mezi různými aktivy a různými burzami. Momentálně se do sekce arbitráží dostávají zejména arbitráže mezi cenou ETF a cenou podkladových aktiv. ETF jsou burzovně obchodované fondy a jejich cena se může odlišovat od čisté hodnoty aktiv, které drží. Nejobchodovanější instrumenty na burzách jsou už právě ETF, ne jednotlivé akcie. Vzhledem k prudkému nárůstu pasivních strategií bude význam ETF nadále rychle stoupat.

 

Další větví jsou statistické arbitráže mezi cenami různých aktiv, které využívají zejména pokročilou analýzu vztahů jednotlivých aktiv. A pak jsou ještě arbitráže založené na nových zprávách, takže když se na trh dostane kupříkladu číslo o propadu zaměstnanosti, tak je cenový pohyb extrémně rychlý. Arbitráže obecně pomáhají udržovat finanční trh v dobrém stavu a bez anomálií. Tady je úloha vysokofrekvenčních obchodníků nezastupitelná, i když zejména ve velmi vypjatém obdobím mohou především arbitráže nových informací vyvolat větší pohyby cen než by bylo vhodné.

 

Další techniky vysokofrekvenčních fondů už mají horší dopad na stabilitu trhů. Zejména se jedná o detekci velkých objednávek. Pokud chtějí institucionální investoři umístit na trh objednávku ve výši několika milionů až stovek milionů dolarů, tak se určitě setkají s tím, že je vysokofrekvenční obchodníci budou chtít předběhnout a mírně natáhnout cenu.

 

Náklady na vybudování kvalitní infrastruktury (servery, programové vybavení, kvalitní real time data) pro vysokofrekvenční trading se pohybují v milionech korun a výše. Mnoho traderů-amatérů si myslí, že vysokofrekvenčnímu tradingu se mohou věnovat po práci z domu na notebooku, s nějakým retailovým softwarem (Metatrader, TWS, Sierra Chart, Multicharts a další) a s předplacením retailových real time dat (třeba od IQFeed). Ne, s takovýmto levným vybavením profesionální vysokofrekvenční tradeři, tvůrci trhu a velké HFT hedgeové fondy skutečně nepracují.

 

V nejbližších letech můžeme očekávat postupné pronikání vysokofrekvenčních obchodníků na méně rozvinuté burzy, což pomůže snížit obchodní spready a naopak by to mohlo zvednout nabídku likvidity. Taktéž se očekává další spojování vysokofrekvenčních obchodníků. Naposledy nastalo velké spojení Virtu Financial a KCG Holding. Díky tomu vznikl tradingový gigant s podílem na obchodování amerických akcií ve výši kolem 20 %. Další institucionální gigant, společnost Citadel Securities, pak má také pětinový podíl.

 

Přihlaste se do našeho newsletteru a získáte tříměsíční seriál o zodpovědném investování s našimi postupy, myšlenkami a analýzami.

17.8.2017

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Libor napsal:

    Diky za zajimavy clanek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?