Finlord Sněmovna financí

Investice do sběratelských předmětů a non-fungible token (NFT)

22.3.2021

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Jak investovat do sběratelských předmětů Eva Mahdalová Finlord

Investice do sběratelských předmětů patří mezi alternativní investice. Investic do sběratelských předmětů existuje řada od historického nábytku, vína, whisky, až po auta, diamanty, mince, kabelky, hodinky a obrazy. Sběratelství je nutné spíše brát jako doplněk k ostatním investicím. Rozhodně investice do sběratelských předmětů není vhodná pro každého investora. Investor musí disponovat expertízou, a tedy měl by mít i přehled o vývoji cen daných předmětů na trhu. S investicemi do sběratelských předmětů je spojena celá řada rizik, a to vícenásobně platí zejména o nové spekulaci NFT, tedy non-fungible tokens.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Investice do sběratelských předmětů: jak si vedou jednotlivé investiční předměty

 

Než se dostaneme k jednotlivým sběratelským předmětům a jejich zhodnocení, tak je nutné v tomto ohledu upozornit, že se jedná o hrubý výnos, jelikož ve zhodnocení nejsou odečteny náklady na odměny aukčních domů, pojištění, uskladnění apd..

 

Údaje společnosti Knight Frank ukazují, že za posledních 10 let nejvíce zhodnotila ze sběratelských předmětů vzácná whisky a to o 478 %, což představuje hrubou anualizovanou výnosnost 19,4 %. Na druhém místě byli veteráni, u kterých za 10 let nastalo zhodnocení o 193 %. Na třetím místě bylo víno, které za 10 let zhodnotilo o 127 % a na čtvrtém místě se umístily kabelky, které za 10 let zhodnotily o 108 %. Samozřejmě, ne všechny luxusní kabelky patří mezi ty investiční. Za investiční kabelky se považují pouze ty od prestižních značek, jako jsou Hermès, Louis Vuitton a Chanel. Konkrétně kabelka Hermès Himalaya Niloticus Crocodile Retourné Kelly 25 drží aukční rekord, když se prodala za 437 330 USD.
Naopak nejhůře se za posledních 10 let dařilo starožitnému nábytku, který zhodnotil pouze o 22 % a barevným diamantům, které zhodnotily o 39 %. Žádná sláva nebyly ani šperky, které za 10 let dokázaly zhodnotit o 67 %, dále umění o 71 % a mince o 72 %.
Pokud se podíváme na celkový index Knight Frank Luxury Investment Index (KFLII), tak u něj došlo za 10 let ke zhodnocení o 129 %.

 

Ke konci roku 2020 meziročně nejvíce zhodnotily investiční kabelky a to o 17 %. Na druhém místě se dařilo vínu, které zhodnotilo o 13 % a na třetím místě s 6 % zhodnocením skončili veteráni. Hodinky pak zhodnotily o 5 % a nábytek o 4 %. Naopak ke konci roku 2020 se meziročně nedařilo umění, které znehodnotilo o 11 %, vzácné whisky – 4 %, šperky, barevné diamanty, mince pak znehodnotily o 1 %.
Pokud se podíváme na celkový index Knight Frank Luxury Investment Index (KFLII), tak u něj došlo ke konci roku 2020 meziročně k zhodnocení o 3 %.

Investice do sběratelských předmětů

 

V tomto roce se očekává silné globální ekonomické zotavení a počet extrémně bohatých lidí se zvýší. To pomůže i trhu se sběratelskými předměty. Vývoj cen jednotlivých druhů by měl být ale různý. Například dle údajů Knight Frank nábytek, diamanty a šperky by měly zaostávat. Naopak ceny sběratelských aut či kabelek by mohli díky silné poptávce z Asie vzrůst nadprůměrně.

 
I v tomto případě je však nutné myslet na diverzifikaci. Ačkoliv se jedná o hmotné věci, na které si člověk může sáhnout, tak i ty mohou v čase ztrácet na hodnotě. Sběratelské předměty nejsou rovněž likvidní, takže investor je nedokáže rychle zpeněžit. Rozhodně investice do sběratelských předmětů nemusí být vhodná pro každého investora. Aby investor mohl investovat do sběratelských předmětů, tak rozhodně musí disponovat větším objemem prostředků, neboť jsou u těchto předmětů vysoké vstupní pořizovací ceny, nemluvně o vysokohorských přirážkách aukčních domů. Také je nutné zajistit speciální skladování.

 

Non-fungible token (NFT)

 

NFT neboli non-fungible token (nezaměnitelné tokeny) je technologie na bázi blockchainu, pomocí níž si lze zakoupit digitální zboží prostřednictvím unikátního tokenu v blockchainovém řetězci. A právě v souvislosti s NFT non-fungible token se mluví o uměleckých dílech, respektive o digitálních sběratelských předmětech. Zjednodušeně se jedná o digitalizované vlastnické právo, které je zaznamenáno na blockchain. Kupříkladu výtvor níže je video dlouhé 10 sekund, na které se lze zdarma podívat na internetu. V říjnu 2020 se prodalo za 67 tisíc USD, přičemž v nedávné aukci se prodalo za 6,6 milionu USD. Čili byť si někdo koupí video za 6,6 milionu USD, tak kdokoliv si může video pouštět nebo jej třeba stahovat. Lidé jsou tedy ochotní utratit ohromné částky za věci, které existují pouze online a může s nimi kdokoliv nakládat. Cílem nakupujících je jenom něco vlastnit. Asi nemusíme zdůrazňovat, že se postupně rozmáhá nový nešvar, který akorát využívá kryptoměnové spekulativní mánie.

 

Non-fungible token (NFT)

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.

 

 

22.3.2021

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Michal napsal:

    Jenom bych k tomuto článku dodal že retailový investor v ČR může do sběratelských předmětů pohodlně investovat přes portu gallery.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.