Zpětné odkupy akcií mohou propadnout o 50 %
8.7.2020
3 min.
Zpětné odkupy akcií byly v posledních letech velmi populární. Proč nesmí korporace v současné krizi dělat zpětné odkupy akcií? Podívejte se, jak se vyvíjely zpětné odkupy akcií od ledna do června tohoto roku.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Pokud společnost vygeneruje zisk, tak jej může vyplatit pomocí dividend svým akcionářům, nebo jej může reinvestovat uvnitř firmy či může učinit zpětný odkup akcií. Příchod pandemie COVID-19 zapříčinil obrovskou nejistotu ohledně zisků a stále více společností se uchyluje k masivnímu snižování nákladů a investic. Z těchto důvodů řada společností zastavila své programy zaměřené na zpětný odkup vlastních akcií. Zároveň korporace, které dostaly pomoc od americké vlády, mají zakázáno nakupovat vlastní akcie, a to až jeden rok od splacení záchrany.
Graf níže ukazuje, kolik činí buybacky neboli zpětné odkupy akcií v procentech z tržní kapitalizace. Z obrázku je patrné, že zpětných odkupu akcií je letos hodně málo. Od dubna do června zpětné odkupy akcií stagnovaly na úrovni 0,5 % z tržní kapitalizace. Pokud zpětné odkupy akcií porovnáme s rokem 2018, kdy zpětných odkupů akcií bylo hodně, tak v červnu 2018 činily buybacky přibližně 2,5 % z tržní kapitalizace.
Na grafu níže jsou pak vyjádřeny zpětné odkupy akcií v miliardách USD.
V posledních letech se staly zpětné odkupy akcií velmi populární, což do značné míry zapříčinilo nejdelší býčí trh v historii. V roce 2018 americké korporace odkoupily vlastní akcie v hodnotě 800 miliard USD, čímž se celková částka zpětných odkupů akcií od finanční krize 2008/2009 zvýšila na 4 biliony dolarů.
Jenom pokud se podíváme na společnost Apple, která nejvíce z amerických společností skupuje vlastní akcie, tak ta za první kvartál učinila zpětný odkup akcií v objemu 10 miliard USD. Za posledních pět let učinila společnost zpětný odkup akcií za téměř 250 miliard USD. I přes přetrvávající koronavirovou krizi, však generální ředitel Tim Cook nedávno avizoval, že společnost Apple hodlá rozšířit svůj program pro zpětný odkup akcií o 50 miliard USD.
Už nyní je jasné, že společnostem, kterým plyne finanční podpora ze strany americké vlády a jsou tedy pod její kontrolou, budou omezovat zpětné odkupy akcií a dividendy v následujících 12 měsících. Podle údajů Goldman Sachs by letos mohly být zpětné odkupy na úrovni 371 miliard USD, tedy meziročně o 50 % níže.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord, údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.
8.7.2020
3 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář