Cena lithia letí vzhůru, kdo na tom vydělá?
4.5.2018
3 min.
Celosvětově nejvyhledávanější komoditou se v posledních letech stalo lithium. Poptávka po lithiu markantně roste a producenti neustále hledají nové zdroje dodávek. Na grafu níže je jihoamerická cena lithiového karbonátu. Ta se za poslední dva roky zdvojnásobila až na 16 500 USD za tunu.
Růst ceny lithia je především způsoben obrovskou poptávkou po lithium – iontových bateriích, jež jsou potřebné k pohonu elektromobilů, mobilních telefonů a dalších zařízení. Produkce lithia a lithio – iontových baterií je soustředěna do několika klíčových oblastí. S tím, jak v nejbližších letech poroste poptávka, hledají investoři kreativní cesty k zvyšování nabídky.
Chcete zdarma získat několikaměsíční seriál s našimi investičními myšlenkami a postupy? Přihlaste se do newsletteru.
Podle predikce Zion Market Research budou globální prodeje lithium – iontových baterií růst ročním tempem 13,7 %, přičemž v roce 2022 by celkový trh měl mít hodnotu 67,6 miliardy USD.
Významnou roli v této oblasti hraje Čína, která globálně vyrábí většinu lithium – iontových baterií. Čínské společnosti vlastní značné podíly v mnoha jihoamerických lithiových dolech, kde těží lithium. Vytěžená komodita se pak dodává do čínských fabrik na výrobu baterií. Čína očekává, že v následujících letech bude růst poptávka po lithium – iontových baterií, jelikož dle ní poptávka po elektromobilech předčí do roku 2030 poptávku po automobilech na klasický pohon.
Evropa spotřebovává 25 % globální nabídky lithia a evropští producenti aut očekávají prudký nárůst produkce elektrovozidel. Evropští investoři hledají nové ložiska v Německu, v ČR, VB, Portugalsku a Švédsku.
Kanada by se mohla stát klíčovým zdrojem lithia. Kanadské těžební společnosti si tento potenciál velmi dobře uvědomují. Například kanadská těžební společnost Quantum Minerals Corp. zvětšila projekt ve svém lithiovém dole o 100 %. Obecně je tato aktivita velmi pozitivní zprávou pro severoamerický průmysl, jelikož by to zemi zabezpečilo dodávky v období obchodní války mezi Čínou a USA. Počátkem dubna vláda USA uvalila clo na dovoz baterií z Číny jako součást balíčku cel na import zboží z Číny o velikosti 50 miliard USD. To znamená, že lithioví těžaři budou mít větší trh pro své produkty, což by mělo podpořit investice do tohoto sektoru v USA. Čína sice monopolizuje trh v Jižní Americe, aby mohla zásobovat své továrny na baterie a produkovat elektromobily, ale protekcionářská politika v USA a agresivní expanze evropské produkce mohou způsobit pokles podílu Číny na globálním trhu vyprodukovaného lithia.
Nejvíce lithia na světě v roce 2017 produkovala Austrálie. Vzápětí za ní byly Čile, Argentina a pak Čína.
Graf: Největší světoví producenti v roce 2017 (v tunách, zdroj: US Geological Survey, Finlord)
4.5.2018
3 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Pracovní příležitosti v sousedních zemích České republiky: Kde se vyplatí pracovat
Prozkoumejte pracovní příležitosti v Německu, Rakousku, Polsku a na Slovensku. Najděte si ideální ...
Více informací23.10.2024
3 min.
Jak na pasivní příjem z kryptoměn v roce 2024?
Pasivní příjem inspiruje mnoho lidí, a to nejenom investorů do kryptoměn. Systém pasivního příjmu si ...
Více informací21.6.2024
5 min.
Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů
Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u ...
Více informací13.6.2024
3 min.
Napsat komentář