Finlord Sněmovna financí

P2P Mintos: Creditstar výsledky za rok 2020

1.3.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Mintos a Creditstar za 2020

Nebankovní úvěrová společnost Creditstar Group, která patří na P2P Mintos mezi největší poskytovatele půjček a umísťuje na platformu půjčky s výnosností až 15 % p.a., vydala neauditované výsledky za rok 2020. Čisté úrokové příjmy se zvýšily na rekordních 22,5 milionu EUR. Rekordní byl i provozní zisk 15 milionů EUR a čistý zisk po započtení dopadu změny měnových kurzů poklesl jenom mírně na 5,7 milionu EUR.

 

Povzbudivé výsledky za rok 2020 uveřejnily i skupiny Mogo a IuteCredit.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Následující tabulka ukazuje výkaz zisku a ztrát. Čisté úrokové příjmy stouply z 21,8 na 22,5 mil. EUR. Pokles úrokových příjmů nastal především ve druhém čtvrtletí, což je pochopitelné vzhledem k nástupu pandemie. Rezervy na nesplácené půjčky stouply především ve třetím čtvrtletí. Tvorba rezerv má u úvěrových společností zpoždění, protože se nejdříve čeká na řádné splácení a až po překročení určitého počtu dní od splatnosti jsou půjčky klasifikované jako problematické. Příznivé je, že zisk za celý rok byl navzdory pandemii stabilní.

 

Mintos Creditstar výsledky 2020

 

P2P Mintos a Creditstar: velikost portfolia vzrostla o 28 % na 144 mil. EUR

 

Objem poskytnutých půjček zákazníkům se u Creditstar Group zvedl v průběhu roku ze 112,4 mil. EUR na 144,4 mil. EUR.
Mintos Creditstar aktiva 2020

 

Velikost vlastního kapitálu stoupla z 24,9 na 31,9 mil. EUR. Podíl vlastního kapitálu na celkových pasivech zůstal na úrovni 20,1 %.

 

Mintos Creditstar pasiva 2020

 

Dle managementu společnosti je velkou výhodou, že se zaměřují na online segment, takže uzavření kamenných obchodů nemělo na Credistar až tak veliký provozní dopad. Skupina poskytuje spotřebitelské půjčky v objemu 50 až 5000 EUR se splatností od pěti dní do 3 let. Žádost o úvěr mohou lidé učinit skrze webové stránky, pomocí mobilní aplikace nebo u vybraných obchodních partnerů. Za celou dobu existence získala více než 1 milion registrovaných zákazníků. V posledních pěti letech byla společnost vždy zisková.

 

Letos plánuje Credistar uvést nové produkty, a to především v oblasti revolvingového kreditu pro spotřebitele nebo malé společnosti. Také se více zaměřuje na financování nákupů na e-shopech. V roce 2021 očekává plné zotavení z krize.

 

V prosinci skupina úspěšně upsala dluhopisy se splatností za 18 a 30 měsíců a s kupónem 13 % a 13,5 % p.a.. Prostředky použila na refinancování maturujících dluhopisů a na další rozvoj podnikatelských aktivit.

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

1.3.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE