Finlord Sněmovna financí

Zpětné odkupy akcií mohou propadnout o 50 %

8.7.2020

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Buyback akcií Eva Mahdalová Finlord

Zpětné odkupy akcií byly v posledních letech velmi populární. Proč nesmí korporace v současné krizi dělat zpětné odkupy akcií? Podívejte se, jak se vyvíjely zpětné odkupy akcií od ledna do června tohoto roku.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Pokud společnost vygeneruje zisk, tak jej může vyplatit pomocí dividend svým akcionářům, nebo jej může reinvestovat uvnitř firmy či může učinit zpětný odkup akcií. Příchod pandemie COVID-19 zapříčinil obrovskou nejistotu ohledně zisků a stále více společností se uchyluje k masivnímu snižování nákladů a investic. Z těchto důvodů řada společností zastavila své programy zaměřené na zpětný odkup vlastních akcií. Zároveň korporace, které dostaly pomoc od americké vlády, mají zakázáno nakupovat vlastní akcie, a to až jeden rok od splacení záchrany.

 

Graf níže ukazuje, kolik činí buybacky neboli zpětné odkupy akcií v procentech z tržní kapitalizace. Z obrázku je patrné, že zpětných odkupu akcií je letos hodně málo. Od dubna do června zpětné odkupy akcií stagnovaly na úrovni 0,5 % z tržní kapitalizace. Pokud zpětné odkupy akcií porovnáme s rokem 2018, kdy zpětných odkupů akcií bylo hodně, tak v červnu 2018 činily buybacky přibližně 2,5 % z tržní kapitalizace.

zpětné odkupy akcií

 

Na grafu níže jsou pak vyjádřeny zpětné odkupy akcií v miliardách USD.

zpětný odkup akcií Eva Mahdalová Finlord

 

V posledních letech se staly zpětné odkupy akcií velmi populární, což do značné míry zapříčinilo nejdelší býčí trh v historii. V roce 2018 americké korporace odkoupily vlastní akcie v hodnotě 800 miliard USD, čímž se celková částka zpětných odkupů akcií od finanční krize 2008/2009 zvýšila na 4 biliony dolarů.

 

Jenom pokud se podíváme na společnost Apple, která nejvíce z amerických společností skupuje vlastní akcie, tak ta za první kvartál učinila zpětný odkup akcií v objemu 10 miliard USD. Za posledních pět let učinila společnost zpětný odkup akcií za téměř 250 miliard USD. I přes přetrvávající koronavirovou krizi, však generální ředitel Tim Cook nedávno avizoval, že společnost Apple hodlá rozšířit svůj program pro zpětný odkup akcií o 50 miliard USD.

 

Už nyní je jasné, že společnostem, kterým plyne finanční podpora ze strany americké vlády a jsou tedy pod její kontrolou, budou omezovat zpětné odkupy akcií a dividendy v následujících 12 měsících. Podle údajů Goldman Sachs by letos mohly být zpětné odkupy na úrovni 371 miliard USD, tedy meziročně o 50 % níže.

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord, údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.

8.7.2020

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.