Finlord Sněmovna financí

P2P Mintos: Mogo Finance výsledky za rok 2020

17.2.2021

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Mogo Finance v roce 2020

Nebankovní společnost Mogo Finance, která patří na P2P Mintos mezi největší poskytovatele půjček, vydala neauditované výsledky za rok 2020. Tržby stouply navzdory pandemii o 24 % na 99,2 milionu EUR. EBITDA vyskočila o 45 % na rekordních 45,8 milionu EUR. Problematické jsou stále vysoké rezervy na nesplácené půjčky a ztráty z měnových pohybů. Co očekává společnost v roce 2021?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

P2P Mintos a Mogo Finance: pátý rok v řadě zisková

 

Následující tabulka ukazuje výsledky společnosti Mogo Finance v roce 2020 a srovnání s rokem 2019. Čistý úrokový příjem stoupl o pětinu na 62 milionů EUR. O 55 % se zvedl příjem z pronájmu ojetých vozidel. Překvapením není nárůst opravné položky k úvěrům o 43 % na 26,8 milionu EUR, což je přímý důsledek horší platební morálky v pandemii. Značnou ztrátu na úrovni 13 milionů EUR zaznamenala společnost na měnových kurzech, jelikož měny rozvíjejících se zemí v minulém roce značně oslabily oproti EUR, což je měna, ve které Mogo získává financování pomocí dluhopisů či na P2P. Čistý zisk za celý rok poklesl o 73 % na 1,7 milionu EUR.

 

Mogo Finance zisk za 2020

 

Velikost úvěrového portfolia se zvedla o 18,4 % na 196 milionu EUR a průměrná výnosnost poskytnutých půjček byla 48,2 % p.a.. Co se týče složení portfolia, tak ve stěžejních zemích (Lotyšsko, Litva, Estonsko, Bělorusko, Rumunsko, Moldávie, Gruzie a Arménie) se velikost portfolia snížila ze 155 na 131,8 mil. EUR. V Uzbekistánu, Keni a Ugandě, kde svůj provoz společnost rozvíjí, se velikost portfolia zvýšila z 8,6 na 22,2 mil. EUR. V Kazachstánu, BaH, Polsku, Albánii a Bulharsku naopak aktivity značně omezila a velikost úvěrového portfolia se zde snížila z 26,1 na 9,8 mil. EUR. V těchto zemích prakticky už neposkytuje půjčky.

 

Mogo Finance úvěrové portfolio 2020

 

Problematické je zvýšení míry nesplácených půjček. Podíl nesplácených půjček (35 dní a více po splatnosti) na úvěrovém portfoliu stoupl z 6 % na 9 % v případě autopůjček. V případě spotřebitelských půjček byla míra nesplácených půjček ke konci roku 2020 na úrovni 8 %. Co se týče vytvořených rezerv, tak u autopůjček vytvořila Mogo Finance rezervy ve výši 88 % nesplácených půjček. U spotřebitelských půjček vytvořila rezervy ve výši 133 %.

 

Objem poskytnutých půjček a výběr peněz od dlužníků se ve druhé polovině roku 2020 značně zlepšily. V prosinci byl výběr peněz rekordně vysoký.

Mogo Finance po měsících 2020

 

Velikost aktiv i vlastního kapitálu Mogo Finance stoupla

 

Velikost aktiv stoupla meziročně z 251,1 na 278 mil. EUR. Vlastní kapitál se zvýšil z 28,8 na 35,4 milionu EUR. Důvodem byl zejména nárůst objemu podřízeného dluhu. Zvýšily se i naakumulované zisky a základní kapitál s rezervami. Objem přijatých půjček vzrostl z 206,7 na 223,3 milionu EUR.
Mogo Finance kapitál a dluh 2020

 

Na straně financování cizím kapitálem se snížil objem půjček od bank a objem půjček od P2P investorů na platformě Mintos. Naopak v důsledku akvizice nebankovních společností převzala společnost dluh těchto společností, který je do značné míry tvořen dluhem vůči P2P investorům.

 

Mogo Finance dluhy 2020

 

Rozložení závazků vůči P2P investorům na platformě Mintos je na následujícím obrázku. Nárůst nastal v případě Běloruska, Moldávie a Rumunska. Zároveň výrazně stouplo financování spotřebitelských půjček.

 

Mogo Finance dluhy Mintos 2020

 

Mogo Finance očekává v roce 2021 dobré výsledky

 

Management společnosti uvedl, že ve druhé polovině roku se výsledky společnosti značně zlepšily a kvalita úvěrového portfolia byla ke konci roku vysoká. Taktéž se zvýšila poptávka po produktech společnosti a ve čtvrtém čtvrtletí poskytla Mogo Finance rekordních 65 milionů EUR. Momentálně probíhá refinancování maturujících dluhopisů emitovaných v Lotyšsku v objemu 30 milionů EUR. Dle předběžných údajů je důvěra investorů vysoká. Nové dluhopisy nesou kupón 11 % a jejich splatnost je za 3 roky.

 

Cena eurobondů obchodovaných na burze ve Frankfurtu se už zotavila na úroveň dosahovanou před pandemií.

 

Mogo Finance dluhopisy EUR

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

17.2.2021

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.