Kolik zisku vygenerovaly Microsoft či Starbucks?
18.8.2020
6 min.
Všichni víme, že Microsoft, Starbucks či Google jsou skvělé společnosti s výbornými procesy a schopností zvyšovat zisk. Kolik zisku ale dokázaly tyto společnosti vygenerovat svým akcionářům od uvedení na burzu? Možná budete velmi mile překvapeni. Záměrně se podíváme na zisky od IPO, jelikož před IPO nebylo snadné akcie těchto společností nakoupit.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Microsoft nebo Starbucks: která společnost odměnila investory více?
Následující graf ukazuje kumulativní zisk Microsoftu od roku 1986 v milionech dolarů. Do konce fiskálního roku 2020 vygenerovala společnost zisk téměř 400 miliard dolarů. Průměrný roční zisk se teď pohybuje na úrovni 44 miliard.
Teď má Microsoft tržní kapitalizaci 1,6 bilionu dolarů. Kolik byla tržní kapitalizace v roce 1986 při IPO?
700 milionů dolarů. Představme si, že bychom jako investoři koupili v roce 1986 celý Microsoft za 700 milionů. Následně by nám tedy patřil celý kumulativní zisk. Za 34 let byl zisk 400 miliard, naše počáteční investice byla 700 milionů dolarů.
Kumulativní zisk tedy byl na úrovni 562násobku původní investice, což není vůbec špatné. Jak by se vám líbilo, kdyby se vám investice zvětšila v nejbližších 35 letech 562násobně? I když společnost Microsoft neměla ani jeden ztrátový rok, tak samozřejmě meziroční změna zisků byla mnohdy i záporná (prostě měla v některé roky nižší zisk). Následující obrázek ukazuje meziroční změnu zisku společnosti.
A právě tato variabilita zisků a dalších finančních ukazatelů může u investorů způsobovat obavy z dalšího vývoje. Schválně se opět podívejte na oba předchozí grafy. Jaké emoce ve vás vyvolává první graf a jaké druhý? Umíme si představit, že pokud byste viděli jenom druhý graf, tak si řeknete, že výsledky Microsoftu jsou hrozně rozkolísané a nepředvídatelné. A to netrápíme vaše pocity vývojem cen akcií. Investovali byste do akcií Microsoftu v roce 2009, kdy byla cena o 75 % nižší oproti vrcholu z technologické bubliny před devíti lety? Pro zajímavost od roku 2000 do roku 2009 vygenerovala společnost 109 miliard zisku a roční zisk zvedla z 9,4 na 14,6 miliardy. Minimum tržní kapitalizace bylo v roce 2009 pod 150 miliardami dolarů.
Vývoj ceny akcií společnosti Microsoft od 1999 do 2009:
Jak jsme v minulosti ukázali, tak vývoj cen akcií dlouhodobě závisí na ziscích společností. Proto nikoho nepřekvapí, že s růstem zisků dlouhodobě rostla i cena akcií (krátkodobě propadla i o 75 %, viz předchozí obrázek). Pro výpočet zhodnocení investice můžeme použít kupříkladu kalkulátor na stránkách Microsoftu:
Od IPO se investice 100 dolarů do akcií Microsoftu zhodnotila bez dividend o 208 150 % (což je 2080násobek investice). K tomu pak musíme přičíst i dividendy, které společnost vyplácí.
Uvedený vývoj zisků nebo jiných finančních ukazatelů pro akcionáře bychom si měli dělat pro různé společnosti. Co třeba takový Starbucks? Kolik zisků lze při správných procesech vydolovat z provozu kaváren?
IPO akcií společnosti Starbucks bylo v roce 1992. Tržní kapitalizace byla tehdy 250 milionů dolarů. Za 28 let společnost vygenerovala kumulativně zisk 26,1 miliardy dolarů. To je 105násobek tržní kapitalizace z roku 1992. Investice 100 USD do akcií se od IPO zhodnotila průměrným ročním tempem 22 % p.a.. Momentálně je roční zisk na úrovni 1,3 miliardy a tržní kapitalizace je 93 miliard USD. A to si určitě pomyslíte: pffff, kavárny…
Kumulativní zisk Starbucks v milionech USD:
Ze společností, kterých akcie se začaly obchodovat na burze nedávno, můžeme zmínit kupříkladu Alphabet (dříve Google). IPO bylo v roce 2005 a tržní kapitalizace byla 23 miliard dolarů. Za 15 let společnost vygenerovala kumulativní zisk 188 miliard dolarů, což je 8násobek kapitalizace při IPO.
Bez zisků to dlouhodobě nejde
Když se podíváme na uvedené společnosti, tak všechny byly při svém IPO v zisku. V posledních letech se ale na burzu dostala řada společností, které jsou ve velké ztrátě. Nicméně investoři nakupují i jejich akcie, protože očekávají přehoupnutí do zisku někdy v budoucnosti (ideálně v blízké budoucnosti).
Pokud se skutečně podaří společnosti výrazně zvednout zisk, tak i nákup ztrátové společnosti či velmi draze ohodnocené společností může dávat smysl. Dokonce pak mohou být investiční zisky velmi vysoké. Jenomže nákup ztrátových firem je trochu krok do neznáma. Co když se obrovský zisk nedostaví? Opatrnější investoři proto sází na akcie společností, které už mají za sebou období pozitivního vývoje zisku a dalších ukazatelů finanční výkonnosti.
Do akcií, ETF a jiných finančních instrumentů lze levně investovat pomocí jednoho z největších evropských brokerů Saxo Bank, viz naše analýza platformy.
Pro pasivní investory jsou pak vhodné burzovně obchodované fondy zaměřené na obecné indexy, které mají v portfoliích akcie řady společností, a tudíž jsou jejich portfolia velmi diverzifikované. Pro investory máme k dispozici podrobné školení, jak si mohou fondy vyhledávat a filtrovat, kde najdou potřebné informace nejenom o samotném fondu, ale i o nákladech placených při nákupu na burze. Zároveň je ve školení rozbor daňové optimalizace, která dokáže ušetřit nemalé prostředky. Školení je postavené na reálných výpočtech a příkladech.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
18.8.2020
6 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Nasdaq propadl o 22 %, S&P 500 o více než 17 % čas nakupovat?

Akciové indexy napříč různými regiony zažívají výrazné poklesy. Od svého vrcholu do pátku ztratil ...
Více informací7.4.2025
5 min.
Trhy pod tlakem: Tři grafy, které ukazují sílu nejistoty

Spojené státy uvalí nová cla na zboží ze zemí, se kterými mají největší obchodní deficit. Tento krok ...
Více informací4.4.2025
3 min.
Kolik si odkládat na důchod? Výpočty optimálního nastavení

Investujete si peníze důchod? Jaká je optimální částka? Cílem je mít stabilní objem peněz pro ...
Více informací3.4.2025
5 min.
Napsat komentář