Cena volatility padá: čas levně zajistit portfolia?
14.7.2023
3 min.
Index volatility Vix prudce klesá. Aktuálně se jeho hodnota pro nejbližší měsíc pohybuje pod 14 body. Na počátku roku byla jeho hodnota přes 23 bodů. S tím, jak rostou ceny akcií a klesá inflace, se snižují obavy investorů z budoucího vývoje na finančních trzích. Proto je poptávka po zajištění pomocí put opcí velmi nízká. Cena zajištění proti propadům je díky tomu velmi nízká, i když už začala výsledková sezóna. Hodnota VIX ještě má prostor pro pokles, ale na druhé straně zejména investoři s vysokými letošními zisky mohou začít zkoumat možnosti zajištění.
Tento článek je připraven ve spolupráci se spolehlivým brokerem XTB, který nabízí možnost obchodovat více než 7500 instrumentů (forex, indexy, komodity, akcie, ETF a kryptoměny) s nízkými nebo nulovými poplatky. Naše rozbory platformy naleznete ZDE. Taktéž si můžete ZDARMA a bez nutnosti jakéhokoliv vkladu zkusit investování či trading na testovacím účtu XTB.
Index Volatility prudce oslabuje
VIX padá, padá a padá, viz následující obrázek.
A celá futures křivka VIXu je v rozsáhlém kontangu, viz tento obrázek. Historická volatilita za posledních 30 dní je na úrovni 16,78 %. Cena červencového kontraktu VIX je pod 14 % a i srpnový či zářijový jsou cenově pod historickou volatilitou.
Poměr put opcí ke call opcím na CBOE se snížil na nejnižší úroveň od listopadu 2021. Hodnota 0,39 je už velmi nízká, i když je pravda, že v roce 2021, kdy ceny akcií také prudce stoupaly, se jednalo o běžnou úroveň.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na X (Twitteru) a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Bude pokles ceny VIX pokračovat nebo přijde volmageddon?
Investoři by si určitě přáli, aby růst cen akcií a nízká volatilita pokračovaly nadále. Letošní výdělky jsou skutečně velmi atraktivní, a to nejenom na jednoduchých ETF, ale ještě více na napákovaných ETF. Ty vydělávají skrze růst cen i pokles volatility.
Jenomže období nízké volatility může rychle skončit stejně jako v únoru 2018, kdy hodnota VIX vyskočila z cca 10-11 % na 30 %, tedy trojnásobek, což doslova smazalo několik napákovaných ETF. Stejně tak na začátku covidové krize v roce 2020 nastal prudký růst VIX z cca 15 bodů na více než pětinásobek. Kdo měl v té době nakoupenou volatilitu, tak v průběhu několika týdnů vygeneroval zhodnocení o stovky procent.
Knížku a film „The Big Short“ řada investorů zná. Ale nemá odvahu vsadit kapitál na možnost prudké expanze volatility nějakého instrumentu. Proč? Protože nákup volatility je obecně drahý. Většinou je implikovaná volatilita vyšší než historická a na volatilitě je silné kontango. Tím pádem investoři ztrácí peníze.
Dobře to ilustruje tento obrázek VXX (ETF na volatilitu), které dlouhodobě ztrácí hodnotu. V roce 2018 byla cena přes 700, teď je cena 24 USD. Ztráta 96 % při nákupu volatility za posledních 5 let. Popravdě Michael Burry a další protagonisti z The Big Short měli obrovské štěstí, že vydrželi počáteční ztráty (a také mnozí tradeři ztráty nevydrželi, i když měli stejnou myšlenku jako Burry).
K nákupu volatility je tedy nutné přistupovat opatrně a raději počkat na skutečný cenový extrém a totální euforii na trhu.
Pak lze využít řadu instrumentů, které volatilitu sledují. U XTB je k dispozici nákup/prodej volatility pomocí CFDs na VIX. Páka může být až 1:5.
Anebo lze obchodovat fond VXX pomocí CFDs kontraktu. Minimální investice je 50 USD. I když se jedná o CFDs kontrakt, tak v tomto případě se uplatňuje páka 1:1.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další
14.7.2023
3 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Kolik si odkládat na důchod? Výpočty optimálního nastavení

Investujete si peníze důchod? Jaká je optimální částka? Cílem je mít stabilní objem peněz pro ...
Více informací3.4.2025
5 min.
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Napsat komentář