Finlord Sněmovna financí

Propad prodejů nových aut v EU byl obrovský

21.5.2020

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Auta v Evropě

Nové statistiky potvrzují, že ekonomický dopad koronaviru na prodeje nových aut je obrovský. ČR i SR jsou do značné míry závislé na automobilovém průmyslu. Jak se vyvíjí poptávka po vozidlech v Evropě? A jak to vypadá s produkcí?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Meziroční propad o 76 % se jen tak nevidí

 

Následující graf od ACEA ukazuje prodeje aut v EU podle měsíců. Dubnový propad o 76 % oproti loňskému roku je rekordní. Za celý měsíc se prodalo jenom 270 682 aut, což je pochopitelné vzhledem k tomu, že na největších trzích byly prakticky celý měsíc zavřené showroomy.

 

prodeje aut v Evropě

 

Za 4 měsíce jsou zatím prodeje nižší o 39 %. Na některých stěžejních trzích je propad ještě výraznější, a to konkrétně v Itálii (-50,7 %), Španělsku (-48,9 %) a Francii (-48 %).

 

Co se týče jednotlivých automobilek, tak v prvních čtyřech měsících letošního roku propadly evropské prodeje zejména Mazdě (-53 %), Hondě (-50,6%), FCA Group (-48 %), Fordu (-47,8 %) a Renault Group (-47,3 %).

 

prodeje aut v Evropě podle výrobce

 

Ztráta produkce: 2,4 milionu aut

 

Automobilky musely kvůli krizi výrazně zredukovat výrobu. I když se už postupně vrací do normálu, tak stále bude produkce nižší oproti minulým letem. Následující tabulka ukazuje produkční výpadek dle jednotlivých zemí a výpadek ve dnech. Španělsko, ČR a SR patří z hlediska podílu na ekonomice mezi země s nejvyšším výpadkem. V absolutním vyjádření byl největší pokles výroby v Německu a ve Španělsku.

 

produkce aut v Evropě

 

Otázkou teď je, jestli se prodeje a produkce dostanou na předkrizovou úroveň, případně kdy lze návrat očekávat. Tady si musíme uvědomit, že recese v Evropě i jinde ve světě je opravdu hluboká. To znamená, že se značně zhoršila i finanční situace firem a domácností. V nejbližších měsících budou převládat úsporná opatření, která se dotknou i poptávky po nových vozidlech. Také se může zhoršit dostupnost úvěrů, a to především pro méně bonitní klienty.

 

Stačí se podívat na P2P platformy, kde působí nebankovní úvěrové společnosti zaměřené na financování nákupu aut. Ve strachu z recese stáhli investoři z P2P kapitál, což znamená, že nebankovní úvěrové společnosti musely také stáhnout financování pro své klienty.

 

Veřejnost i investoři teď doufají, že záchranná opatření centrálních bank a vlád roztočí ekonomická kola co nejdříve. Podnikatelské a investorské výnosy, výnosy z nemovitostí, platy, daňové příjmy mohou stoupat jenom v období ekonomického rozmachu.

21.5.2020

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA XTB