Finlord Sněmovna financí

Poptávka po cestování a dovolených prudce roste

26.2.2024

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
poptávka po cestování

Poptávka po cestování a dovolených trhá v řadě zemí nové rekordy. Letos se globálně očekává nárůst turismu o dalších 17 %. Na nové rekordy by měl stoupnout objem letecké přepravy i počet nocí strávených v hotelích. Jak se daří významným společnostem ze sektoru cestovního ruchu?

 

Tento článek je připraven ve spolupráci s renomovaným brokerem XTB (recenze ZDE). Broker má v nabídce službu Investiční plány (recenze ZDE), díky které si snadno sestavíte dlouhodobé portfolio z ETF. Služba je zdarma a komise za obchodování jsou 0 Kč do objemu 100 000 EUR měsíčně.

 

Cestování je už stejně oblíbené jako před covidem

 

Následující obrázek ukazuje meziroční nárůst turismu ve světě. V roce 2020 byl obrovský propad o 72 %. Největší zotavení pak nastalo v roce 2022 a v roce 2023. Další růst se očekává i v letech 2024 a 2025. Lidé bohatnou a mohou si dopřát cestovatelské zážitky a dovolené.

 

cestování globálně

 

Podobně se vyvíjí i statistika počtu přepravených osob letadly. Latinská Amerika a Střední východ se na nové maximum dostaly dle dat Airports Council International už v roce 2023. Letos pak bude nové maximum pokořeno v každém regionu. V nejbližších letech pak lze očekávat obrovský rozmach letecké přepravy zejména v rozvíjejících se zemích.

 

letecká přeprava osob

 

Investoři mohou nakupovat akcie leteckých společností, hotelů nebo rezervačních systémů, viz následující obrázek, který ukazuje akcie Ryanair, Marriott International a Booking.com. U všech byly v posledních dnech stanovené nové cenové rekordy.

 

akcie společností ze sektoru cestování

 

Do celého sektoru turismu lze pak investovat nákupem ETF iShares Europe 600 Travel & Leisure (ticker: SXTPEX.DE)

 

ETF ze sektoru cestování

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

26.2.2024

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA XTB