Finlord Sněmovna financí

INVESTOŘI POZOR: JAPONSKO VYMÍRÁ

17.1.2017

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Japonsko, třetí největší ekonomika světa, má obrovský dlouhodobý problém. Tamní populace stárne a v nejbližších letech se tento trend nezmění. Akcioví investoři by měli být na pozoru. Když teď investoři spustí screeningy, tak jim vyskočí mnoho levně oceněných firem právě z této země. Nicméně je dobré zamyslet se nad budoucností japonského domácího trhu. Ten má zaděláno na pořádný průser. Pojďme se podívat na několik statistik, které nás hodně odrazují od držby japonských akcií.

 

Japonsko má přímo šílenou demografickou projekci. Jak ukazují grafy společnosti The Economist v roce 1950 měl tento stát velmi mladou populaci, která pak v 70. a 80. letech spustila silný ekonomický rozmach. Ještě v roce 2005 byla situace relativně dobrá. Počet lidí nad 60 let už byl sice velmi vysoký, ale Japonsko mělo stále dostatek lidí v produktivním věku 20 až 60 let. Nicméně porodnost v zemi je katastroficky nízká a migrační politika je extrémně přísná. V nejbližších 40 letech by tak mělo nastat výrazné zestárnutí populace. Více než třetina Japonců bude mít přes 65 let a v produktivním věku 20 až 65 let bude zoufale málo obyvatel.

 

Japonsko demografie

 

Společnost Nippon odhaduje, že počet obyvatel se do roku 2060 sníží ze současných 125 milionů na 87 milionů, tedy o plných 30 %. Počet lidí v produktivním věku by propadl o 42 %. V dalším století by pak počet obyvatel mohl propadnout pod 50 milionů. Situace by se změnila, pokud by byla míra porodnosti na úrovni 2,07. To je zatím nereálný předpoklad, jelikož teď je míra porodnosti 1,41 a naposledy byla na úrovni 2 v roce 1974.

 

Japonsko obyvatelstvo

 

Demografický vývoj je důležitý pro odhad domácí poptávky. Spotřeba domácností je pochopitelně nejvyšší u pracujících lidí. Pokud poklesne počet pracujících v Japonsku v nejbližších 40 letech o 40 %, tak domácí spotřeba také propadne o desítky procent. Taktéž je nutné počítat s tím, že u důchodců jsou obrovské náklady na lékařskou péči, což odčerpává prostředky nejenom ze státního rozpočtu, ale i z peněženek potomků.

 

Japonsko řeší krizi zadlužováním

 

Japonská centrální banka i vláda si riziko uvědomují a už řadu let se snaží zachránit potápějící se loď. Vládní dluh k HDP zde stoupl nad 230 %, přičemž před deseti lety byl menší než 160 %. Japonsko je jednoznačně nejzadluženější vyspělá země na světě. Při současném tempu nárůstu dluhu by poměr mohl být v roce 2025 na úrovni 300 %. A to ještě bude Japonsko doufat, že nepřijde globální recese.

Japonsko dluh k HDP

 

Japonská centrální banka se také snaží přispět svými prostředky a nakupuje dluhopisy i akciové ETF. Její bilance se proto v posledních deseti letech zněkolikanásobila. Výsledek aktivit: inflaci se v listopadu podařilo zvýšit na 0,5 %. Tempo růstu HDP ale zpomaluje.

 

Japonská centrální banka - rozvaha

 

Velkým problémem je stagnující produktivita japonských firem. Ještě do roku 2006 postupně rostla, ale od finanční krize sledujeme velmi neuspokojivé přešlapování na místě.

 

Závěr: akcie japonských firem raději ne

 

I když screeningy ukazují řadu relativně levně oceněných firem v Japonsku, tak se této zemi raději vyhneme. Výhled domácí poptávky je špatný a spoléhat na to, že vláda a centrální banka dokážou donekonečna nafukovat dluh a rozvahu není nejlepší strategie.

 

Pokud bychom se jako investoři chtěli angažovat v Asii, tak máme k dispozici řadu jiných trhů, které mají mnohem lepší ekonomické vyhlídky. Indie, Indonésie či Filipíny mají podobnou demografickou strukturu jako Japonsko v 50. letech a rychle se přizpůsobují západním standardům.

 

Zaregistrujte se do našeho newsletteru, ve kterém se budeme zabývat i investicemi do zajímavých asijských firem.

 

17.1.2017

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?