VOLATILITA PROPADLA. CO TO ZNAMENÁ?
31.8.2016
4 min.
Volatilita na finančních trzích je dle historických standardů extrémně nízká. Průměrné denní pohyby u amerických akcií jsou v posledních dvaceti dnech 0,29 %. Počátkem minulého týdne byla dosažena hodnota 0,242 %. U dluhopisů se volatilita také pohybuje na mnohaletých minimech. Co to znamená pro investory? Na co si musíme dát pozor v nejbližších týdnech?
Graf č. 1: 20denní klouzavý průměr denních změn ceny indexu S&P 500, zdroj: Finlord
Podobný je i graf indexu VIX, který ukazuje implikovanou volatilitu. Jeho hodnota se už několik týdnů pohybuje blízko historických minim.
Poslední větší pohyby na trzích byly zaznamenány při hlasování o brexitu. Celý červenec a srpen se pak nesly v duchu uklidňování trhů. Pohyby cen jsou malé. Jakýkoliv pokles cen je brzy nahrazen opětovným růstem. A ani výrazné zprávy nedokážou zamávat s tímto stavem.
Kdo vydělává, když volatilita klesá?
Prakticky všichni investoři, kteří jenom nakupují akcie, alternativní aktiva nebo korporátní dluhopisy, implicitně volatilitu prodávají. Volatilita se dá taktéž obchodovat pomocí futures, opcí, či ETF, přičemž řada investorů tyto nástroje využívá. Můžeme tedy říct, že na poklesu akciové volatility jsme vydělali všichni.
Investoři ale pořád nemají dost a výrazně zvyšují svoji sázky na další propad volatility. Short Interest u iPath S&P 500 VIX ST Futures ETN (VXX), který je jedním z nejpopulárnějších instrumentů na obchodování implikované volatility, v posledních dnech vyskočil na rekordních 38 milionů kusů. Když si uvědomíme, že toto ETN má vydaných kolem 49 milionů kusů, tak se jedná o vskutku obrovskou short pozici.
Graf č. 2: Short Interest a počet vydaných akcií u VXX, zdroj: Bloomberg
Poklesne volatilita ještě více?
Jelikož objem investic na pokles volatility roste, tak investoři obecně očekávají další snížení nebo alespoň stagnaci volatility. Tento vývoj se nedá vyloučit. Centrální banky jasně ukázaly, že budou zachraňovat trhy pomocí přísunu levných peněz. Domácnostem se daří a přesouvají svůj kapitál na finanční trhy. A na obzoru zatím není další krize.
Při takto nízké volatilitě se už ale výrazně zhoršil výnosovo-rizikový profil. Prodejem volatility získávají teď investoři doslova haléře. Pokud ale přijde i menší korekce na akciových trzích, tak budou ztráty několikanásobně vyšší.
Konkrétně si to můžeme ukázat na příkladu základní opční strategie short straddle pro SPY. U této strategie investor prodá opce se stejnou strike cenou a ideálně at-the-money. ATM opce mají nejvyšší časovou prémii. SPY teď stojí 218,32 USD. Se strikem 218 se call opce s expirací 30. září prodává za 2,43 USD. Put opce se strikem 218 se prodává za 2,94 USD. Maximální zisk je tedy 2,43+2,94 = 5,37 USD a nastane, pokud se cena SPY do konce září vůbec nehne.
Kdy začne investor krvácet? Pokud cena SPY poklesne nebo vzroste o přibližně 3 a více dolarů. 3/218,32 = 1,4 %, tedy stačí, aby se cena indexu pohnula do konce září o 1,4 % a uvedená opční pozice je ve ztrátě. Když se podíváme na první uvedený graf, tak vidíme, že v minulosti byl pohyb o 1,4 % běžný i na jednodenní bázi.
Nyní nám přijde spekulace na další pokles volatility jako velmi odvážný krok. Jak jsme uvedli dříve, tak jsme už otevřeli menší zajišťovací pozice, které budou získávat při růstu volatility. Samozřejmě zajištění něco stojí. Pokud volatilita nestoupne, tak naše zisky budou menší o tyto náklady. S tím ale musíme počítat. Raději se teď části zisků vzdáme, jako by nás měl utopit nějaký krátkodobý výplach vyvolaný nekontrolovanou panikou. Prodej volatility bychom ve velkém obnovili až po případné korekci.
31.8.2016
4 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Globální podíly na trhu smartphonů: Samsung dominuje
Společnosti Samsung a Apple léta dominují globálnímu trhu smartphonů. Co ukazují poslední ...
Více informací3.10.2024
3 min.
TOP 4 komodity v roce 2024 – které překonávají S&P 500?
Podívejte se na čtyři komodity, které zaznamenaly v roce 2024 ještě větší cenové pohyby, než známý ...
Více informací2.10.2024
4 min.
Ohodnocení akciových sektorů: technologický sektor nad průměrem
Podívejte se, jaké je ohodnocení akciových sektorů podle P/E a kde je možné najít nejlevnější akcie.
Více informací1.10.2024
3 min.
Napsat komentář