VÝVOJ HIGH-FREQUENCY TRADINGU
25.1.2017
3 min.
High-frequency trading zní jako kouzelná formule, u níž si drtivá většina veřejnosti představí cosi sofistikovaného a geniálního. Ovšem je tomu tak?
Vývoj high-frequency tradingu se dá rozdělit do dvou období a to jednak na předkrizové a pokrizové. V předkrizovém období docházelo k vzestupu high-frequency tradingu na obou stranách Atlantiku a to tedy jak v Evropě, tak i USA. Pravdou však je, že v předkrizovém období byly Spojené státy oproti Evropě v high-frequency více popředu.
V Evropě podíl high-frequency tradingu na celkovém obchodování s akciemi vzrostl od roku 2005 z nuly zhruba na 40 % v roce 2010. Naopak v USA v roce 2005 činil podíl high-frequency tradingu již 20 %, přičemž v roce 2009 byl tento podíl 60 %, což byl ale současně vrchol. Posléze vzestup high-frequency tradingu zastavila finanční krize a jeho podíl na trhu začal ustupovat. Od roku 2014 se podíl high-frequency tradingu na akciovém trhu snížil na 35 % v Evropě a na 50 % v USA.
Tržby high-frequency firem klesají
Klesající tržby odráží i snižující se výnosy z high-frequency tradingu. Celkem high-frequency firmám poklesly tržby ze 7,2 miliardy USD v roce 2009 na 1,3 miliardy USD v roce 2014.
Za poklesem tržeb a snižujícím se podílem high-frequency tradingu stojí zejména rostoucí konkurenční prostředí v této oblasti, díky čemuž rychle ubývají tradingové (arbitrážní) příležitosti. Velkým oříškem jsou pro high-frequency firmy také rostoucí náklady na infrastrukturu.
Negativní pro high-frequency je také vzestup dark poolů (jde většinou o mimoburzovní, ECN propojené, anonymní trhy, kde není ostatním účastníkům známa velikost objednávek až do vypořádání obchodu), kde se dělají velké blokové obchody, a to pro high-frequency nemá smysl.
Kromě toho se pro high-frequency může stát velkým problémem ještě přísnější regulace a dohled. To by pak mohlo vést k nadměrné kapacitě v oblasti high-frequency. Jak to tak vypadá, tak high-frequency trading naráží na svoje limity.
25.1.2017
3 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Co je mysleno tou trzbou v high frequency tradingu? Nejsou v clanku uvedeny az moc male castky?
Vzpominam si jak Janecek porad prohlasoval, ze jeho firma diky HFT protaci 900ceskych rozpoctu rocne a ze jsou to jeho trzby tedy desitky bilionu (americky ci anglicky trilionu) dolaru.
Tržba je příjem z obchodu po odečtení vstupů. To nesmíme zaměňovat s objemem obchodů. Ty HFT firmy protáčí triliony, nicméně tržby/zisky jsou mnohem menší. Při obchodování akcií mají třeba tržbu 0,005 USD na 1 akcii a méně, i když kus akcie stojí 100 USD.