Poptávka korporací po úvěrech v USA je obrovská
20.4.2020
5 min.
Uzavření ekonomik a výrazné snížení nákupů zákazníků způsobilo mnohým korporacím nedostatečné provozní cash-flow. Poptávka po úvěrech, díky kterým mohou platit své okamžité závazky, je proto rekordně vysoká. Na druhé straně slabé finance a nutnost zvyšování zadlužení také způsobuje rekordní snižování ratingů a nárůst počtu problémových společností.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
V USA vyskočily komerční půjčky z 2,35 na 2,85 bilionu USD
Následující obrázek ukazuje nárůst objemu poskytnutých komerčních a průmyslových půjček v USA na rekordních 2,85 bilionu USD. Přitom před měsícem to bylo kolem 2,35 bilionu USD. Jelikož krize ještě neodezněla, tak se dá očekávat, že velmi rychle bude pokořena hranice 3 bilionů a nedá se vyloučit ani dosažení hranice 4 bilionů USD.
Zároveň na nový rekord 14,75 bilionu USD stoupl objem všech bankovních úvěrů (komerčních i spotřebitelských), přičemž na počátku března to bylo 14 bilionů USD.
Agentura S&P Global Ratings už v březnu snížila rating 114 dlužníkům z řad firem se spekulativním ratingem (rating BB- a nižší). Za poslední tři měsíce tak počet dlužníků se sníženým ratingem dosáhl rekordních 171. Naopak zvýšeného ratingu se v březnu dočkalo jenom 20 firem.
Zároveň se objem dluhu s ratingem B- a níže zvedl na rekordních 28,2 % z objemu emisí se spekulativním ratingem. V dubnu bude určitě pokořena hranice 30 %.
Míra nesplácení dluhopisů a firemních úvěrů bude letos i v příštím roce dle odhadu J. P. Morgan nejvyšší od finanční krize v letech 2008-2009. U dluhopisů se spekulativním ratingem by míra defaultů mohla stoupnout na 8 %. U půjček na 5 %.
Které společnosti mají rating ve spekulativním pásmu? Kupříkladu Vodafone, Freeport-Mcmoran, Kraft Heinz, Deutsche Bank, Xerox, Barclays Bank, Avon Products, Dell, Mattel, Ford Motor, Tesla a mnoho dalších známých společností. Pokud sledujete naše stránky už delší dobu tak víte, že třeba Mogo Finance z platformy Mintos má také spekulativní rating B- (takový rating má kupříkladu Tesla).
V posledních letech spousta korporací upustila od snahy mít nejvyšší rating (AAA nebo AA) a mnoho firem bylo spokojených s nejnižším investičním ratingem BBB. Momentálně jsou v USA jenom dvě společnosti s nejvyšším AAA ratingem: Microsoft a Johnson & Johnson. Taktika oslabování rozvahy z posledních let se ale teď vůbec nevyplácí a mnohé společnosti se nestačí divit, jak rychle jim ratingové společnosti sráží ohodnocení. A v květnu bude vlna snižování hodnocení pokračovat.
Nemůže nás proto překvapit rozhodnutí americké centrální banky nakupovat nejenom dluhopisy a ETF s investičním ratingem, ale i dluhopisy se spekulativním ratingem. Zatím tedy jenom dluhopisy „padlých andělů“, což jsou společnosti, které ještě 22. března měly nejméně investiční rating BBB-/Baa3 a až pak nastalo zhoršení nanejvýš na BB-/Ba3. Pokud by ale problémy na kreditním trhu přetrvávaly, tak se kritéria dají opět posunout. Mnohým známým firmám by se bez podpory Fedu mohlo po snížení ratingu refinancování dluhů značně prodražit.
Jak jsme ukázali v této analýze, tak globální dluh bude nadále rychle stoupat a prakticky už nikdy nemůže poklesnout. Bez přísunu peněz v podobě nového dluhu by totiž řada korporací nepřežila. Na tomto místě si ještě musíme uvědomit, že postavení malých a středně velikých firem je mnohem horší. Proto se nemůžeme divit, že jejich podíl na tržní kapitalizaci a na tvorbě HDP klesá. Ekonomická síla se postupně přesouvá do velkých korporací, které jsou příliš velké na to, aby zkrachovaly.
20.4.2020
5 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Pracovní příležitosti v sousedních zemích České republiky: Kde se vyplatí pracovat
Prozkoumejte pracovní příležitosti v Německu, Rakousku, Polsku a na Slovensku. Najděte si ideální ...
Více informací23.10.2024
3 min.
Jak na pasivní příjem z kryptoměn v roce 2024?
Pasivní příjem inspiruje mnoho lidí, a to nejenom investorů do kryptoměn. Systém pasivního příjmu si ...
Více informací21.6.2024
5 min.
Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů
Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u ...
Více informací13.6.2024
3 min.
Uz se tesim na prichazejici inflaci. Drzte si klobouky! 🙂