Finlord Sněmovna financí

Největší zisk pro investory: Apple vs bitcoin

11.9.2020

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
největší zisk pro akcionáře

Které společnosti vytvořily největší zisk pro své vlastníky, tedy akcionáře? A jaká byla jejich cesta k úspěchu? Vydrželi byste propad cen akcií o 90 %? Vygeneroval nákup bitcoinu vyšší zisk než nákup akcií Apple?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Zisk pro akcionáře byl obrovský

 

Následující tabulka ukazuje společnosti s nejvyšším ziskem pro akcionáře v USA, viz data od Hendrika Bessembindera. Výsledek je za období od roku 1926 do roku 2019, případně od uvedení akcií společnosti na burzu do roku 2019 či do roku, kdy byly akcie společnosti vzaté z burzy. Ziskem se myslí kapitálový i dividendový zisk.

 

největší zisk pro investory

 

Na první příčce je pochopitelně společnost Apple, která do konce loňského roku vytvořila pro akcionáře majetek 1,6 bilionu dolarů. Letos už tržní kapitalizace stoupla nad 2 biliony dolarů. Následují ji Microsoft, Exxon Mobil, Amazon či Alphabet. Nicméně v žebříčku společností s nejvyšší vytvořenou hodnotou najdeme zástupce z různých sektorů. Celkem se v USA od roku 1926 vytvořila čistá hodnota pro akcionáře 47,4 bilionu dolarů (jedná se o hodnotu očištěnou o bankroty). Jenom 4 % firem jsou zodpovědné za vytvoření celé agregované hodnoty amerických akciových trhů. Tabulka je sestavena tak, že měří vytvoření hodnoty nad výnosnost bezrizikových jednoměsíčních pokladničních poukázek USA, tedy zisk, který akcionáři získali za podstoupení investičního rizika.

 

V posledních letech se rozmohl fenomén kryptoměn a zejména bitcoinu, jelikož jejich ceny vyskočily nahoru a řada lidí díky jejich nákupu zbohatla. Každopádně když se podíváme na tržní kapitalizaci bitcoinu, tak ta je teď 118 miliard dolarů. Jinými slovy od svého vzniku v lednu 2009 vytvořil pro své držitele majetek ve výši 118 miliard USD. Když se ale podíváme na předchozí tabulku, tak vidíme, že řada burzovně obchodovaných amerických společností vytvořila pro své vlastníky mnohem vyšší hodnotu. S celkovým akciovým výnosem pro investory ve výši 47 bilionů dolarů se nemůže svět kryptoměn z hlediska investičních výnosů ani náhodou srovnávat. A to se bavíme jenom o burzovně obchodovaných společnostech. I v USA působí celá řada velkých firem, které nemají akcie na burze, ale jsou držené v soukromých rukou. V případě bitcoinu byl nárůst hodnoty jenom rychlejší, protože i jeho adopce byla díky digitální povaze rychlejší. Firmy vytváří produkty a služby, tedy přidanou hodnotu, což znamená inherentní tvorbu dalšího zisku. Uvnitř bitcoinu se další zisk pro jeho držitele nevytváří, jen se používá pro platby a jeho cena fluktuuje na základě poptávky/nabídky.

 

Jaké další aktiva lze srovnat na úrovni velikosti majetku pro jejich vlastníky? Určitě vás napadnou nemovitosti a zlato. V případě nemovitostí se hodnota všech nemovitostí v USA odhaduje na 34 bilionů dolarů. Pokud bychom do výpočtu zahrnuli i příjmy z nájmů (a naopak odečetli náklady na bourání a renovaci starých nemovitostí), tak by se velikost výnosů pro vlastníky přibližovala k výnosům investorů do burzovně obchodovaných akcií. Pořád ale nesmíme zapomínat na to, že na burze nejsou akcie společností držených privátně. Tyto firmy pochopitelně také vytváří hodnotu pro své vlastníky. Hodnota všeho dosud vytěženého zlata na světě se při současných cenách odhaduje na 13 až 15 bilionů dolarů. Když se podíváme na údaje o dlouhodobých výnosech uvedených aktiv, tak ty nám uvedené majetkové relace potvrdí, viz analýza ZDE. Je patrné, že dlouhodobě nejvyšší výnosy přinesly investorům akciové/podnikové a nemovitostní investice.

 

Zisk a propady cen akcií

 

I akcie dlouhodobě úspěšných společností se mohou dostat pod velký prodejní tlak. Následující tabulka od Bessembindera ukazuje společnosti, které v některé dekádě vytvořily nejvyšší přidanou hodnotu pro akcionáře. Najdeme v ní řadu firem z první tabulky. Zaměřme se ale na pravou část, kde jsou propady cen akcií před uvedenou úspěšnou dekádou. Kupříkladu cena akcií Amazon propadla od února 2000 do září 2001 o 91 %, ale firma nakonec krizi překonala a patří mezi firmy s nejvyšším ziskem pro akcionáře. Špatně si v určitých obdobích vedly i Apple (-79 %), Microsoft (-63%), nebo Bank of America (-92 %) a řada dalších známých společností. Vydrželi byste investici do akcií nějaké společnosti, která by vám z hodnoty 1 milion korun propadla za jeden rok na 100 000 Kč?

 

propad cen akcií

 

Zisk se vytváří jenom tehdy, když se dlouhodobě generuje přidaná hodnota. Statistiky ukazují, že většina společností nakonec neuspěje. To ale není problém, nýbrž ekonomická charakteristika, se kterou musíme počítat. Investoři, kteří chtějí diverzifikované portfolio, by samozřejmě měli mít v portfoliu cenné papíry řady společností. Investoři, kteří věří ve svoji schopnost objevit druhý Microsoft či Apple, si naopak mohou zvolit koncetrované portfolio zaměřené na několik firem (nebo klidně jenom jednu).

 


Jméno a příjmení

Email

Telefonní číslo

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

 

Oba přístupy mají své výnosové a rizikové specifika. Většina běžných investorů si zvolí první diverzifikovaný přístup. Pro jeho realizaci jsou vhodné burzovně obchodované fondy ETF. Pro investory máme k dispozici podrobné školení, jak si mohou fondy vyhledávat a filtrovat, kde najdou potřebné informace nejenom o samotném fondu, ale i o nákladech placených při nákupu na burze. Zároveň je ve školení rozbor daňové optimalizace, která dokáže ušetřit nemalé prostředky. Školení je postavené na reálných výpočtech a příkladech.

11.9.2020

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Lundea napsal:

    S příchodem ETF fondů, které investují s nějakou váhou do prvníhc X společností se podle mě uplně vytratila racionalita. Apple prostě reálně nemá takovouhle hodnotu. Ale zase chápu, že to chvilku trvá než to praskne.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.