Finlord Sněmovna financí

NAŠE INVESTICE: V 01/2017 ZISK 0,2 %

2.2.2017

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
1701Finlord portfolio

Naše investice vygenerovaly v lednu aktivy vážený průměrný výnos 0,2 %. Vývoj na finančních trzích nám navzdory minimálním pohybům v posledních týdnech přijde velmi zajímavý. Zejména sledujeme další růst nadhodnocení akcií a neschopnost malých a středních firem zlepšit finanční výsledky.

 

Celé naše portfolio můžete sledovat v rámci služby Portfolio Manažer, případně se námi používané investiční postupy můžete naučit v rámci podrobně připravených Výukových balíčků. Díky kvalitním a dlouhodobě prověřeným strategiím jsme přesvědčení, že v dlouhém období dokážeme překonat většinu dynamických fondů.

 

Jak dopadl leden?

 

V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 2 až 3 % v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme USD/CZK. Naopak EUR/CZK a GBP/CZK zajištěné nemáme.

 

1701Finlord portfolio

 

Pro srovnání ještě tabulka výnosů v roce 2016:

 

201612 Finlord portfolio

Poznámka k EstateGuru: úroky jsou připsány až při splatnosti úvěru.

 

V tabulce za leden je ještě uvedena platforma Bondora, kde se nám podařilo odprodat více než polovinu portfolia. V únoru snad odprodej dokončíme a investice na této platformě by se pro nás měly stát minulostí.

 

Ostatní P2P sítě si vedou výborně. Těžkosti jsme zaznamenali spolu s dalšími investory u platformy Viventor. Jejím problémem je nedostatek nových investičních příležitostí, což způsobilo, že téměř celý leden jsme nemohli zainvestovat peníze. Proto jsme v lednu zaznamenali nižší výnosnost oproti předchozím měsícům. Koncem ledna se situace zlepšila, ale do ideálního stavu má platforma daleko.

 

Dobré je, že provozovatelé platforem postupně přicházejí s novinkami. Mintos zavedl investice v jiných měnách včetně koruny a na platformu byly uvedeny další nebankovky. Estateguru spustila autoinvest, který usnadní umísťování prostředků. V naši neustálé snaze diverzifikovat jsme založili účet na nové platformě Swaper.com, což je takový klon Twina. Recenzi vypublikujeme v březnu, až si ji více vyzkoušíme. Nicméně už teď můžeme uvést, že platforma vsadila na graficky hezkou jednoduchost.

 

Sakra, kdy už ty předražené akcie padnou?!

 

Všichni investoři sledují akciové trhy a nevěřícně kroutí hlavami se slovy: „proč při současných vysokých valuacích ještě nenastala korekce“. Opět se potvrzují slova Johna Maynarda Keynese, že „trh může zůstat iracionální déle, než vy můžete zůstat solventní“. Hedgeové fondy si to dobře uvědomují a výrazně snížily sázky na pokles cen akcií. Short interest u amerických akcií propadl na tříleté minima. Optimismus ohledně cen podněcují i centrální banky, které by rády zvýšily svoji alokaci do akcií, protože jim devizové rezervy v posledních letech několikanásobně stouply. Jak uvádí ČNB, 10 % alokace devizových rezerv do akcií je v pořádku.

 

Žijeme ve výjimečné době, kdy mediánový poměr cena/tržby v indexu S&P 500 může být dle výpočtu Hussman Strategic Advisors na historickém maximu 2,5. Tržby a zisky akciových indexů táhnou vzhůru zejména velké technologické firmy, jako jsou Apple, Google, Facebook nebo Microsoft. Nicméně hlubší analýza firem odhaluje, že střední a malé společnosti výrazně zaostávají.

 

1701 P/S poměr

 

Analýza Yardeni Research pak ukazuje, že zejména v případě small cap akcií je P/E poměr téměř na úrovni bubliny z přelomu tisíciletí. Zhodnocení small cap akcií o dalších 10 % by P/E poměr poslalo na nový rekord. Malé firmy mají značný problém zlepšovat svoji finanční výkonnost, a to navzdory ekonomickému rozmachu. To mimo jiné otevírá zajímavou investiční příležitost v podobě pozice long large cap – short small cap akcie.

 

1701 P/E poměr akciových indexů

 

Podívejte se i na náš twitterový kanál @FinlordCz, kde pravidelně publikujeme a retweetujeme další důležité informace.

 

Finlord portfolio – nastavení v únoru

 

Vidíme šílenství, víme, že to nemůže dopadnout dobře, ale i tak nemáme chuť hrát si na hrdiny. Velkou short pozici na akciích zatím neplánujeme otevřít. Davová psychóza od drobných investorů až po centrální banky je tak silná, že by nás nepřekvapilo, pokud by akcie nadále zdražovaly. Na druhé straně cena volatility je skutečně nízká, což investorům umožňuje snadné zajištění zejména vůči extrémním pohybům.

 

V oblasti P2P investic neplánujeme žádné výraznější změny kromě ukončení činnosti na Bondoře a Benefi (u Benefi je problém s neexistujícím sekundárním trhem). V nejbližších 12 měsících nečekáme v Evropě hospodářskou krizi, proto si myslíme, že kreditní kvalita P2P půjček na zavedených platformách se výrazněji nezhorší.

 

Přihlaste se do našeho newsletteru, ať Vám neutečou žádné novinky.

2.2.2017

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE