Výsledková sezóna USA Q3 2020 a valuace
18.11.2020
7 min.
Závěr roku je doslova nabitý významnými událostmi, přičemž na pozadí svět bojuje s druhou vlnou pandemie koronaviru. Nejenom, že stále ještě probíhá výsledková sezóna za Q3 2020, ale do toho začátkem listopadu proběhla i volba amerického prezidenta, jímž se stal Joe Biden. Zároveň hned po volbách avizovala farmaceutická společnost Pfizer pozitivní údaje o účinnosti své experimentální vakcíny proti nemoci covid-19. Postupně se přidávají další farmaceutické společnosti s pozitivními údaji o svých vakcínách. Úplně na závěr roku se do hledáčku dostane brexit. Spojené království vystoupilo 31. ledna 2020 z Evropské unie. V souladu s dohodou o vystoupení se tak oficiálně stalo tzv. třetí zemí. Nicméně Evropská unie a Spojené království se však dohodly na tzv. přechodném období, které potrvá do 31. prosince 2020. Vzhledem k tomu, že se rozvodová jednání mezi EU a Spojeným královstvím vyvíjejí velmi pomalu, tak je velmi pravděpodobné, že v řádném termínu nedospějí žádného cíle. Hrozba tvrdého brexitu se tedy stává čím dál tím víc reálnější.
Pokud se podíváme na výsledkovou sezónu v USA za Q3 2020, tak ta se pomalu blíží do finále. 92 % společností z S&P 500 vydalo výsledky. 84 % společností zaznamenalo pozitivní překvapení v rámci zisku na akcii a 78 % společností pozitivně překvapilo z hlediska tržeb.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Tržby za 3. čtvrtletí 2020 pro celý index S&P 500 propadly o 1,6 %, přičemž koncem září se očekával propad tržeb o 3,6 %. V rámci tržeb zaznamenaly značný negativní propad zejména společnosti z odvětví energetiky a průmyslu. Naopak meziroční růst tržeb vykázaly společnosti z oblasti zdravotnictví, komunikačních služeb, informační technologie, necyklické a cyklické zboží.
Zisky za celý index S&P 500 poklesly o 7,1 %, původně se na konci září očekával propad zisků o 21,2 %. Pozitivní zisky zaznamenaly společnosti ze sektoru zdravotnictví, komunikačních služeb, informačních technologií, necyklického zboží, sektoru veřejných služeb (Utilities). Naopak velmi negativní zisky opět zaznamenaly společnosti z odvětví energetiky a průmyslu. Pokles zisku je zapříčiněn klesající marží. Korporacím v koronavirové krizi rostou náklady různého charakteru, což tlačí dolů i ziskovou marži. Čistá zisková marže za 3. kvartál 2020 je na úrovni 10,8 %, přičemž ve stejném období roku 2019 byla na úrovni 11,4 %.
Ve Q4 2020 se opět očekává meziroční pokles tržeb a zisků společností zahrnutých v indexu S&P 500. Pokud jde o tržby, tak se očekává pokles o 0,2 %, přičemž zisky by měly poklesnout o 10,8 %.
Navzdory tomu, že výsledková sezóna za Q3 2020 přinesla největší překvapení za posledních 10 let, tak stále výsledky společností vykazují meziroční pokles. I přesto se ohodnocení akciových trhů dostalo na několikaletá maxima, což je zapříčiněno enormními stimuly ze strany centrálních bank a vlád. Samozřejmě v posledních dnech se akciovými trhy prohnala pozitivní vlna díky zvolení Bidena do prezidentského křesla a zároveň k růstu zásadně přispěla zpráva od farmaceutické společnost Pfizer, která zveřejnila pozitivní údaje o účinnosti své experimentální vakcíny proti nemoci covid-19. Také další farmaceutické společnosti zveřejnily pozitivní údaje ohledně svých vakcín. Kupříkladu Moderna uvedla, že její vakcína má účinnost 94,5 %. V souvislosti s vakcínou centrální bankéři vítají pozitivní informace ohledně účinnosti vakcín. Nicméně, podle jejich vyjádření zůstávají vyhlídky ohledně ekonomik pro nadcházející měsíce nadále nejisté, jelikož šíření koronaviru pokračuje a stále ještě není vyřešena otázka okolo výroby a distribuce vakcín.
Pokud se podíváme na valuace S&P 500, tak P/E na základě očekávaných zisků je 21,6, což je nad pětiletým (17,3) a desetiletým průměrem (15,6). Valuace jsou už řadu týdnů velmi vysoké (dahují hodnot z roku 2001), takže v nejbližších měsících může být na trzích zvýšená volatilita a investoři budou přecitlivělí na nové informace.
Každopádně masivní kvantitativní uvolňování ze strany centrálních bank nadále pokračuje. A z dlouhodobého pohledu nesmíme zapomínat na to, že uvolněná monetární politika podporuje ceny akcií, nemovitostí i instrumentů kreditního trhu. Na druhé straně je nepříznivá pro bezrizikové investice, jako jsou kupříkladu vklady v bankách.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.
18.11.2020
7 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář