Finlord Sněmovna financí

Jak poroste počet zařízení napojených do internetu?

24.2.2020

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Internet

Kolik lidí a zařízení je v současnosti připojených do internetu? A jaký vývoj se očekává v nejbližších letech? Podívejte se na nejnovější údaje od technologického gigantu Cisco.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Počet zařízení připojených do internetu rychle roste

 

Dle údaje společnosti Cisco se počet uživatelů internetu zvýší ze současných 4,2 miliardy lidí na 5,3 miliardy v roce 2023. V roce 2023 se očekává, že 66 % světové populace bude připojeno k internetu. V Severní Americe to bude 92 % (90 % v roce 2018), naopak v Africe bude v roce 2023 používat internet pořád jenom 35 % lidí (24 % v roce 2018).

 

internetu věcí

 

Ještě rychleji poroste počet zařízení připojených do internetové sítě. V roce 2023 bude připojených téměř 30 miliard zařízení, přičemž v roce 2019 to bylo 20 miliard zařízení. Míra ročního růstu bude na úrovni 10 %. Nejprudší nárůst nastane v oblasti M2M (Machine to Machine), tedy internetu věcí. Podíl M2M na celkovém počtu připojených zařízení stoupne na 50 % ze současných 33 %.

 

internet věcí

 

Počet připojených zařízení na jednoho člověka bude v roce 2023 globálně na úrovni 3,6. V Severní Americe to bude 13,4 zařízení, v západní Evropě 9,4, ale v Africe jenom 1,5 zařízení.
Dle údajů Cisco bude značným urychlovačem růstu počtu připojených zařízení především rozmach 5G sítí ve světě. V roce 2023 bude jejich podíl 11 %, přičemž průměrná teoretická rychlost v mobilech by měla být až na úrovni 575 Mbps.

 

5G síť

 

Takovéto rychlosti bez problémů umožní streaming videa v 8K rozlišení a budou dostatečné i na streaming VR videí ve vysokém rozlišení. I díky tomu by v roce 2023 měly mít dvě třetiny prodaných televizorů UHD rozlišení oproti dnešním 33 %. Pochopitelně bude objem přenesených dat nadále raketově stoupat.

 

Co přinese vyšší počet uživatelů a připojených zařízení do internetu?

 

Zejména od nástupu 5G sítí se očekává posun řady procesů v průmyslu i v běžném životě. Dle IT odborníků bude mít zavedení rychlejšího připojení a připojování různých zařízení do internetu dopad především na sektor automobilové dopravy, na cloudové služby a na průmyslovou výrobu. Zapomenout ale nemůžeme ani na logistiku, zdravotnictví či oblast online videa a her.

 

Z investičního hlediska stoupne poptávka po zařízeních a softwaru na přenos, analýzu, zpracování a ukládání údajů. 5G by také mohla vyvolat nárůst poptávky spotřebitelů po nových zařízeních od telefonů až po televize.

 

Technologický pokrok s sebou přinese i řadu problémů. Počet DDoS útoků stoupne dle odhadu Cisco z 9,5 na 15,4 milionu ročně. Hackerské útoky se budou čím dál více zaměřovat na internet věcí, nejenom na počítače a mobilní telefony. Firmy i domácnosti tak budou postupně zvyšovat výdaje na nezbytnou IT ochranu.

 

DDoS útoky

24.2.2020

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Roman napsal:

    Myslim, ze je to velky bullshit, hype. Ano, rikaji to, ale neverim v to. Uz dnes jsou dost dobre site a uz dnes si muzou napojit co potrebuji, ale nikdo nepotrebuje, aby pracka, mycka, konvice a lednicka byla pripojena a prenasela 10 MB/s stream videa pres nejake 5G. Nedava to zadny smysl. Vyrobci by radi prodavali, ale cele IoT je over-hyped. IoT uz tady bylo dlouho, ale ve fabrikach a nerikali tomu IoT. Nemyslim si, ze pomalost pripojeni bezdratovych mobilnich siti nejak vyrazne omezuje tenhle rozvoj. Uz dnes auta muzou komunikovat mezi sebou car-to-car a uz i dnes v novych autech byvaji datove modemy na existujici site. A moc dat se tam neprenasi – dopravni informace, diagnostika. To sou uplne smesna mnozstvi dat. Da se treba aktualizovat GPS mapy a firmware, ok… budis… ale ty se daji i pres SD kartu/USB nebo Wifi. Streaming hudba… lol – proc bych mel streamovat, kdyz jsou datova uloziste dnes tak levna; ale treba hudba moc dat taky nepotrebuje. To chce kazdy cumet na Youtube videa behem jizdy, nebo proc je tedy treba takove prenosy po mobilnich sitich? 🙂 Vyrobci ale tlaci data do vseho i proti potrebam a vuli zakazniku, takze utoku na zarizeni urcite pribude, to ano. Ale celkove mi to prijde hodne nahlavu, tenhle globalni hype.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE