4 objektivy: čím víc objektivů, tím více smartphone?
9.7.2020
6 min.
Vývoj v oblasti mobilních telefonů byl v posledních letech velmi rychlý. Jedním z hlavních bodů vývoje byly fotografické snímače, kterými smartphony disponují. Fotografické schopnosti telefonů určitě patří mezi klíčové prvky, na základě kterých si lidé telefony vybírají. Výkon procesorů, velikost pamětí, připojení jsou už pro běžné uživatele více než dostatečné. Všichni ale chtějí co nejlepší schopnosti při pořizování fotografií nebo videa. Letošním trendem jsou telefony se 4 a více objektivy (typicky teleobjektiv, širokoúhlý objektiv, makro objektiv, senzor hloubky či monochromatický objektiv). Co ukazují údaje o prodejích a které společnosti na tomto trendu vydělávají?
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
20% prodaných telefonů mělo 4 a více objektivů
Jak ukazují údaje poradenské společnosti Counterpoint, tak v prvním čtvrtletí mělo 20 % prodaných smartphonů 4 a více objektivů (tedy 4 a více obrazových snímačů). Do konce roku by podíl měl stoupnout na 30 %. Ještě před rokem používaly výrobci nejvýše systémy s třemi objektivy.
Novou technologii nasazují především menší společnosti, které chtějí získávat tržní podíl na úkor technologických gigantů. Kupříkladu u společnosti Realme jsou 4objektivové systémy v 66 % prodaných telefonů. U Samsungu to je 20 %.
Při pohledu na prodeje telefonů v prvním čtvrtletí je zřejmé, že zejména společnosti Xiaomi se tato strategie vyplácí, jelikož jako jediná dokázala zvýšit prodeje i tržní podíl. Tržní podíl zvedla i společnost Apple, která sice nemá v nabídce telefony se 4 snímači na zadní straně telefonu, ale má velmi loajální zákazníky a krásné fotky dokáže vytvářet i s méně snímači.
Vývoj technologie fotografických snímačů je velmi rychlý. Následující obrázek od Tech Insights ukazuje hustotu pixelů na snímačích. Čím nižší číslo, tím vyšší hustota. V letech 2002 až 2004 byla technologickým lídrem společnost Micron Technologies. Teď už jednoznačně dominují společnosti Sony a Samsung.
Výrobci telefonů typicky kombinují několik dodavatelů snímačů. Kupříkladu v telefonu Samsung S20 Ultra 5G jsou snímače nejenom od samotného Samsungu, ale i od Sony, viz následujíc tabulka snímačů na zadní i přední straně telefonu.
Sony, která má na globálním trhu s obrazovými snímači podíl 51 % (a do roku 2025 chce získat podíl 60 %), na konci loňského roku uvedla, že poptávka po snímačích je tak vysoká, že i při 24hodinové výrobě nestíhá plnit objednávky. Proto by už v dubnu 2021 měla spustit další fabriku. Současná krize sice letos sníží prodeje telefonu a poklesne i poptávka po komponentech. Nicméně už příští rok lze očekávat návrat prodejů telefonů na předkrizové úrovně. S cílem přilákat zákazníky musí výrobci telefonů přijít s novými technologiemi, které budou marketingově atraktivní a nebudou až tak drahé. Kvalitnější fotografie s vyšším rozlišením budou potřebovat i více úložného místa v telefonech, což by mohlo pomoct také výrobcům NAND pamětí.
Akcie společností Sony a Samsung jsou součásti řady širokých i oborových indexů. Do těch lze s nízkými náklady investovat pomocí burzovně obchodovaných fondů ETF (Exchange Traded Funds). Pro investory máme připravené komplexní školení, jak si mohou sami vytvořit daňově optimální portfolio z různých tříd aktiv. Školení je zaměřené na konkrétní praxi. Zanechte své kontaktní údaje ve formuláři a my vám zašleme více informace.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord, údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.
9.7.2020
6 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Pracovní příležitosti v sousedních zemích České republiky: Kde se vyplatí pracovat
Prozkoumejte pracovní příležitosti v Německu, Rakousku, Polsku a na Slovensku. Najděte si ideální ...
Více informací23.10.2024
3 min.
Jak na pasivní příjem z kryptoměn v roce 2024?
Pasivní příjem inspiruje mnoho lidí, a to nejenom investorů do kryptoměn. Systém pasivního příjmu si ...
Více informací21.6.2024
5 min.
Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů
Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u ...
Více informací13.6.2024
3 min.
Napsat komentář