Finlord Sněmovna financí

Ceny nemovitostí v Evropě nadále porostou

12.10.2020

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Ceny nemovitostí v EU

Ceny nemovitostí v EU27 stouply od počátku roku 2010 v průměru o 25 %. I když byl v letech 2011 až 2014 menší útlum, tak nakonec se spolu s ekonomickým rozmachem obnovilo i zdražování nemovitostí. Kde rostly ceny nejrychleji? Jaké jsou důvody? A co lze očekávat v nejbližších letech?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Ceny nemovitostí stouply plošně v celé Evropě

 

Následující obrázek Eurostatu ukazuje růst agregátního indexu cen nemovitostí v EU27 a průměrné výše nájmu. Trend je poměrně jednoznačný a těší všechny nemovitostní investory.

 

EU ceny nemovitostí a nájmy

 

Eurostat nabízí i pohled na změny cen dle jednotlivých zemí. Následující obrázek ukazuje změnu ceny a výše nájmu od roku 2010. Nejvýraznější růst nastal v Estonsku, nicméně i v dalších pobaltských zemích byl růst značný. To rozhodně nahrává tamním nemovitostním P2P platformám, jako je kupříkladu Estateguru, jelikož mají více zákazníků a i hodnota zajištění roste. Zajímavý byl i prudký růst cen v Lucembursku a v Rakousku, což už jsou velmi vyspělé ekonomiky, kde by člověk čekal umírněnější zdražování. Zvýšení cen v ČR a SR bylo také výrazně nadprůměrné. Pokles cen nastal především v Řecku, Itálii, Španělsku a na Kypru. Ano, když je ekonomika slabá, tak padají i ceny nemovitostí. Rozhodně není pravda, že je trh nemovitostí bezrizikový.

 

ceny nemovitostí změna od roku 2010

 

Hledání kauzality: hypotéky vs ceny nemovitostí

 

Ceny nemovitostí nerostou jen tak, z ničeho nic. Jaké jsou důvody? Mezi prvními nás napadne ekonomický rozmach. Zvyšování HDP, růst platů zaměstnanců či zisků podnikatelů mají zásadní vliv na koupěschopnost obyvatelstva a firem. Dalším důvodem je ale i přístup k levným úvěrům. Následující obrázek ukazuje objem hypotečních úvěrů ve vybraných evropských zemích. V Německu i Francii nastal výrazný nárůst. Ve Španělsku naopak nastal pokles objemu hypotečních úvěrů a v Itálii stagnace. Trh nemovitostí jde ruku v ruce s úvěrovým trhem. Když se ekonomikám daří a na trhu nemovitostí ceny rostou, tak banky rádi půjčují. A když banky půjčují, tak lidé zase ochotně nakupují i dražší nemovitosti, což tlačí ceny nahoru a tak dále dokola. Ve své podstatě si většina zaangažovaných subjektů přeje, aby ceny nemovitostí dál stoupaly a aby zároveň stoupal objem dluhu v ekonomikách. Kdyby se růst cen nemovitostí zastavil, tak se zastaví i úvěrová aktivita. A kdyby se zastavila úvěrová aktivita, tak se zastaví růst cen nemovitostí.

 

poskytnuté hypotéky

 

V Německu je už průměrná velikost hypotéky na úrovni 292 tisíc EUR. Před deseti lety to byla polovina. V dalších evropských zemích, kde také rostou ceny nemovitostí, je vývoj obdobný.

 

Dlouhodobý trend: růst cen nemovitostí se nesmí zastavit

 

Jak jsme uvedli, tak inflace cen nemovitostí v Evropě v podstatě nesmí skončit, protože řada subjektů by toto zastavení nesla velmi zle. Průměrné úrokové sazby klesají, což znamená, že pokud chtějí banky alespoň udržet tržby a ziskovost, tak musí jedině nahánět objemy. Politici i centrální banky tedy budou nadále prosazovat stimulační opatření. Komerční bankéři by jim jinak na Světovém ekonomickém fóru v Davosu snědli všechny libové krevety a nechali by jim jenom slané rohlíky.

 

Samozřejmě, vzhledem k pandemii a velmi špatné ekonomické situaci může na evropský trh nemovitostí přijít krátkodobé ochlazení po vzoru let 2011 až 2014. A zároveň se mohou rozevřít nůžky mezi různými regiony nebo městy. Pro dlouhodobé investory jsou ale tyto krátkodobé výkyvy zanedbatelné, podobně jako jsou krátkodobé výkyvy zanedbatelné pro dlouhodobé investory do akcií. Obě aktiva se řídí stejnými ekonomickými pravidly a fundament, který je ovlivňuje, je v podstatě stejný. U nemovitostí jsou ceny akorát rigidnější, jelikož s jednotlivými byty či domy se neobchoduje tak často, jako se obchoduje s akciemi nebo ETF. Do nemovitostí lze investovat různými způsoby. Napřímo, pomocí fondů nebo lze nakupovat úvěry zajištěné nemovitostmi.

 


Jméno a příjmení

Email

Telefonní číslo

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

 

Nabídka ETF (Exchange traded fund, burzovně obchodovaný fond) je velmi široká. Pokud máte zájem o nemovitostní či jiné fondy obchodované na burze, tak vyplňte kontaktní formulář. Pro investory máme připravené školení tvorby ETF portfolia. ETF si snadno nakoupí i běžní investoři. Mezi největší výhody pak patří zejména velmi nízké poplatky (i méně než 0,1 % p.a.) a obrovská likvidita.

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.

12.10.2020

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Karel napsal:

    K tomuto tematu velmi doporucuji shlednout dokument Vylidneno (je ke stazeni zdarma) https://promitejity.cz/detail-filmu/95-vylidneno . Poukazuje na problem, ze velke investicni realitni fondy jako ty od BlackRock, skupuji rezidencni nemovitosti, rekonstruuji je a zdrazuji najmy. Najmy pak rostou tak, ze najemnici jsou nuceni odejit pryc. Ve velkych mestech pak zustavaji investicni nemovitosti, ve kterych si jen malokdo muze dovolit bydlet. Pricemz zhodnoceni fondu roste…

    admin napsal:

    Dobrý den, děkujeme za odkaz. Ten dokument vypadá zajímavě. Ano, statistiky skutečně ukazují, že stále více lidí žije v nájmech. Do nemovitostí investují nejenom fondy nebo realitní společnosti, ale i drobní investoři. A všichni postupně zvedají nájmy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE