Jak investuje a alokuje aktiva Norský suverénní fond?
31.10.2017
7 min.
Jak investuje a alokuje aktiva Norský suverénní fond? Jaká je nejčastější chyba drobných investorů v oblasti správy aktiv?
Norsko patří mezi producenty ropy (produkují 1,6 milionu barelu ropy denně – dříve 3,5 mil. barelu ropy denně) a zemního plynu. Získané finanční prostředky z obchodování s ropou a zemním plynem ukládá do zvláštního fondu, který se nazývá Norský suverénní fond. Fond byl založen v devadesátých letech s cílem shromažďovat prostředky pro budoucí generace a na výplatu důchodů pro své občany.
Přihlaste se do našeho newsletteru a získáte tříměsíční seriál o zodpovědném investování s našimi postupy, myšlenkami a analýzami.
Norský suverénní fond v současné době dosahuje velikosti (AUM) 1 bilion USD (pro srovnání – 1 bilion USD je zhruba velikost mexické ekonomiky). V norských korunách je velikost téměř 8 bilionů. Fond ve 3. kvartále zhodnotil o 3,2 % a to díky tomu, že měl 65,9 % kapitálu alokovaných v akciích.
Co se týče celkového rozložení portfolia, tak Norský suverénní fond má zmíněných 65,9 % v akciích, 31,6 % má v cenných papírech s pevným výnosem a 2,5 % v nemovitostech. Norský suverénní fond investuje v 77 zemích na světě, vlastní akcie 8 985 společností a tedy řadí se k největším investorům na světě, jelikož vlastní 1,3 % společností kótovaných na burze po celém světě.
V tomto čtvrtletí má Norský suverénní fond největší pozice v Apple, Nestlé a Royal Dutch Shell. Pokud jde o cenné papíry s pevným výnosem, tak nejvíce má zainvestováno v amerických, japonských a německých vládních dluhopisech. Norský suverénní fond investuje také do kvalitních nemovitostí, včetně toho skupuje i podíly na budovách na nejžádanějších místech na světě, jako například Times Square v New Yorku, Regent Street v Londýně a Champs Elysees v Paříži.
Průměrná výkonnost Norského suverénní fondu od roku 1998 je 5,9 % p.a.. Nejvíce fond zhodnotil v roce 2009 a to o 25,6 % p.a., kdy nastalo oživení na globálních akciových trzích. Naopak největší drawdown fond zaznamenal v roce 2008 a to o 23,3 % p.a.. V roce 2016 pak fond zhodnotil o 6,9 % p.a.. V letošním roce by se fond mohl pohybovat okolo 10 % p.a.. Výkonnost 10 % p.a. mohou dosahovat i drobní investoři. Jak na to, najdete ZDE.
Norský suverénní fond postavil své portfolio především na akciích kvalitních společností. Jak jsme si také ukázali ZDE, tak akcie patrně budou dlouhodobě patřit mezi nejvýkonnější aktiva. Je opět důležité zmínit, že kvalitní firmy tu budou s námi i nadále a také budou stále generovat hodnotu pro své akcionáře. V současné době jsou obrovským hitem P2P investice s buyback garancí. Často se ovšem setkáváme s investory, kteří veškerý svůj investiční majetek alokují právě do P2P. Byť peněžní prostředky diverzifikují do více P2P sítí, tak i přesto to z pohledu asset managementu není optimální. Investor by neměl zapomínat na to, že P2P sítě si neprošly krizí a je velmi pravděpodobné, že budoucí recesi mnohé z nich ani nepřežijí. Nutné tedy je rozkládat riziko do více aktiv. My osobně více než 30 % portfolia na P2P neinvestujeme. Diverzifikaci se více věnujeme v balíčku ZDARMA.
31.10.2017
7 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Jak investovat v době nejistoty?

Poslední měsíc byl na finančních trzích pro obchodníky i investory velmi divoký. Jak teď investovat? ...
Více informací17.4.2025
3 min.
Největší společnosti v indexu S&P 500 v průběhu let: Kdo vládl trhu?

Největší společnosti v indexu S&P 500 nejsou jen tahouny svých sektorů, často určují směr celého ...
Více informací16.4.2025
5 min.
Akcie neživotních pojišťoven: zisk 1000 % a i tak jsou levné

Akcie neživotních pojišťoven se dostaly díky výprodejům na velmi nízké ohodnocení. Přitom dlouhodobě ...
Více informací15.4.2025
4 min.
Napsat komentář