Jak poroste počet zařízení napojených do internetu?
24.2.2020
4 min.
Kolik lidí a zařízení je v současnosti připojených do internetu? A jaký vývoj se očekává v nejbližších letech? Podívejte se na nejnovější údaje od technologického gigantu Cisco.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Počet zařízení připojených do internetu rychle roste
Dle údaje společnosti Cisco se počet uživatelů internetu zvýší ze současných 4,2 miliardy lidí na 5,3 miliardy v roce 2023. V roce 2023 se očekává, že 66 % světové populace bude připojeno k internetu. V Severní Americe to bude 92 % (90 % v roce 2018), naopak v Africe bude v roce 2023 používat internet pořád jenom 35 % lidí (24 % v roce 2018).
Ještě rychleji poroste počet zařízení připojených do internetové sítě. V roce 2023 bude připojených téměř 30 miliard zařízení, přičemž v roce 2019 to bylo 20 miliard zařízení. Míra ročního růstu bude na úrovni 10 %. Nejprudší nárůst nastane v oblasti M2M (Machine to Machine), tedy internetu věcí. Podíl M2M na celkovém počtu připojených zařízení stoupne na 50 % ze současných 33 %.
Počet připojených zařízení na jednoho člověka bude v roce 2023 globálně na úrovni 3,6. V Severní Americe to bude 13,4 zařízení, v západní Evropě 9,4, ale v Africe jenom 1,5 zařízení.
Dle údajů Cisco bude značným urychlovačem růstu počtu připojených zařízení především rozmach 5G sítí ve světě. V roce 2023 bude jejich podíl 11 %, přičemž průměrná teoretická rychlost v mobilech by měla být až na úrovni 575 Mbps.
Takovéto rychlosti bez problémů umožní streaming videa v 8K rozlišení a budou dostatečné i na streaming VR videí ve vysokém rozlišení. I díky tomu by v roce 2023 měly mít dvě třetiny prodaných televizorů UHD rozlišení oproti dnešním 33 %. Pochopitelně bude objem přenesených dat nadále raketově stoupat.
Co přinese vyšší počet uživatelů a připojených zařízení do internetu?
Zejména od nástupu 5G sítí se očekává posun řady procesů v průmyslu i v běžném životě. Dle IT odborníků bude mít zavedení rychlejšího připojení a připojování různých zařízení do internetu dopad především na sektor automobilové dopravy, na cloudové služby a na průmyslovou výrobu. Zapomenout ale nemůžeme ani na logistiku, zdravotnictví či oblast online videa a her.
Z investičního hlediska stoupne poptávka po zařízeních a softwaru na přenos, analýzu, zpracování a ukládání údajů. 5G by také mohla vyvolat nárůst poptávky spotřebitelů po nových zařízeních od telefonů až po televize.
Technologický pokrok s sebou přinese i řadu problémů. Počet DDoS útoků stoupne dle odhadu Cisco z 9,5 na 15,4 milionu ročně. Hackerské útoky se budou čím dál více zaměřovat na internet věcí, nejenom na počítače a mobilní telefony. Firmy i domácnosti tak budou postupně zvyšovat výdaje na nezbytnou IT ochranu.
24.2.2020
4 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Pracovní příležitosti v sousedních zemích České republiky: Kde se vyplatí pracovat

Prozkoumejte pracovní příležitosti v Německu, Rakousku, Polsku a na Slovensku. Najděte si ideální ...
Více informací23.10.2024
3 min.
Jak na pasivní příjem z kryptoměn v roce 2024?

Pasivní příjem inspiruje mnoho lidí, a to nejenom investorů do kryptoměn. Systém pasivního příjmu si ...
Více informací21.6.2024
5 min.
Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u ...
Více informací13.6.2024
3 min.
Myslim, ze je to velky bullshit, hype. Ano, rikaji to, ale neverim v to. Uz dnes jsou dost dobre site a uz dnes si muzou napojit co potrebuji, ale nikdo nepotrebuje, aby pracka, mycka, konvice a lednicka byla pripojena a prenasela 10 MB/s stream videa pres nejake 5G. Nedava to zadny smysl. Vyrobci by radi prodavali, ale cele IoT je over-hyped. IoT uz tady bylo dlouho, ale ve fabrikach a nerikali tomu IoT. Nemyslim si, ze pomalost pripojeni bezdratovych mobilnich siti nejak vyrazne omezuje tenhle rozvoj. Uz dnes auta muzou komunikovat mezi sebou car-to-car a uz i dnes v novych autech byvaji datove modemy na existujici site. A moc dat se tam neprenasi – dopravni informace, diagnostika. To sou uplne smesna mnozstvi dat. Da se treba aktualizovat GPS mapy a firmware, ok… budis… ale ty se daji i pres SD kartu/USB nebo Wifi. Streaming hudba… lol – proc bych mel streamovat, kdyz jsou datova uloziste dnes tak levna; ale treba hudba moc dat taky nepotrebuje. To chce kazdy cumet na Youtube videa behem jizdy, nebo proc je tedy treba takove prenosy po mobilnich sitich? 🙂 Vyrobci ale tlaci data do vseho i proti potrebam a vuli zakazniku, takze utoku na zarizeni urcite pribude, to ano. Ale celkove mi to prijde hodne nahlavu, tenhle globalni hype.