Jaké je riziko investování a samotného života?
16.8.2018
5 min.
Celkem často se setkáváme s názorem, že riziko investování je velmi vysoké, že lepší je mít konzervativní přístup a nepouštět se do dynamických aktiv. Jak jsme už napsali v předešlých článcích, tak vnímání rizika lidmi se dá celkem snadno ovlivňovat, jelikož vnímání není absolutní, nýbrž relativní. Když budeme srovnávat běžný účet s investicemi do akcií, tak rizikovost akcií bude v krátkém období určitě vyšší (nicméně v dlouhém období se rizikovost sníží). Udělejme si ale trochu širší pohled. Jaká je rizikovost samotného života? Jaká je pravděpodobnost, že letos na D1 nabouráte a zemřete? Je skutečně riziko investování při srovnání s běžným životem až tak vysoké, aby nás to od zkoumání finančních trhů úplně odradilo?
Český statistický úřad pravidelně publikuje informace o příčinách smrti, kupříkladu ZDE do roku 2016.
V roce 2016 zemřelo 107 750 lidí. Samozřejmě, velká část umřela na stáří. Jaký ale byl počet úmrtí v důsledku různých vnějších vlivů, se kterými se setkávají i jinak zdraví jedinci? Statistiky ukazují, že poranění a otravy způsobily 5511 úmrtí v roce 2016. V dopravě bylo usmrceno 715 lidí. Příznivá je zpráva, že počet takovýchto úmrtí dlouhodobě klesá, a to zejména v dopravě.
V roce 2016 byl počet obyvatel v ČR na úrovni 10,5 milionu, což znamená, že pravděpodobnost úmrtí v důsledku poranění a otrav v rámci jednoho roku je 0,05 %.
Uvedené údaje ale pojednávají jenom o úmrtích. Jak vypadá situace, kdy se lidé poraní nebo onemocní, ale následkem toho nezemřou? Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR vydává informace o pracovní neschopnosti v důsledku nemoci a úrazu. Tato statistika se zaměřuje na pracující lidi.
U údajů uvedených v tabulce musíme být trochu opatrní. Jak už řekl vrchní vojenský lékař Bautze ve Švejkovi: „Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande“. A také se stává, že někteří lidé zaznamenají úraz vícekrát do roku. Statistika asi bude mírně nafouknutá nahoru. Nicméně i tak lze odhadovat, že 3 až 4 % (4056 / 100 000, v tabulce druhá příčina odspodu) obyvatel ČR jde ročně na neschopenku v důsledku poranění, otravy a jiných následků vnějších příčin.
Riziko investování dle horizontů
Představme si teď situaci, že chceme investovat 100 % kapitálu do nějakých aktiv. Asi se shodneme na tom, že když tento kapitál umístíme na spořící a termínované účty, tak nám nehrozí ztráta kapitálu a míru úmrtí a úrazů to nijak neovlivní.
Pokud uvedených 100 % dáme do dynamických aktiv (akcie, P2P, komodity, venture capital a další), tak už nějaká ztráta hrozí. Kupříkladu u akcií je každý rok pravděpodobnost vzniku ztráty dle historických dat na úrovni 25 %, přičemž průměrná očekávaná ztráta ve špatném roce je kolem 10 %. Ztráta kapitálu by asi ovlivnila naše zdraví skrze zvýšenou úroveň stresu, větší nepozornost, atd.. Byla by ale takováto ztráta na finančních trzích důvodem k většímu počtu úmrtí a vyššímu počtu úrazů? To asi ne. To by ztráta na trzích musela překročit hranici 30 %, jak ukazují historické údaje z finanční krize 2007-2009, či z Velké deprese v letech 1929-1931. Tehdy se v souvislosti s výrazným propadem cen akcií ve světě skutečně zvýšil počet úmrtí (zejména v důsledku sebevražd).
Přihlaste se do našeho newsletteru a získáte tříměsíční seriál o zodpovědném investování s našimi postupy, myšlenkami a analýzami.
Když budeme uvažovat v horizontu 20 let, tak z minulých analýz víme, že pravděpodobnost ztráty při investici na finančních trzích na tomto 20letém horizontu je celkem mizivá. Pravděpodobnost úmrtí v důsledku vnějších vlivů je ale na tomto dlouhém časovém horizontu jednoduše 0,05 % * 20 = 1 % a pravděpodobnost úrazu je 3 % * 20 = 60 % (za předpokladu, že se úraz stane vždy někomu jinému, ne těm samým lidem). Tento výpočet u úrazů je nutné brát s rezervou, jelikož se ve statistice nerozlišuje závažnost úrazu – závažné úrazy ovlivní člověka na celý život, ale spousta málo závažných úrazů nás ovlivní jenom na pár dní. Dlouhodobé riziko je ale stále vyšší než se dosahuje v případě diverzifikovaného akciového portfolia. A to opomíjíme spoustu dalších rizik spojených s běžným životem.
Závěr tedy je, že v dlouhém období je samotný život rizikovější než investování na trzích. Ale lidský život je také mnohem zajímavější a hodnotnější než investování peněz, což nás opět přivádí k základům ekonomie a docela profláklé ekonomické poučce, že s vyšším výnosem-užitkem je spojeno i vyšší riziko. Neinformování o některých rizicích neznamená, že neexistují.
16.8.2018
5 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář