Finlord investice v květnu 2020: +1,5 %
3.6.2020
6 min.
Finlord soukromé investiční portfolio zaznamenalo v květnu nárůst hodnoty o 1,5 %. Stále sledujeme přítok kapitálu na finanční trhy a to zejména do burzovně obchodovaných instrumentů. Důvod je jednoznačný. Všichni spoléhají na to, že centrální banky budou nadále pokračovat v rekordně vysokém přísunu likvidity na trhy. Tradiční ohodnocovací ukazatele, jako jsou tržní kapitalizace k HDP, P/E nebo EV/EBITDA tak už ukazují riziko bubliny. Jenom indikátory, které jsou založené na sledování objemu peněz v ekonomice, ukazují, že trhy jsou průměrně ohodnocené.
Celé naše portfolio mohou klienti sledovat ve službě Portfolio Manažer. Pro kvalifikované investory je k dispozici i fond Slavic Capital, který je postaven na stejných investičních strategiích jako soukromé portfolio.
Finlord investice: jak dopadl květen?
V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 0 až 2 % ročně v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme EUR/CZK, USD/CZK i GBP/CZK. Platformy Lendy a FundingSecure upadly do insolvence, Moneything dobrovolně ukončila činnost a momentálně probíhá vypořádání projektů, do kterých investoři vložili kapitál. Problémy má také platforma Grupeer.
Tabulka výnosů v roce 2019:
V roce 2018:
V roce 2017:
V roce 2016:
Vývoj na finančních trzích se stabilizoval a hodnota našeho portfolia už také postupně roste. Z 53 měsíců bylo 7 ztrátových.
Souboj ukazatelů ohodnocení. Který nakonec u investorů zvítězí?
Pokud patříte mezi investory, kteří na základě bottom-up přístupu sledují fundamentální ukazatele jednotlivých firem, tak teď určitě nevěřícně koukáte na bublinovité chování trhů.
Podíl enterprise value a EBITDA u indexu S&P 500 vyskočil nad úrovně z technologické bubliny v letech 1999 až 2000.
P/E ukazatel dle očekávaných zisků už také flirtuje s rekordní úrovní a stačí růst cen o cca 10 %, aby se vyšplhal na nová maxima.
Podobných bottom-up indikátorů bychom našli desítky pro různé sektory či trhy. Z historického hlediska jsou fundamentální ukazatele jednotlivých firem značně vytaženy nahoru. Zisky a cash flow kvůli recesi propadly, ale ceny akcií šly nahoru.
Investoři, kteří používají makroekonomický top-down přístup, ale mají trochu jiný náhled na vývoj trhů. Následující obrázek ukazuje podíl akciového indexu S&P 500 a měnového agregátu M2. Tento podíl v posledních měsících klesá a od historických maxim je daleko. Proč? Protože americká centrální banka zaplavuje trhy levnými penězi. Cílem této záplavy peněz je rozproudit úvěrovou aktivitu a tak podpořit spotřebu domácností. Levný kapitál se ale nejdříve projevuje na finančních trzích.
Americká centrální banka nenakupuje přímo akcie, ale tlačí úrokové sazby dolů pomocí snižování základní sazby a pomocí nákupu dluhopisů. V Evropě či Asii je situace podobná a některé centrální banky už nakupují i akcie korporací. Nízké úroky jsou pak pro firmy lákadlem, aby si více půjčovaly či emitovaly dluhopisy. Kupříkladu Amazon si v posledních dnech půjčila kapitál za rekordně nízké sazby. Přitom peníze na provoz nebo rozvoj ani nepotřebuje.
Co budou korporace s levným kapitálem dělat? Především obnoví nákupy vlastních akcií, zvednou dividendy nebo použijí peníze na fúze a akvizice. K běžným zaměstnancům a obchodním partnerům se dostane jenom zlomek nově získaného dluhu. Právě proto je důležité mít dlouhodobě v portfoliu akciové investice. Když je expanze, tak akcionáři mají podíl na ziscích a když je krize, tak se při záchraně opět myslí nejdříve na akcionáře.
Jako investoři sledujeme oba přístupy. Peníze zůstanou v ekonomice dlouho. Objevují se obavy, že prudký růst bilance centrálních bank nakonec způsobí inflaci. O jakou inflaci se ale bude jednat? Nejdříve nastane růst cen aktiv od akcií, přes nemovitosti až po drahé kovy. Až následně stoupnou spotřebitelské či výrobní ceny, což investorům až tak vadit nebude. Naopak lidé, kteří spoléhají na fixní příjem z mezd a státních příspěvků, pocítí negativní dopad inflace mnohem výrazněji.
Vysoké fundamentální ohodnocení společností může vyvolat nervozitu na trzích. Krátkodobé propady cen můžeme buď ignorovat anebo se proti nim můžeme zajistit pomocí adekvátních finančních nástrojů.
Jak si vede sektor P2P?
Jak jsme uvedli v předchozích komentářích, tak v posledních měsících jsme přesouvali kapitál z P2P sítí do akcií. Přesouvali jsme jenom peníze ze splacených půjček a úroků, na sekundárním trhu jsme neprodávali. Tento přesun kapitálu budeme pomalu ukončovat. Na některých platformách kapitál navyšujeme (kupříkladu na Robocash či Peerberry). Důvod je jednoduchý. Situace na P2P portálech se už stabilizovala a je velmi potěšující, že námi sledované portály si s nepříznivou ekonomickou situací celkem dobře poradily a jsou připravené na obnovení expanze. I když se objevily lokální problémy, tak ty nebyly až tak závažné, abychom v rámci alokace našich investic odsunuli toto aktivum na smetiště dějin.
Pokud bychom se teď podívali na nabídku půjček, tak na řadě platforem lze najít půjčky od finančně silných společností s nabízenou výnosností na úrovni 12 až 14 % p.a.. V sekci novinek najdete aktuální informace z platforem. V nejbližších týdnech taktéž rozebereme vývoj některých platforem a poskytovatelů půjček v období koronakrize.
Přihlaste se do newsletteru a kromě pravidelných novinek získáte i rozsáhlý seriál stěžejních investičních myšlenek. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
3.6.2020
6 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Akciový index S&P 500: 10 z 11 sektorů je výrazně nadhodnocených
Ohodnocení US akcií podle poměru ceny a očekávaných zisků ukazuje, že při dalším nárůstu cen o cca ...
Více informací20.11.2024
4 min.
Seznam akcií, kterým analytici věří a zvyšují u nich odhady zisků
Podívejte se na seznam akcií firem, kterým analytici věří a v posledním měsíci u nich výrazně zvedly ...
Více informací19.11.2024
3 min.
Warren Buffett vs. trhy: Proč investiční legenda hromadí hotovost?
Warren Buffett, ikona investičního světa, sází na opatrnost. Namísto honby za dalšími velkými ...
Více informací19.11.2024
4 min.
Zdravím,
rád bych se zeptal, co způsobilo tak výrazný pokles vašeho portfolia u IB a proč nedošlo k podobné recovery jako u indexů? Nevím přesně, jakým stylem obchodujete, ale dle vývoje vaší equity to vypadá, že buď a) vypisujete vzdálené OTM opce, nebo b) extrémně zajišťujete portfolio. Čtyři roky růstu jsou pryč během pár dnů…