Finlord Sněmovna financí

P2P Mintos: Eleving Group a výsledky za Q1 2021

1.6.2021

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Investice na P2P Mintos Eva Mahdalová Finlord

Mogo Finance přistoupila nejenom k rebrandingu, kdy se z Mogo Finance stala Eleving Group, ale také k revizi firemní strategie. Eleving Group nadále hodlá pokračovat v digitalizaci procesů napříč skupinou, ale také se chce zaměřit na automatizované vymáhání pohledávek a optimalizaci webové platformy. Finanční výsledky za první čtvrtletí 2021 ukazují, že Eleving Group meziročně výrazně zvýšila tržby a zároveň začala podnikat kroky ke snížení devizového rizika.

 

Nebankovní společnost Eleving Group vydala výsledky za Q1 2021. Jak se daří úvěrovému portfoliu v době koronaviru a co konkrétně ukazují finanční výsledky?

 

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

P2P Mintos: Eleving Group se soustředí na trhy s největším ziskovým potenciálem

 

Skupina Eleving Group má geograficky diverzifikované portfolio, kdy 52 % úvěrového portfolia je v Pobaltí a Evropském regionu. Podíl na trzích, kde skupina pozastavila své aktivity, se snížil, neboť zahrnuje pouze 2,8 %. Portfolio tvoří z 80 % autopůjčky a 20 % jsou nezajištěné spotřebitelské úvěry. Podle údajů managementu skupina optimalizovala své portfolio na začátku pandemie a nyní se zaměřuje pouze na trhy s největším ziskovým potenciálem. Skupina ke konci minulého roku ukončila činnost v Severní Makedonii. Eleving Group dále pozastavila své aktivity ve třech zemích s tím, že se v nich soustředí na vymáhání pohledávek.

 

Eleving Group

 

Následující graf ukazuje podíl nesplácených půjček k portfoliu. Zelenožlutá křivka je hrubá výše nesplácených spotřebitelských úvěrů. Ta klesla z 32 % pod 20 % v Q1 2021. Světle modrá křivka je čistá výše nesplácení (očištěna o odpisy nesplácených půjček), která klesla z téměř 10 % na 5 %. Pokud jde o autopůjčky, tak od příchodu pandemie se hrubá výše nesplácení (černá křivka) pohybovala nad 20 %, přičemž v Q1 2021 byla pak pod 20 %. Zelená křivka, jenž ukazuje čistou výši nesplácení autopůjček poklesla ve Q1 2021 k 5 %. Z grafu je tedy patrné, že se postupně zlepšuje platební morálka dlužníků a postupně se přesouvají nesplácené úvěry zpátky do splácených úvěrů.

 

P2P Mintos a Eleving Group

 

Koláčový graf ukazuje kvalitu čistého úvěrového portfolia autopůjček a spotřebitelských úvěrů. Pokud jde o autopůjčky, tak 84 % autopůjček v rámci čistého úvěrového portfolia je splaceno včas. 8 % má zpoždění 31 – 34 dní a 8 % má zpoždění 35 a více dní. V rámci čistého úvěrového portfolia spotřebitelských půjček je 84 % splaceno včas. 2 % má zpoždění 31 – 90 dní a 6 % má zpoždění 90 a více dní.

 

Mintos a Eleving Group

 

Následující tabulka ukazuje výsledky společnosti Eleving Group v Q1 2021 a srovnání s Q1 2020. Čistý úrokový příjem stoupl o 55,6 % na 22,1 milionu EUR. O 13,3 % se zvedl příjem z pronájmu ojetých vozidel. Opravné položky k úvěrům se meziročně zvýšily o 12,1 % na 6,5 milionu EUR, což je přímý důsledek horší platební morálky v pandemii. EBITDA v Q1 2021 meziročně vzrostla o 54,5 % na 13,6 milionu EUR. Čistý zisk za Q1 2021 vzrostl na 3,5 milionu EUR.

 

Eleving Group Eva Mahdalová Finlord

 

Rozvaha skupiny Eleving Group ukazuje, že velikost aktiv a pasiv byla za Q1 2021 na úrovni 290,2 milionu EUR. Z toho vlastní kapitál byl na úrovni 43,8 milionu EUR. Podíl vlastního kapitálu na celkových pasivech tvořil 15 %. Největší položku v aktivech tvořily půjčky, leasing a půjčky aut v celkové výši 200,2 milionu EUR.

 

Eleving Group investice P2P Eva Mahdalová Finlord

 

Na straně pasiv tvořily největší položku závazky. Ty měla skupina Eleving Group v Q1 2021 v celkové výši 246,4 milionu EUR, ve srovnání s 245,3 mil. EUR v Q1 2020. Pokud se podíváme na rozložení závazků, tak ty jsou tvořeny půjčkami, retailovými vklady, dluhopisy a P2P. Financování pomocí dluhopisů bylo v objemu 124,1 milionu EUR, z čehož eurobondy jsou v objemu 95,1 milionu EUR a lotyšské bondy jsou pak v objemu 29 milionu EUR. Pokud jde o refinancování lotyšských dluhopisů, tak to dle managementu předčilo očekávání, když dluhopisy upsalo více než 600 investorů. Půjčky z P2P jsou v objemu 55,4 milionu EUR. Jinak ostatní půjčky od bank a závazky vůči spřízněným a nespřízněným osobám z různých zemí jsou v objemu 16,3 milionu EUR a půjčky od retailových investorů absorbované při akvizicích byly na úrovni 25,2 milionu EUR. Pokud jde o splatnost dluhopisů, tak ta by měla nastat v roce 2022 v objemu 100 mil. EUR a v roce 2024 v objemu 30 mil. EUR.

 

jak investovat na P2P

investice Eleving Group

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

1.6.2021

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?