Finlord Sněmovna financí

Chybí nafta a její rostoucí cena tlačí akcie rafinerií nahoru

18.9.2023

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Nafta na trhu chybí

Nafta se v posledních týdnech opět dostala do centra pozornosti. Omezení produkce ropy a ropných produktů ze strany Saudské Arábie a Ruska vyvolalo nejenom růst ceny ropy, ale také produktů. Především u nafty je aktuálně na trhu značný nedostatek a její cena prudce roste. Investoři mohou na tomto vývoji vydělat, pokud nakoupí akcie rafinerií.

 

Tento článek je připraven ve spolupráci se spolehlivým brokerem XTB, který nabízí možnost obchodovat více než 5600 instrumentů (forex, indexy, komodity, akcie, ETF a kryptoměny) s nízkými nebo nulovými poplatky. Naše rozbory platformy naleznete ZDE. Taktéž si můžete ZDARMA a bez nutnosti jakéhokoliv vkladu zkusit investování či trading na testovacím účtu XTB.

 

Nafta prudce zdražila

 

V Evropě vyskočila velkoobchodní marže u nafty na 45 USD za barel, což je nejvyšší hodnota od konce ledna. Pro srovnání u benzínu je marže 25 USD za barel.

 

nafta marže

 

Podobný vývoj je i v USA. Velkoobchodní cena už vyskočila k 140 USD za barel, což je téměř jednoleté maximum.

 

nafta cena v USA

 

Velikým problémem jsou velmi nízké zásoby ropy a ropných produktů, viz následující obrázek u USA.

 

zásoby ropy a produktů v USA

 

Nafta, velkoobchodní marže a akcie rafinérií

 

Čím vyšší velkoobchodní marže, tím vyšší tržby a zisk rafinerií. Deset největších rafinerií v USA provozují známé společnosti jako Saudi Aramco, Marathon Petroleum, ExxonMobile, BP či Chevron.

 

rafinérie nafta USA

 

Akcie těchto společností lze bez komise koupit u XTB. Kupříkladu akcie Marathon Petroleum Corp už zhodnotily za poslední rok o 56 % a momentálně se pohybují na rekordně vysoké úrovni. Od března 2021 se cena akcií zvedla více než trojnásobně. Přitom ohodnocení je stále celkem nízké. Poměr ceny a akcií a očekávaného zisku je na desetinásobku. Poměr ceny a FCF je na pětinásobku.

 

akcie Marathon Petroleum Coproration

 

Na nový rekord už útočí i akcie Exxon Mobil:

 

akcie Exxon Mobil

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

XTB akcie 0 poplatky
Reklama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

18.9.2023

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA XTB