Finlord Sněmovna financí

VÝVOJ HIGH-FREQUENCY TRADINGU

25.1.2017

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
rychlost

High-frequency trading zní jako kouzelná formule, u níž si drtivá většina veřejnosti představí cosi sofistikovaného a geniálního. Ovšem je tomu tak?

 

Vývoj high-frequency tradingu se dá rozdělit do dvou období a to jednak na předkrizové a pokrizové. V předkrizovém období docházelo k vzestupu high-frequency tradingu na obou stranách Atlantiku a to tedy jak v Evropě, tak i USA. Pravdou však je, že v předkrizovém období byly Spojené státy oproti Evropě v high-frequency více popředu.

 

 

V Evropě podíl high-frequency tradingu na celkovém obchodování s akciemi vzrostl od roku 2005 z nuly zhruba na 40 % v roce 2010. Naopak v USA v roce 2005 činil podíl high-frequency tradingu již 20 %, přičemž v roce 2009 byl tento podíl 60 %, což byl ale současně vrchol. Posléze vzestup high-frequency tradingu zastavila finanční krize a jeho podíl na trhu začal ustupovat. Od roku 2014 se podíl high-frequency tradingu na akciovém trhu snížil na 35 % v Evropě a na 50 % v USA.

high-frequency trading

 

 

Tržby high-frequency firem klesají

 

 

Klesající tržby odráží i snižující se výnosy z high-frequency tradingu. Celkem high-frequency firmám poklesly tržby ze 7,2 miliardy USD v roce 2009 na 1,3 miliardy USD v roce 2014.

high-frequency trading

 

Za poklesem tržeb a snižujícím se podílem high-frequency tradingu stojí zejména rostoucí konkurenční prostředí v této oblasti, díky čemuž rychle ubývají tradingové (arbitrážní) příležitosti. Velkým oříškem jsou pro high-frequency firmy také rostoucí náklady na infrastrukturu.

 

Negativní pro high-frequency je také vzestup dark poolů (jde většinou o mimoburzovní, ECN propojené, anonymní trhy, kde není ostatním účastníkům známa velikost objednávek až do vypořádání obchodu), kde se dělají velké blokové obchody, a to pro high-frequency nemá smysl.

 

Kromě toho se pro high-frequency může stát velkým problémem ještě přísnější regulace a dohled. To by pak mohlo vést k nadměrné kapacitě v oblasti high-frequency.  Jak to tak vypadá, tak high-frequency trading naráží na svoje limity.

25.1.2017

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    aja napsal:

    Co je mysleno tou trzbou v high frequency tradingu? Nejsou v clanku uvedeny az moc male castky?
    Vzpominam si jak Janecek porad prohlasoval, ze jeho firma diky HFT protaci 900ceskych rozpoctu rocne a ze jsou to jeho trzby tedy desitky bilionu (americky ci anglicky trilionu) dolaru.

    admin napsal:

    Tržba je příjem z obchodu po odečtení vstupů. To nesmíme zaměňovat s objemem obchodů. Ty HFT firmy protáčí triliony, nicméně tržby/zisky jsou mnohem menší. Při obchodování akcií mají třeba tržbu 0,005 USD na 1 akcii a méně, i když kus akcie stojí 100 USD.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?