Rozvíjející se trhy zažívají obrovský rozmach
4.1.2021
6 min.
Rozvíjející se trhy dlouhodobě expandují nadprůměrným tempem. Tahounem je samozřejmě Čína, která dokázala zvednout HDP i v loňském pandemickém roce. Přitom akcie firem z nových ekonomik jsou stále relativně levně ohodnocené. Jak vypadá ekonomická situace v klíčových rozvíjejících se státech? Jak lze investovat do jejich rozmachu?
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Rozvíjející se trhy rychle bohatnou
Brookings Institute očekává, že velikost střední třídy v Asii se od roku 2020 do roku 2030 zvedne z 2 miliard na 3,5 miliardy lidí. V Evropě a USA se počet lidí ve střední třídě zvedne jenom mírně. V Latinské Americe a v Africe sledujeme také rychlé bohatnutí lidí. Bohatnutí lidí se samozřejmě projevuje na růstu spotřeby. Globální spotřeba za rok 2020 by navzdory pandemii měla být 62 bilionů dolarů, což je dvojnásobek oproti roku 2013. Polovinu nárůstu mají na svědomí rozvíjející se trhy.
Výpočty HSBC ukazují, že v rozvíjejících se zemích rychle expanduje zejména digitální ekonomika, viz následující obrázek, kde je znázorněn i očekáváný růst v následujících deseti letech pro Latinskou Ameriku. Průměrná útrata na člověka je v rozvíjejících se zemích pochopitelně nižší než v USA a Evropě, ale situace se rychle mění.
Dle srovnání International Comparison Program je už při použití parity kupních sil čínská ekonomika větší než ekonomika USA. Při použití tržních cen Čína ještě zaostává, ale po roce 2028 by se už země měla pevně usadit na postu největší ekonomiky světa. Zapomenout ale nesmíme ani na další rychle rostoucí ekonomiky, jako jsou Indie, Indonésie či Brazílie.
Rozvíjející se trhy a investice
Makroekonomický pohled vyvolává optimismus ohledně investic v rozvíjejících se ekonomikách. Navzdory tomu byla v posledních kvartálech výkonnost akcií z těchto trhu nižší než výkonnost akcií ve vyspělých zemích. Čím je to způsobené?
Následující obrázek ukazuje zisk na akcii u indexu zaměřeného na rozvíjející se trhy. Od roku 2006 se zisk prakticky nikam neposunul a momentálně je nižší než třeba v roce 2011. Ani v roce 2022 by ještě nemělo být dosažené nové maximum.
Naopak u vyspělých trhů byly zisky před pandemií na rekordu a návrat na historická maxima se očekává v roce 2022.
P/E poměr u rozvíjejících se trhů je momentálně na úrovni 15 násobku zisků, což je nejvíce od roku 2007. P/E poměr u vyspělých ekonomik je na 21násobku, tedy nejvýše od roku 2001. Nadšení investorů sice v posledních měsících stouplo globálně, ale i tak se nejvíce soustředilo do USA a Evropy. Zavedené nadnárodní společnosti z vyspělých zemí jsou při vytváření hodnoty pro akcionáře velmi efektivní.
Problémem rozvíjejících se zemí je zejména nestabilní politická situace a nízká spolehlivost legislativy. O tom jsme se mohli přesvědčit při Erdoganovém nástupu k moci v Turecku nebo nedávno při zastavení plánovaného obrovského IPO Alipay pár dní před uvedením na burzu.
Při investici na rozvíjejících se trzích je proto velmi důležitá diverzifikace. Přes brokery s velkým pokrytím trhů, jako jsou Lynx (analýza ZDE) nebo Saxo Bank (analýza ZDE), samozřejmě jde nakupovat i konkrétní akcie. Pro drobné investory, kteří chtějí část svého portfolia umístit i do akcií rozvíjejících se trhů, je ale mnohem lepší zaměřit se na ETF, které drží široké portfolio akcií.
Také v oblasti P2P sledujeme rostoucí zájem o nebankovní úvěrové společnosti z Asie, Latinské Ameriky či Afriky. Půjčky od nich lze nakoupit hned na několika platformách, kupříkladu na české platformě Bondster nebo zahraničních platformách Mintos či Robocash.
Obrovský rozmach rozvíjejících se zemí bude příznivý i pro některé zavedené společnosti ze „západu“, a to zejména z oblasti spotřeby. Kupříkladu NIKE ve své poslední kvartální zprávě uvedla, že ji za čtvrtletí stouply tržby v Číně meziročně o 24 %. Digitální prodeje se zde dokonce zdvojnásobily. EBITDA za kvartál byla v Číně 891 milionů dolarů, meziročně o 28 % více a prakticky stejný provozní zisk, jaký dosahovala společnost před rokem v celé Severní Americe. V roce 2022 by se už Čína mohla stát pro NIKE nejvýznamnějším trhem. I díky schopnosti adaptovat se na makroekonomické změny patří akcie NIKE mezi dlouhodobě nejvýnosnější aktiva. V roce 1978 měla společnost tržby 700 milionů USD, teď jsou tržby 38 miliard USD ročně. Dlouhodobý růst tržeb je přibližně 10 % p.a.. Čistý zisk stoupl od roku 1991 z 300 milionů USD na současných 2,8 miliardy dolarů.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
4.1.2021
6 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší společnosti v indexu S&P 500 v průběhu let: Kdo vládl trhu?

Největší společnosti v indexu S&P 500 nejsou jen tahouny svých sektorů, často určují směr celého ...
Více informací16.4.2025
5 min.
Akcie neživotních pojišťoven: zisk 1000 % a i tak jsou levné

Akcie neživotních pojišťoven se dostaly díky výprodejům na velmi nízké ohodnocení. Přitom dlouhodobě ...
Více informací15.4.2025
4 min.
Nečekaný vítěz mezi akciovými indexy? Polsko poráží USA i Německo

Když se řekne „akciový trh roku 2025“, mnozí investoři si vybaví slovo chaos. Přesto se na scéně ...
Více informací14.4.2025
4 min.
Napsat komentář