Finlord Sněmovna financí

PODÍLOVÉ FONDY VS. ETF. CO ZVOLIT?

5.8.2016

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Conseq Active Invest portfolio

Podílové fondy jsou mezi investory často vyhledávané. V tuzemsku jich existuje řada, avšak pravdou je, že ne všechny podílové fondy jsou výkonné a levné. České podílové fondy jsou totiž výrazně dražší než zahraniční fondy. Často se můžeme setkat s tím, že si české podílové fondy účtují dosti vysoké poplatky a v konečné fázi vydělají minimum anebo v horším případě nevydělají vůbec nic. Svým způsobem se vyšší poplatek dá pochopit, byť přeci jenom náklady fondu jsou vysoké a trh je tu příliš malý oproti např. USA. Nicméně tohle není problém investora, ten si musí hledět svého zájmu dosáhnout co nejvyšší rizikově očištěný zisk, a pokud existují jiné možnosti, tak je dobré se po nich poohlédnout. Udělali jsme srovnání dvou populárních podílových fondů s ETF – co do výše poplatků a výkonnosti. Jelikož v ČR existuje řada podílových fondů, tak jsme jako vzorek vzali vítězné podílové fondy Zlaté koruny 2016, které jako vítěze vyhodnotila odborná porota.  Jeden fond jsme vzali od Consequ a druhý od Pioneeru.

 

Conseq – Active Invest Dynamický

 

Jedná se otevřený podílový fond. V tomto případě jde o akciový fond fondů, což pro investora obecně znamená, že platí vyšší poplatky. Investičním cílem Dynamického portfolia je dosahovat v dlouhodobém horizontu – tedy min. 5 let vysokého zhodnocení vyjádřeného v českých korunách. Strategií investičního manažera je investovat především do fondů se zaměřením na akciové investice a pouze v menší míře se soustředí na další investiční příležitosti. Od prosince 2013 je Dynamické portfolio 100 % alokováno do fondu Active Invest Dynamický.

 

V nejvýznamnějších pozicích tedy najdeme samé fondy. Fond neinvestuje do žádného ETF.

Conseq Active Invest portfolio

 

Celková roční nákladovost je 2,86 % p.a. z průměrné hodnoty fondového kapitálu (zde je zahrnut i managament fee 1,50 %).  A nyní už přituhuje. Vstupní poplatek činí až 5 %, což není moc „friendly“ a už vůbec není milý výkonnostní poplatek 12 % z výkonnosti nad benchmark. Benchmark je složen z šesti akciových a dluhopisových indexů.

 

Výkonnost fondu není oslnivá. Od založení dokázal zhodnotit o 4,68 % p.a., nicméně za poslední rok znehodnotil o -4,54 %. Pokud jste tedy vložili finanční prostředky do fondu rok zpátky, tak vám fond prodělal po započtení maximálního vstupního poplatku téměř 10 %.

 

Conseq Active Invest poplatky

 

Pioneer Funds – European Equity Target Income

 

Fond je jedním z podfondů podílového fondu Pioneer Funds. Cílem tohoto fondu je zajistit vysoký výnos. Fond investuje zejména do dividendových akcií a využívá opční strategie. Fond je k dispozici jednak v dividendových a jednak v reinvestičních třídách: EUR – distribuující i reinvestiční; CZK hedged – distribuující i reinvestiční.

 

Jak je z tabulky patrné, tak značná část kapitálu je alokována do akcií a pouze 7,2 % je v hotovosti v bance.

Pioneer EETI portfolio

 

Tento fond je na tom o něco lépe, co se týče poplatků, ale stále je drahý. Investor na vstupu zaplatí až 5 % a celková roční nákladovost fondu činí 1,74 %. Od založení (23.11.2011) je výkonnost fondu (EUR_D, dividendová třída) 9,87 % p.a.. Za poslední rok se fondu nedařilo, jelikož prodělává −13,40 %.

 

Výkonnost fondu (EUR, reinvestiční třída) je od založení (10.9.2013) 4,06 % p.a. Za poslední rok je pak výkonnost −13,37 %. Opět tedy lze konstatovat, že pokud jste vložili finanční prostředky do fondu rok zpátky, tak vám fond po započtení vstupního kapitálu prodělal značnou část vloženého kapitálu (-13,4 % – 5 % = -18,4 %).

Pioneer EETI poplatky

 

Srovnání podílových fondů s ETF

 

Pro srovnání jsme vybrali tyto ETF – iShares MSCI ACWI ETF (ACWI) a Vanguard Total World Stock ETF (VT). Pro drobného investora jsou vzhledem ke svému širokému záběru velmi dobrou alternativou. Podílové fondy svoji odlišnou skladbu využívají spíše jako marketingový nástroj, aby investoři měli pocit, že získávají nějakou přidanou hodnotu.

 

iShares MSCI ACWI ETF (ACWI): Toto ETF zahrnuje z 51,8 % cenné papíry především z USA a zbytek CP tvoří mix zemí (Japonsko, Velká Británie a Švýcarsko). ACWI je mezi investory velmi populární a často obchodované ETF. Výkonnost ETF ACWI činí za posledních 5 let 5,53 % p.a. a za poslední rok ztrácí -3,34 %. Za správu fondu zaplatíte roční poplatek ve výši 0,32 %.

 

Vanguard Total World Stock ETF (VT): VT ETF rovněž představuje široce diverzifikované akciové portfolio. Tento fond vyplácí čtvrtletně dividendu. Výkonnost tohoto ETFka je za posledních 5 let 5,66 % p.a. a za poslední rok podobně jako první ETFko ztrácí -3,33 %. Poplatek za zprávu je pak ve výši 0,25 %.

 

Vstupní poplatek se u ETF neplatí, jenom komise obchodníkovi s cennými papíry. Dle brokera se velikost komise pohybuje v rozmezí 0,1 až 1,5 %.

 

Krátké zamyšlení na závěr:

 

Vybrané podílové fondy jsou výrazně dražší oproti ETF. Investor díky přepáleným poplatkům přichází zbytečně o své výnosy. Nutno také konstatovat, že z dlouhodobého ani z krátkodobého hlediska nejsou výkonnostně lepší než zmíněné ETF. A ještě menší poselství: ne všechno co vyhraje nějakou soutěž, je zákonitě opravdu nejlepší. Investor by si před každou investicí měl vzít do ruky kalkulačku a udělat jednoduché propočty. Může tak ušetřit tisíce korun ročně.

5.8.2016

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?