Finlord Sněmovna financí

FUNDLIFT A 3DOID: KUPUJEME

23.9.2016

9 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
3Doid logo

Na platformu Fundlift se dostal velmi atraktivní projekt 3Doid. Společnost zvýšila kvůli obrovskému zájmu investorů požadovanou částku z 5,5 milionu na 7 milionů korun. Jako odměnu nabízí 10 % konvertibilní investiční certifikát se splatností v říjnu 2018. Půjdeme rovnou k věci. Tato investiční příležitost se nám líbí. Hodně.

 

Unikátní služba, dobře zvolená cena, kvalitně připravený finanční plán, zainteresovanost managementu a dosavadních externích investorů a krátká doba do realizace plánu jsou hlavní faktory, které nás přiměly k investici.

 

3Doid vytváří fotobanku, kterou budou chtít všechny e-shopy

 

Společnost 3Doid je pro nás běžné spotřebitele neznámá. Ale e-shopy ji už určitě mají v seznamu potenciálních dodavatelů služeb. Firma vytváří a spravuje největší fotobanku 3D produktových fotografií na světě. Dosud má v databázi 5000 produktů (3DOIDů) a plánuje další velké rozšiřování databáze. Vstup do této 3D fotobanky si e-shopy mohou za poměrně slušnou cenu zakoupit.

 

Online prodeje jsou na vzestupu všude ve světě a postupně vytláčí z trhu kamenné prodejny. Kupříkladu v USA už prodej přes internet tvoří více než 10 % všech maloobchodních prodejů. Ještě v roce 2010 tvořily jenom 8 %. V roce 2025 by online prodeje mohly tvořit až pětinu všech maloobchodních prodejů.

 

Asociace pro elektronickou komunikaci odhaduje, že v ČR se v příštím roce zvedne podíl internetových prodejů nad hranici 10 %. Ještě před dvěma lety byl podíl jenom 8 %.

 

E-shopy se rozhodně těší z přílivu nových zákazníků a snaží se co nejvíce usnadnit jejich nákupní rozhodování. Jak to lze udělat? Hezkým zobrazením prodávaného produktu, specifikacemi, recenzemi, poprodejním servisem atd. 3Doid cílí na hezčí zobrazení pomocí 3D. 2D obrázky už holt nestačí.

 

Služba 3Doid je pro e-shopy skvělá

 

Business model je dobře promyšlený. Každý první e-shop (Early Adopter) na daném trhu po skončení bezplatné zkušební doby v délce 3 měsíce přechází na placenou formu spolupráce v podobě měsíčního paušálu ve výši 699 /1099 EUR za neomezený přístup k databázi 3DOIDů s garancí min. 500 nových 3DOIDů v databázi kvartálně.

 

Představme si, že máme e-shop. Chceme zákazníkovi ukázat produkt nejenom na fotkách, ale i v prostoru a z různých uhlů. Jako manažer e-shopu můžeme najmout dalšího člověka, který bude všechny produkty točit na fotoaparát/kameru. Kolik toho stihne udělat za den a jaké budou jeho mzdové náklady? Takovýto fotograf vyjde tak na 40 000 Kč = 1481 EUR. K tomu je nutné připočíst náklady na techniku.

 

3Doid se na kvalitní vytváření prezentace produktu specializuje, tím pádem výrazně sníží náklady na výrobu jednoho 3D objektu. Směle můžeme říct, že e-shopy, které nechtějí zaostat za konkurencí a nechtějí platit obrovské provozní náklady, nakonec zvolí službu této firmy, případně její konkurence. No, a jelikož významnější konkurence není teď žádná, tak e-shopům moc variant na výběr nezůstane.

 

Zakladatelé společnosti jsou nadšenci

 

Firmu založili Marek Votroubek (podíl 12 %) a Petr Bubeníček (podíl 12 %) spolu s investiční společností Opifer Investments, která dodala přímý a nepřímý počáteční kapitál ve výši 4,8 milionu koruna a získala 45 % podíl. Tady si dovolíme odbočku k projektu Enlog, který se na Fundliftu objevil v červnu. Tehdy jsme uvedli, že se nám nelíbí rozložení podílů, kdy i po nalití 3 milionů do nově vznikající firmy by investoři měli menší podíl na firmě než zakladatel společnosti.

 

Tady v projektu 3Doid nemají zakladatelé už ani čtvrtinu firmy. Rozdíl je hodně velký a ukazuje, že Votroubek s Bubeníčkem si váží důvěry investorů a spíš chtějí vytvořit kvalitní službu než vytáhnout peníze, „dokud to jde“.

 

Finanční situace 3Doid by se měla zlepšit příští rok

 

3Doid zatím vygenerovala ztrátu přes 3 miliony korun a až do první poloviny příštího roku nebude pravděpodobně zisková. Společnost dává e-shopům 3měsíční testovací období zdarma, až pak jim začne účtovat licenční poplatky.

 

Finanční projekce pro roky 2016-18 je připravena v podrobné tabulce, která je uveřejněna na platformě Fundlift. My se zmíníme jenom o nejvýznamnějších údajích.

3Doid

 

Už příští rok by firma mohla vygenerovat zisk (zejména ve druhé polovině) ve výši 5 milionů korun. A pak v roce 2018, kdy je splatnost certifikátu, se očekává čistý zisk 32 milionů korun a čistá zisková marže 46 %.

 

Stejně jako u předešlých emisí na Fundliftu, i zde se nám odhadovaná ziskovost zdá nadměrně optimistická. Problémem jsou dle našeho názoru podhodnocené náklady. Dobré ale je, že při prozkoumání očekávaných tržeb a srovnání s výkonností firem zabývajících se službami PAAS (platform as a service) jsme nedospěli k domnění, že by firma měla velké oči.

 

Zmíněné tržby ve výši 70 milionů korun jsou dosažitelné. Při průměrné měsíční ceně 750 EUR (27 000 Kč) za licenci stačí firmě kolem 220 zákazníků. Už teď s ní spolupracuje 10 e-shopů, z toho 8 platících. V Evropě lze najít více než 300 e-shopů, pro které by 3Doid byl vhodný. Pokud by se firma rozhodla expandovat kupříkladu do USA či Asie, tak by se okruh potenciálních zákazníků výrazně rozšířil. Nicméně navázání spolupráce se všemi e-shopy bude z obchodního hlediska náročné, proto si myslíme, že zejména marketingové a prodejní náklady budou o několik milionů vyšší.

 

Strategický cíl 3Doid je docela jasný

 

3Doid bude s největší pravděpodobností hledat v roce 2018 strategického partnera, jemuž by se prodala celá společnost. V současnosti je dle posledních transakcí valuace firmy 40 milionů korun. Pokud by se naplnil očekávaný zisk 32 milionů korun, tak by se valuace dostala za dva roky někam k úrovni 200 až 250 milionů korun.

 

Pěkné, říkáte si. Njn, ale pro investory na Fundliftu je to pověstný holub (spíše pořádné kuře) na střeše. Investiční certifikáty se zkonvertují do podílu na firmě (který by byl kolem 15 %) jenom v případě:

Významného externího financování (minimálně 1,5 milionu Kč), prodeje společnosti anebo rozhodnutí 20 % vlastníků certifikátů. Pokud tyto události nenastanou, tak v říjnu 2018 budou certifikáty splaceny a investoři dostanou 10 % p.a..

 

Kdy mohou uvedené události nastat?

 

Externí financování – nepřichází teď do úvahy. Peněz bude mít teď firma dostatek. Další velké externí financování by se využilo jenom, pokud by se firmě nedařilo.

 

Prodej společnosti – žádný chytrý seed investor by nedovolil prodej firmy před říjnem 2018 při současné prognóze finančního vývoje. Pokud se firmě bude dařit a objeví se strategičtí investoři, tak management počká na konec splatnosti certifikátů, vyplatí Fundlift investory s úrokem 10 % p.a. a až pak zahájí jednání se strategickým investorem.

 

Rozhodnutí 20 % investorů do certifikátů – investoři se musí nějak zorganizovat. Jak? To se teď ještě neví. Nicméně tato událost, která by spustila konverzi certifikátů do podílu, vypadá nejpravděpodobněji.

 

Každopádně po případné konverzi zůstanou investorům nelikvidní podíly v 3Doid a pro výběr peněz bude nutné, aby se našel strategický investor, který koupí celou firmu.

 

Závěr: 3Doid je velmi zajímavý

 

Investice do projektu 3Doid je dle našeho názoru nejzajímavější ze všech projektů, které se zatím na platformě Fundlift objevily. Kéž by takovýchto projektů bylo co nejvíce. Obrovská poptávka jiných investorů je pro nás znamením, že spousta jiných nadšenců projektu fandí.

 

23.9.2016

9 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Majk napsal:

  No, mě v emisních podmínkách „zaujal“ ten fixní kurz 32Kč/1GBP.

  admin napsal:

  Děkujeme za dobrou připomínku této speciality u emise 3Doid. Nicméně přepočet GBP/CZK by se použil zejména u konverze certifikátu na podíl ve firmě. Základní kapitál firmy je v GBP a certifikát je v CZK. Kdyby nastala konverze, tak se musí hodnota certifikátů v CZK přepočíst na GBP, aby se přesně určil podíl investorů. Příští rok pravděpodobně padne fix CZK, takže CZK by mohla vůči různým měnám posilnit o 5 až 10 %. To by bylo pro nás investory dobré, protože bychom měly více GBP a tedy i větší podíl. Tím, že je kurz zafixovaný na 32 CZK za GBP, se společnost chrání proti možnosti této situace. Holt, současní akcionáři si chrání velikost své investice

  P napsal:

  Dobrý den,
  máte pravdu, investoři by se měli zorganizovat minimálně na nějakém webu. Škoda, že Fundlift nenabízí na své stránce něco jako diskuzni forum pro reg. investory nebo něco podobného. Co udělat podobné místo tady, když je Finlord také investorem na Fundliftu?

  Pavel napsal:

  Existuje nyní nějaké diskuzní fórum k 3Doid?

  admin napsal:

  Dobrý den, Fundlift (Roklen) pravděpodobně přijde příští rok s nějakou formou diskuzního fóra, kde by se investoři mohli organizovat. Šli by sami proti sobě, pokud by svým stávajícím investorům nedali takovouto možnost.
  Pokud ne, tak to zorganizujeme tady. Technicky už fórum na stránkách máme https://finlord.cz/forum/, jen jsme ho ještě nestihli naplnit počátečním obsahem. Snad příští týden 🙂

  Pavel napsal:

  Dobrý den,
  tak co říkáte konverzi?

  admin napsal:

  Hezký den, my budeme do 3DOID psát, že chceme prodloužení splatnosti certifikátů. V tom dokumentu, jak posílali, plánují pro rok 2019 spuštění docela významné spolupráce. Vypadá to, že by pak koncem příštího roku mohli certifikáty investorům splatit. Nicméně predikce zisků uvedená v dokumentu rozhodně láká k tomu, aby se šlo cestou konverze do podílu (tím pádem by investoři získali podíl na ziscích z roku 2019 a dále). Umíme si představit, že řada investorů bude tuto variantu preferovat. Náš postoj je takový, že koncem příštího roku bychom raději vybrali zisk, pokud to bude možné. Přeci jen se nemusí naznačené výborné výsledky v budoucích letech splnit. Tržby pro letošní rok plánovali na 70 mil., ale budou rádi, když se dostanou nad 3 mil. Kč. To je obrovské zaostání za očekáváním.

  Mirek napsal:

  Dobrý den,
  jak se vyvýjí aktuální situace s investicí? 🙂 Máte někdo – nebo přímo FInlord – nějaké informace?

  admin napsal:

  Hezký den, 3Doid prakticky skončil, teď se jedná o likvidaci a odprodeji majetku. Management ještě doufá, že dokáže vrátit část peněz investorů, ale není to vůbec jisté. Tu posíláme text pre investory z emailu:
  Z důvodu nadešlé, pro nás již neřešitelné situace udržitelnosti 3Doidu jsme přistoupili k zastavení činnosti, kterou doposud spolufinancovali akcionáři-investoři společnosti Zoner software, a.s. a Opifer Ventures. Nadále je pro nás však prioritou dostát alespoň z části závazkům vůči držitelům konvertibilních investičních certifikátů. Jako možný způsob získání prostředků je prodej technologie 3Doid (hardware, software, know-how). V tomto směru jsme již učinili první kroky a jednáme s distributorem AT Computers, a.s., který má o 3Doid technologie zájem.
  V souvislosti s nastalou situací jménem 3Doidu a našich akcionářů-investorů se Vám omlouváme.

  Společnost D3V360 aktuálně vyjednává se společností ATC Computers o případném odkupu technologie a know-how. ATC Computers je středoevropský lídr v distribuci spotřební elektroniky. Naše produkty používají v jejich velkoobchodních e-shopech. Jejich záměrem je pomocí 3Doidů nabídnout svým zákazníkům přidanou hodnotu v zpřístupnění 3Doidů pro podporu prodeje distribuovaných produktů koncovým zákazníkům. Cena, která je v jednání by byla schopna splatit celou nebo značnou část investičních certifikátů. Pokud se nám nepodaří toto jednání dotáhnou do září letošního roku, najdeme jiné řešení. O dalším postupu vás budeme informovat. Insolvenci v tuto chvíli považujeme za řešení, které by značně zkomplikovalo tuto možnost řešení úhrady závazků vůči držitelům investičních certifikátů.

  A ještě informace k fóru, které vytvořil Fundlift k tomuto projektu:
  Vážení investoři,
  v kontextu situace projektu 3DOID, do kterého jste investovali prostřednictvím Fundliftu, jsme považovali za vhodné vytvořit diskusní fórum, ve kterém byste společně mohli komunikovat a koordinovat další postup.
  Pro vytvoření fóra jsme využili službu Discord. Do diskusního fóra se můžete přihlásit kliknutím na následující odkaz:
  https://discord.gg/zHVzbhy
  Budete vyzváni k vložení svého emailu a hesla. Na Váš email Vám následně odejde ověřovací link, po jehož prokliknutí již budete v aplikaci přihlášeni. V momentě, kdy se Vám v aplikaci objeví náhled viz. níže, prosíme, klikněte na logo Fundliftu v levém horním rohu, čímž se dostanete do diskusního vlákna.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZJISTĚTE, NA KTERÝCH P2P SÍTÍCH DOSAHUJEME NEJVYŠŠÍCH VÝNOSŮ