Finlord Sněmovna financí

Dluh a HDP: bez dalších půjček to nepůjde

27.6.2019

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
HDP

Proč je další zadlužování nutné k růstu HDP? Proč je i váš příjem závislý od růstu zadlužení privátního a veřejného sektoru?

 

 

Dluh hraje a bude hrát čím dál tím větší roli v globálních ekonomikách. Globální ekonomika roste díky zvyšujícímu se dluhu. A do budoucna tomu nebude jinak. Podívejte se na velice důležité statistky o růstu HDP v závislosti na dluhu ve vybraných zemích. Konkrétně na grafu níže je elasticita HDP na jednotku dluhu ve významných ekonomikách. Globální HDP generovaný na 1 USD celkového veřejného i soukromého dluhu klesl z 36 centů v roce 2007 na pouhých 31 centů v roce 2017. Ve všech klíčový ekonomikách můžeme pozorovat tento trend, přičemž nejmarkantnější pokles nastal v Číně. Jak u globálu, tak i u Číny platí, aby HDP stouplo o 1 % tak dluh musí stoupnout o 3%. Jinými slovy do budoucna bude nutné zvyšovat tempo růstu dluhu, aby se vůbec udržel ekonomický růst. Pokud se tedy nebude zvyšovat dluh, tak nebudou růst ekonomiky, potažmo ani mzdy pracovníků a zisky společností. Samozřejmě při takovéto konstelaci nemohou centrální banky zvyšovat úrokové sazby, protože vysoké úrokové sazby by vedly k vysokým splátkám dluhu. Nízké úrokové sazby ale povedou k nízké produktivitě a rovněž bude vznikat řada neefektivních zombie společností, které budou přežívat jenom díky nízkým úrokovým sazbám.

 

 

Chcete další informace, jak dlouhodobě úspěšně investovat? Přihlaste se do našeho newsletteru a zdarma získáte tříměsíční seriál s našimi poznatky, návody a analýzami.

 

 

HDP a dluh

 

 

Na grafu níže je zobrazené nominální HDP (červená křivka) a celkový dluh nefinančního soukromého a veřejného sektoru v USA (modrá křivka). Až do roku 2000 byl dluh nižší než HDP, pak ale výrazně začal stoupat a v nejbližších letech bude velikost dluhu dvojnásobný oproti výkonu americké ekonomiky.

 

HDP Eva Mahdalová Finlord

 

 

Pokud jde o investice, tak v případě, že se budou udržovat nízké úrokové sazby, tak dluhopisové fondy nebudou vydělávat. Pokud se podíváme k sousedům do Rakouska, tak ti nedávno prodali v aukci 5 leté dluhopisy za mínus 0,44 %, což je i pod hlavní sazbou ECB. Požadovaná výnosnost u 100 letých vládních rakouských dluhopisů je 1,17 %, což ani nepokryje inflaci. Následující graf ukazuje požadované výnosnosti ultra-dlouhodobých dluhopisů v různých zemích. Ve Švýcarsku nesou 40leté dluhopisy 0,05 % p.a.. V Německu a Japonsku je situace jenom nepatrně lepší.

 

 

dluhopisy Eva Mahdalová Finlord

 

 

Rozhodně budeme v nejbližších letech slyšet z médií, že dluh firem a domácností pořád roste. Jak je ale uvedené na grafech, tak bez dalšího zadlužování není další ekonomický rozmach možný. Pokud nebude ekonomický rozmach, tak neporostou mzdy a platy, podnikatelské výnosy budou podprůměrné a výnosy finančních aktiv budou stagnovat nebo i klesat. Svět se dostal do dluhové spirály, ze které zatím není úniku.

27.6.2019

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?