Finlord Sněmovna financí

O ČEM BUDEME MLUVIT NA ČT24: OPEC A ROPA

10.10.2016

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Průměrné ceny pohonných hmot v ČR se v uplynulém týdnu dle očekávání zvýšily. Cena benzínu stoupla o 10 haléřů na 29,30 Kč za litr. Nafta zdražila o 19 haléřů na 27,92 Kč za litr (ceny k 9. 10. 2016; zdroj: CCS). V nejbližším týdnu očekáváme u čerpacích stanic postupný růst cen o přibližně 20 haléřů. Důvodem je postupné zdražování ropy na světových trzích v důsledku rozhodnutí kartelu OPEC omezit produkci ropy. Sledujte v úterý (11.10.) ráno o 6:50 kanál ČT24. Blíže prodiskutujeme rozhodnutí kartelu OPEC a dopad na ceny ropy a pohonných hmot. 

 

Stav na trhu s ropou

 

Na zasedání kartelu OPEC, které se koncem září konalo v Alžírsku, se domluvily členské státy na snížení produkce na 32,5-33 milionu barelů ropy denně. To by bylo až o 750 tisíc barelů níže oproti srpnové produkci kartelu. Detaily dohody by měly být dotaženy v listopadu. Saudská Arábie uvedla, že dohodu podporují i země mimo kartel OPEC, takže cena ropy na úrovni 60 USD za barel není „nepředstavitelná“. Momentálně stojí ropa Brent 52 USD za barel.

 

Produkční aktivita v Severním moři dle údajů agentury Bloomberg klesá. Počet vrtných zařízení zde propadl na nejnižší úroveň za posledních 35 let. Těžební společnosti výrazně redukují náklady, snižují stav zaměstnanců a omezují výdaje na průzkum nových polí.

 

Počet vrtných zařízení v Severním moři

 

Navzdory očekávané redukci těžby je nutné upozornit na to, že ropný trh by měl zůstat v přebytku až do příštího roku. Taktéž pozorně sledujeme dynamiku mezi ropnými společnostmi, které výrazně osekávají náklady a zefektivňují těžbu. Výpočty Goldman Sachs ukazují, že náklady na produkci ropy klesly od roku 2014 v závislosti na zdroji ropy o 20 až 35 %. Další snižování nákladů je velmi pravděpodobné. Tím pádem bude stačit nižší cena ropy, aby byly projekty zaměřené na její těžbu ziskové. Těžba mimo kartel OPEC by v nejbližších měsících měla mírně klesnout.

 

Pokles produkčních nákladů

 

Provozní náklady výrazně klesají i při produkci z ropných písků v Kanadě, které jsou považovány za jeden z nejdražších zdrojů. Ještě na počátku minulého roku byly provozní náklady pěti největších producentů v ropných píscích dle údajů agentury Bloomberg na úrovni 33 USD za barel. Teď už dokážou těžit při nákladech 21,7 USD za barel. Do poloviny příštího roku by náklady mohly poklesnout pod hranici 20 USD za barel.

 

Produkční náklady ropné písky

 

10.10.2016

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?