Ethereum ETF je u XTB nyní dostupné i v Čechách a na Slovensku!
28.8.2024
4 min.
Kryptoměny jsou specifické finanční aktivum, kterému se v posledních letech cenově příliš nedařilo. Nicméně i přesto se v tomto sektoru od posledního bull runu odehrálo mnohé. Posledním takovým milníkem bylo pro svět kryptoměn schválení spotového ETF na Ethereum v USA. A jak už to bývá, díky tomu jsme se konečně dočkali jednoduše dostupné evropské obdoby i my. Nově nyní takové aktivum nabízí i XTB!
Jsou kryptoměny mrtvé?
Řada investorů, kteří se o tento sektor primárně nezajímají, si může tuto otázku v danou chvíli vcelku oprávněně klást. Pokud by toto byla pravda, ETF na Ethereum by asi nestálo za velkou pozornost. Pojďme se tedy nejdříve krátce podívat na současný stav sektoru.
Zájem retailových investorů byl v posledních letech opravdu malý a zprávy o tomto světě se prakticky přestaly objevovat v mainstreamových médiích. Pokud se ale podíváme do historie, takovéto období nezájmu nejsou pro kryptoměny nic nového. Od svého počátku se cena Bitcoinu, která udává trend i pro zbytek sektoru, pohybovala ve zhruba čtyřletých cyklech, viz obrázek níže.
Zdroj: blockworks.co
Z grafu jasně vidíme, že časově se blížíme začátku nového cyklu, který byl v minulosti vždy spojen se skokovým růstem cen. Pokud se tedy cyklus bude opakovat v podobném stylu jako ty předešlé, rok 2025 by měl být pro kryptoměny znovu tím rokem, kdy uvidíme největší růst cen. To koresponduje i s makroekonomickou situací, která se jeví stále více pozitivní a na níž jsou kryptoměny velmi závislé. Jak již bylo také zmíněno, samotné kryptoměny prošly řadou milníků. Neustále se pracuje na zlepšení jejich technologie a využití. Řada krypto projektů byla schopna uzavřít spolupráce s obrovskými nadnárodními společnostmi, které chtějí tyto technologie využít, a Bitcoin i Ethereum, dvě největší kryptoměny současnost, i nyní mají na trhu dostupné své vlastní spotové ETF. To je jednak velké vítězství v rámci regulace, ale především jsou díky tomu tato aktiva jednoduše dostupná pro celou řadu retailových a institucionálních investorů, kteří k nim dříve neměli přístup, což exponenciálně zvyšuje potenciální poptávku.
Je třeba říct, že o budoucnosti kryptoměn byly napsány celé knihy a nikdo nemá křišťálovou kouli, aby toto předpověděl s jistotou. Kryptoměny jsou stále vysoce rizikové aktivum, nicméně určitě není možné považovat ho za mrtvé a investoři i tradeři by měli mít tento sektor v následujících měsících v hledáčku.
Kryptoměny u XTB
XTB před několika lety zařadilo do své nabídky kryptoměny ve formě CFD derivátů. V tomto případě se však jednalo o deriváty, které se obchodovaly s pákovým efektem, za který se platily poplatky. CFD proto nebyly ideální pro dlouhodobé držení, ale jednalo se spíše o nástroje vhodné pro krátkodobé nebo střednědobé spekulace. Před několika měsíci však společnost přidala několik ETF a ETN fondů, které kopírují ceny Bitcoinu (VBTC.DE a BTCE.DE), a také fond VT0P.DE, který obsahuje koš největších kryptoměn. Před několika dny byl do nabídky přidán další fond s tickerem VETH.DE, který kopíruje právě cenu Etherea. Jeho cena je v současnosti zhruba 14 EUR.
Detaily ETH fondu VETH.DE
Jedná se o evropský fond obchodovaný v eurech s ročním poplatkem 1 % od společnosti VanEck, který spravuje přibližně 130 milionů eur (více informací naleznete přímo na webových stránkách společnosti VanEck). Fond je ze 100 % krytý Ethereem, které je uloženo u kryptografického správce s pojištěním. Jak je však uvedeno výše, nejedná se přímo o ETF, ale o ETN. To je zkratka pro Exchange Traded Note. Fond, stejně tak jako ty obsahující pouze BTC, musí být takto veden kvůli evropské legislativě, která na rozdíl od té americké neumožňuje, aby se fond, který drží pouze jedno aktivum, nazýval ETF.
Fondy ETN se od fondů ETF také mírně liší, například v míře zajištění. Přestože společnost VanEck je jedním z největších emitentů ETF na světě, určitě je třeba zmínit, že ETN je typ dluhového cenného papíru, který se obchoduje na burze. Jeho emitent se zavazuje vyplatit investorům prostředky ve výši hodnoty certifikátů, které si koupí. ETN je však nezajištěný bankovní cenný papír, takže v případě platební neschopnosti emitenta není fond krytý záručním fondem. Riziko takových problémů je sice malé, ale nikdy není zcela nulové a každý, kdo uvažuje o investici prostřednictvím ETN, by se měl podrobněji seznámit jak s aktivem, tak se specifiky ETN. V každém případě však tento nástroj představuje poměrně snadný způsob, jak pohodlně investovat. Dotyčný fond (bílý) od svého vzniku velmi věrně kopíruje cenu samotného Etherea (modrý).
Více informací o ethereovém fondu naleznete v novém videu Tomáše Vranky a na webových stránkách XTB: https://www.xtb.com/cz
Disclaimer:
Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele (XTB S.A.) ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
28.8.2024
4 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Jak začít investovat? Tomáš Vranka z XTB zná odpověď
Jak začít investovat? Analytik XTB Tomáš Vranka aktualizoval svůj nejpopulárnější videokurz Tvorba ...
Více informací11.9.2024
3 min.
Postup: jak koupit akcie nebo ETF u LYNX Broker a ušetřit na komisi
LYNX Broker patří mezi spolehlivé instituce. Zákaznická podpora a platforma jsou lokalizované do ...
Více informací10.9.2024
5 min.
Spotřeba piva na osobu a podle zemí: Češi již 30 let v řadě vedou
Pivo patří k nejoblíbenějším nápojům. Podívejte se, jak se vyvíjí spotřeba piva na osobu a podle ...
Více informací9.9.2024
4 min.
Napsat komentář