Finlord Sněmovna financí

P2P platformy: silné a slabé stránky odhalené krizí

19.10.2020

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
P2P vývoj v krizi

Současná pandemie a ekonomická krize postihla všechny oblasti života včetně P2P či P2B. Není to překvapující, jelikož kreditní trhy jsou neoddělitelnou součástí ekonomik. Kruté byly zejména první měsíce, kdy popravdě nikdo nevěděl, jak správně reagovat. Nástup krize byl opravdu extrémně rychlý. S postupem času ale sledujeme stabilizaci ekonomických procesů, i když v ČR to vzhledem k současným údajům o pandemii vůbec růžově nevypadá. Na celkové zhodnocení vývoje P2P v recesi je ještě brzy. Nicméně několik důležitých poznatků už začíná vyčnívat. Co nám krize pomohla zřetelně odhalit?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál další podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Retailoví investoři nezvládají strach a nemyslí dlouhodobě

 

Určitě jste zaznamenali informaci, že Komerční banka získala čtvrtinový podíl v platformě Roger, kde lze investovat do krátkodobých faktur. O Rogeru (tehdy InvestAukce) jsme psali už v roce 2016, kdy byla platforma doslova v plenkách. Pokud už delší dobu sledujete naše stránky, tak víte, že se specializujeme na vyhledávání atraktivních investic a projektů s velkým potenciálem. A při hledání se nevyhýbáme ani neznámým platformám a projektům. Velikost transakce nebyla v případě Rogeru uvedena, ale dle odhadu z trhu by investice mohla dosáhnout velikosti až několik set milionů Kč. KB investovala dříve i do platformy Upvest.

 

V posledních měsících bylo uveřejněných několik informací o úspěšných emisích dluhopisů některých poskytovatelů půjček na platformě Mintos, viz příspěvky v sekci P2P novinek. Dluhopisy nakupovali většinou institucionální a bohatí retailoví investoři. Platforma RoboCash pak plánuje uvést své akcie na burzu v Austrálii a tak získat 60 milionů AUD pro další rozvoj (zejména založení digitální banky). Zonky se ještě více integruje do Air Bank.

 

Je patrné, že velké finanční instituce, které spravují obrovský objem kapitálu, si čím dál více všímají P2P sektoru, sledují procesy a uvědomují si, že tady lze nalézt mnoho velmi atraktivní projektů. Fintech je pro řadu zavedených institucí atraktivní v tom, že velmi rychle expanduje a platformy získávají tržní podíl na úkor zavedených finančních gigantů.

 

Tento obrázek od The Economist ukazuje podíl tržní kapitalizace 500 největších světových bank, platebních společností a fintechu. Trend je zcela zřetelný. Mladé a dravé společnosti okusují bankám jejich tržní podíl. A banky si toto riziko velmi dobře uvědomují. Pokud se nová konkurence nebude dát zastavit rozsáhlou regulací, tak jednoduše budou muset do fintechu investovat.

 

banky tržní kapitalizace

 

Teď se podívejme na reakce drobných investorů. Když si pročítáme různá diskuzní fóra, tak vidíme docela skeptický přístup a poukazovaní především na problematické situace. Musíme si ale uvědomit, v jak složité ekonomické situaci se letos celý svět nachází. Propad globálního HDP je největší od Velké deprese v 30. letech minulého století. Je zcela jasné, že několik problémů muselo přijít. Máme ale kvůli ním odsoudit všechny P2P platformy? To ani náhodou. Vždyť řadě projektů se daří skvěle.

 

Vraťme se k platformě Roger a jejímu srovnání s některými platformami. Profinancovaný objem 4,8 miliardy Kč je na české poměry výtečná hodnota. Dokonce i srovnání s evropskými platformami vychází celkem pěkně. Samozřejmě platforma Mintos poráží jakoukoliv konkurenci. V posledních měsících ale strmě rostou i Peerberry a RoboCash. A velmi pěkným tempem expanduje i nemovitostní platforma Estateguru.

 

P2P výnosy

 

Růst profinancovaného objemu je hodnota, která ukazuje efektivitu platformy. Po nás investory je ale důležitý i druhý ukazatel, kterým je vyplacený výnos. Na Bondster či Ronda Invest získali investoři vyšší výnos než na platformě Roger navzdory menšímu profinancovanému kapitálu. Giganty Mintos, Twino, Estateguru není nutné z hlediska výnosů rozebírat. Atraktivní výnosy dosáhli investoři i u menších a mladších platforem. Kupříkladu na platformě Swaper, kde se profinancoval téměř totožný objem jako na Rogeru, se už na úrocích vyplatilo v přepočtu 68 milionů Kč. Na trochu menší platformě RoboCash už investoři získali 52 milionů Kč.

 

Ano, jasně, Roger cílí na jiný segment dlužníků s jinou rizikovostí. Ale i u platforem zaměřených na rizikovější půjčky (zejména nezajištěné krátkodobé úvěry) lze nalézt společnosti se stabilními procesy a ziskovým provozem i v období krize.

 

P2P platformy a krizové problémy

 

Platforma RoboCash poukázala na rozdělení P2P platforem (v analýze použili 15 platforem) dle toho, jestli na tržišti nabízí půjčky z vlastní skupiny (kategorie A) nebo od třetích stran (kategorie B). Konkrétně tím chtěli poukázat zejména na Mintos, který udává v sektoru trendy. I my už delší dobu sledujeme, že platformy ovládané zkušenou úvěrovou skupinou mají méně problémů. Jistě je to dané tím, že skupina si dokáže lépe ohlídat svá aktiva a potřebu financování.

 

Robocash výzkum P2P

 

Platforma Mintos ve snaze o co nejrychlejší expanzi zahájila spolupráci s různými subjekty a neuhlídala si kvalitu. Proto měla v krizi (i před krizí) hned několik problematických spoluprací, co se velmi negativně projevilo na důvěře investorů. Ti v posledních měsících stáhli z tržiště významnou část svého kapitálu. Přitom když se u tohoto tržiště podíváme na finance dlouhodobě stabilních poskytovatelů půjček, tak můžeme konstatovat, že krizi ustály bez ztráty kredibility. Vystrašení drobní investoři ale hodí všechny poskytovatele na platformě do jednoho pytle shnilých brambor.

 

Stěžejním problémem celého P2P sektoru jsou tedy nedotažené procesy a relativně slabé profesní standardy. Odvětví ještě není regulováno a standardizováno. Různé platformy používají různé postupy a prakticky nikdo nekontroluje, jestli jsou zvolené postupy správné. Typickým příkladem je rating Mintosu, který je u některých poskytovatelů hodně optimistický a může investory zavádět (i proto Mintos připravuje nový systém hodnocení rizik poskytovatelů půjček).

 

Manažeři platforem si nedostatek v slabších procesech uvědomují. Proto můžeme sledovat celkem velkou snahu o konverzi do nějaké formy regulovaného subjektu či alespoň připojení k různým oborovým asociacím, které usilují o nastavení standardních procesů. Platformy také začaly mnohem více komunikovat a ukazovat údaje z provozu. Zároveň nastává už zmíněný trend propojování s velkými finančními institucemi, které mohou dodat nejenom kapitál, ale také kvalitně připravené postupy a procesní know-how. Všechny tyto kroky přispívají ke zvyšování kredibility celého sektoru. Po období současné krize přijde opět hospodářská expanze. Zvednou se objemy poskytnutých půjček a zlepší se i platební morálka. Otázkou je, které P2P platformy budou nejlépe připravené na období hospodářského růstu.

 

P2P platformy: výnos odpovídá riziku

 

P2P platformy mají vyšší riziko, ale také nabízí vyšší výnos. To musíme mít stále na paměti. Pokud nedokážeme akceptovat možnost zpoždění či výpadku splátek, tak jednoduše nesmíme do tohoto aktiva investovat. Případně si musíme vybrat jenom platformy a poskytovatele půjček s nejvyšším jištěním a nejstabilnějšími financemi. Vyšší riziko je pochopitelně kompenzované vyšším výnosem. Jaký je teď hrubý výnos na bezrizikových spořicích účtech? 0,5 % p.a.. Na P2P platformách se výnosnosti pohybují u stabilních projektů i na úrovni 12 % p.a.. Po pěti letech investování a při reinvestici úroků by byl na spořicím účtu výdělek 2,5 %. Na P2P by byl 76 %, což je 30krát více. Po deseti letech by byl výnos 5,1 % vs 210 %, což je 41krát více.

 

Pro lepší představu přikládáme vývoj kumulativního zisku portfolia dvou P2P platforem, kde investujeme nejdéle a výsledky pravidelně ukazujeme v měsíčních komentářích už od ledna 2016. Výdělek do konce letošního září dosáhl 70 %. A to můžeme potvrdit, že obě platformy si prošly těžkým obdobím. Twino v letech 2016 a 2017. Mintos má u některých poskytovatelů půjček působících na platformě těžké období teď.

 

Finlord Mintos a Twino

 

Co se týče nejbližších měsíců, tak my budeme na P2P stále investovat a také budeme vyhledávat další projekty z tohoto sektoru. Na některých platformách (konkrétně Peerberry, Viainvest a Robocash) mírně zvyšujeme alokaci. Samozřejmě budeme sledovat finanční výkazy a vypublikujeme nejdůležitější přehledy. Větší shrnutí vývoje P2P sektoru v období krize necháme až na příští rok poté, co většina platforem vydá výsledky a komentář za rok 2020.

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

19.10.2020

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE