Finlord Sněmovna financí

Finlord investice v srpnu 2020: +2 %

9.9.2020

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Finlord portfolio 202008

Finlord soukromé investiční portfolio zaznamenalo v srpnu nárůst hodnoty o 2 %. Dynamickým aktivům se uplynulém měsíci dařilo, jelikož se celkem znatelně zvedla spekulativní aktivita na trzích. Nemůže nás proto překvapit, že teď počátkem září sledujeme na akciových trzích značnou korekci. Nicméně současná korekce je zdravá. Investoři nemohou očekávat, že ceny jenom rostou. Mentálně musíme být připraveni i na období krátkodobého poklesu cen. Není to nic výjimečného. Z hlediska fundamentálního nastavení ekonomik a podniků se v srpnu nic neměnilo. Centrální banky a vlády pokračují v záchranách. Firemní finance jsou stále v meziročním srovnání ve špatném stavu. Nicméně díky stimulům sledujeme postupné zlepšování a stabilizaci. Plné zotavení z krize ale nečekejme dříve než ve druhé polovině příštího roku. Zotavení v nejvíce postižených sektorech, jako jsou kupříkladu letecký průmysl, pak nastane nejspíše až v roce 2023.

 

Celé naše portfolio mohou klienti sledovat ve službě Portfolio Manažer. Pro kvalifikované investory je k dispozici i fond Slavic Capital, který je postaven na stejných investičních strategiích jako soukromé portfolio.

 

Finlord investice: jak dopadl srpen?

 

V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 0 až 2 % ročně v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme EUR/CZK, USD/CZK i GBP/CZK. Platformy Lendy a FundingSecure upadly do insolvence, Moneything dobrovolně ukončila činnost a momentálně probíhá vypořádání projektů, do kterých investoři vložili kapitál. Problémy má také platforma Grupeer. U Fastinvest byly splátky pozastaveny a odloženy do října. Zbytek platforem si s krizí poradil celkem dobře a už sledujeme náběh na normální procesy. Nicméně až do konce letošního roku můžeme na platformách očekávat vypořádávání různých naběhlých závazků, které vznikly na jaře při hromadném uzavření ekonomik.

 

Finlord portfolio 202008

 

Tabulka výnosů v roce 2019:

 

Finlord portfolio 201912

 

V roce 2018:
Finlord portfolio 201812

 

V roce 2017:
Finlord portfolio 201712

 

V roce 2016:
Finlord portfolio 201612

 

Vývoj na finančních trzích se stabilizoval a hodnota našeho portfolia také postupně roste. Z 56 měsíců bylo 7 ztrátových.

 

Finlord portfolio vývoj

 

Na investování není nikdy pozdě

 

Při investování je důležité sledovat investiční horizont tedy období, kdy budeme chtít peníze čerpat. Většina lidí svůj investiční horizont hodně podceňuje a tím pádem má portfolio nastavené neefektivně. Typicky sledujeme to, že po dosažení 50. roku začnou lidé zkonzervativňovat portfolio s tím, že vždyť „za pár let jdu do důchodu“. Problém je v tom, že mnohdy se těch „pár let“ docela protáhne. A hlavně část portfolia budeme čerpat až třeba v 80. roku života, což znamená, že tato část portfolia má pro padesátníka 25 až 30letý investiční horizont.

 

Následující obrázek ukazuje vývoj hodnoty majetku Warrena Buffetta podle kalendářního roku a jeho věku.

 

Buffett hodnota majetku

 

Podívejme se do roku 1987, kdy měl Buffett 57 let. Hodnota jeho majetku byla něco málo přes 1 miliardu dolarů. Samozřejmě, už tehdy si mohl říct, že mu to stačí. Jenže on pokračoval v investování a ke konci loňského roku (jeho věk byl 89 let) byla hodnota jeho majetku 83 miliard dolarů. V absolutním vyjádření tedy vydělal dalších 82 miliard USD, 82krát více než za všechen svůj předchozí život. Jak je to možné?

 

Důvodem je pochopitelně složené úročení. Z hodnoty 10 000 Kč na 1 mil. Kč je v relativním měřítku stejná vzdálenost jako z 1 mil. Kč na 100 mil. Kč.

 

Pro doplnění se ještě podívejme na srovnání výnosu Buffettova portfolia a indexového fondu Vanguard 500 od srpna 1987 do dubna 2019. Investice 100 USD se zhodnotila v prvním případě na 8 147 USD (investice 1 mil. USD/EUR/CZK se bez uvažování měnového kurzu zhodnotila na 81,47 mil. USD/EUR/CZK). Indexový fond se zhodnotil ze 100 na 1 733 USD. Průměrné roční zhodnocení Buffetta bylo v uvedeném období 14,9 %, indexový fond, do kterého může investovat kdokoliv, měl 9,4 % p.a..

 

Buffett vs akciový index

 

Na grafu si povšimněte několik zajímavostí. Hned na začátku si musíme uvědomit, že počátek grafu je před velkým propadem na podzim 1987, kdy ceny akcií poklesly o 30 %. Představte si, že teď v září dáte do akcií 1 mil. Kč a na konci října po 6 týdnech máte 700 000 Kč. Jaká by byla vaše reakce? Panika, zděšení, nadávky na celý svět, rudá mlha před očima, atd. A neříkejte, že ne. Letos jsou internetová fóra a fóra na sociálních sítích opět plné příspěvků vystrašených investorů.

 

Pak nastalo podobně jako po každé krizi zotavení a v 90. letech byl obrovský nárůst výnosů na akciovém trhu i v Buffettovém portfoliu. Buffett velmi pěkně překonal pád po technologické bublině. Pak mu vůbec nevadilo, že v následném zotavení zaznamenal menší výnosnost. V další krizi a v dalším zotavení se to opět zopakovalo.

 

Férově musíme uvést, že portfolio, které měl Buffett v 80. letech, není u běžného investora replikovatelné. Mix private equity pozic a vysoce koncentrovaných pozic i do bankrotujících společností (Geico) si běžný český investor nepořídí (i kdyby chtěl, tak technicky takové pozice nerealizuje). Každopádně i při sledování trhu byl výnos pěkný. Případně mohl někdo investovat více kapitálu kupříkladu do akcií Microsoftu, který byl už v roce 1986 známá technologická společnost a akcie mohl nakoupit kdokoliv, viz analýza ZDE.

 

Investování je o dlouhodobém přístupu. Nečekejme zněkolikanásobení hodnoty za pár měsíců. Spíše si nastavme přesný dlouhodobý plán na základě reálného investičního horizontu, který je pravděpodobně mnohem delší, než si většina investorů myslí. Pak stačí pravidelně odkládat část peněz a postupně budovat portfolio. Blíže jsme se problematice věnovali v této analýze spotřeby a investic.

 

Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru. Kromě pravidelných novinek získáte i rozsáhlý seriál stěžejních investičních myšlenek. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku.

9.9.2020

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.