Finlord Sněmovna financí

Akciové trhy: panika a výhled

10.3.2020

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
akcie koronavirus

V posledních dnech jsme byly svědky výprodejů na akciových trzích. Akcie zažily nejrychlejší propady v historii. Trhy zkrátka zachvátila panika a strach z koronaviru a jeho dopadu na světovou ekonomiku. Do toho všeho se ještě do popředí dostal ropný šok, který způsobí značné problémy řadě těžebních společností.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

V pondělí dokonce americká burza zastavila obchodování, neboť akciový index S&P 500 při otevření padal o více než 7 %. Stejně na tom byly také evropské akciové trhy, které utrpěly v pondělí svůj největší pokles od pádu Lehman Brothers.

 

Pokud se podíváme na tzv. „Index strachu“ Cboe Volatility index, který měří třicetidenní implikovanou volatilitu S&P 500 na cenách out of the money opcí, tak ten vyskočil na úroveň 62, což je nejvyšší úroveň od prosince 2008. To tedy znamená, že se jedná o skutečně extrémní volatilitu.

 

Volatility index akcie

 

Akciové trhy: hysterie okolo koronaviru je přehnaná

 

Masivní, přehnaná mediální masáž, a ne příliš dobře zvládnutý krizový management ze strany vlád vyvolaly ve světě až morbidní hysterii. Pokud se podíváme na nejnovější statistiky ohledně koronaviru, tak můžeme sledovat, že v dříve kritických oblastech, jakožto v Číně a Jižní Koreji počet nových případů klesá s tím, jak země zavedly přísná opatření. V Iránu se ještě čeká na dosažení „vrcholu“ nových případů. Markantní nárůsty nových případů podle údajů Worldometer zůstávají stále v Itálii a docela razantně se zvedl také počet nových případů ve Španělsku (tabulka níže je k dnešnímu datu 10.3.2020, takže v EU dojde ještě k doplnění dat v průběhu dne), což je zejména pro evropské trhy stěžejní. Přísná karanténa v Itálii by mohla pomoci k zastavení výraznějšího šíření, neboť Italové nejsou až tak disciplinovaní jako Číňané či Jihokorejci.

 

Stále by se nemělo zapomínat na to, že počet nakažených lidí ve světě je 115 760, z čehož ovšem vyléčených lidí je 64 277 a počet úmrtí je jen 4085. Na světě žije celkem 7,8 miliardy lidí.

 

koronavirus nakažení

 

Ve čtvrtek tento týden zasedá Evropská centrální banka (ECB). Od ECB se očekává snížení depozitní sazby z -0,5 % na -0,6 %, zvýšení objemu nákupu dluhopisů na minimálně 30 miliard EUR měsíčně a rozšíření programu levných půjček bankám. Vzhledem k tomu, že ECB už velkou část dostupných nástrojů vyčerpala, tak se trhy obávají, že ECB nepředstaví žádný významný stimul, což by pravděpodobně vedlo k recesi v eurozóně.

 

Trhy značně zklamala německá vláda. Ta nepředstavila větší fiskální stimul a jenom zavedla schéma krátkodobé práce, kdy bude dotovat krátkodobý výpadek pracovních příjmů zaměstnance. Dále německá vláda rozhodla o zvýšení investicí o 3,1 miliardy EUR ročně, což je ale jenom 0,1 % HDP. Vláda také připravuje finanční pomoc společnostem zasažených koronavirem.

 

Pokud jde o Americkou centrální banku (FED), tak trhy očekávají na nejbližším zasedání FEDu, které se bude konat 18. března, snížení úrokových sazeb v USA až o 0,75 %.

 

FED americká centrální banka koronavir Eva Mahdalová Finlord

 

Finančním trhům by ke zklidnění mohly pomoci centrální banky se stabilizačními stimuly a samozřejmě klíčové ekonomiky budou muset zavést adekvátní fiskální stimuly. Akciové trhy se dostávají na relativně zajímavé ohodnocení. Pokud se podíváme na ohodnocení akciového indexu S&P 500, tak P/E na základě očekávaných zisků je nyní na 16,5násobku a je tedy lehce pod pětiletým průměrem. Také dividendová výnosnost je nyní rekordně vysoká oproti výnosnosti dluhopisů, což indikuje zajímavé ohodnocení akcií. Pokud jde o růst tržeb a zisků za první čtvrtletí 2020 pro celý index S&P 500, tak to nevypadá až tak černě, byť došlo ke snížení. Tržby za 1. čtvrtletí 2020 pro celý index S&P 500 by měly růst o 3,8 % a zisky za celý index S&P 500 by měly klesnout o 0,1 %. Nyní je pro investory důležité držet se dlouhodobého investičního plánu a disciplinovaně dodržovat zvolenou strategii. Až se panika kolem koronaviru uklidní, tak se opět zvedne ekonomická aktivita ve světě.

10.3.2020

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Franta napsal:

    Mít teď peníze v akciích je holé šílenství. Pořád jsme na začátku propadu. Akcie půjde ke dnu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?