Finlord Sněmovna financí

Česká koruna výrazně posiluje. Jak zajistit kurz?

7.2.2020

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Koruna a měnové zajištění 2020

ČNB ve čtvrtek zvedla hlavní úrokovou sazbu na 2,25 %. V reakci na to posílila česká koruna až pod 25 Kč za 1 EUR. Nicméně koruna posiluje už od konce srpna loňského roku. Za uplynulých pět měsíců zhodnotila o 3 %, což ukouslo část výnosů řadě investorů. Přitom měnový kurz se dá zajistit. Na páru EUR/CZK lze dokonce na zajištění mírně vydělat. U páru USD/CZK je pak cena zajištění velmi nízká. Podívejte se na tabulky cen zajištění.

 


Vaše jméno (*povinné pole)

Váš email (*povinné pole)

Telefonní číslo

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

 

Pro investory máme k dispozici školení měnového zajištění v ceně 5000 Kč. V rámci něj ukazujeme přesné postupy, které aplikujeme jak u soukromého portfolia, tak i u našeho hedgeového fondu Slavic Capital. Měnové zajištění se dá realizovat u portfolií o velikosti 5 000 EUR a více.

 

Pokud máte zájem o školení měnového zajištění, tak zanechte kontaktní údaje v registračním formuláři.

 

Od roku 2017 posílila česká koruna o 7,5 %

 

Inflace v ČR roste a ČNB logicky reaguje zvyšováním úrokových sazeb. Vyšší úrokové sazby jsou pro korunu příznivé. Zhodnocení o 80 haléřů na páru EUR/CZK za posledních 5 měsíců je už téměř tak silné jako zhodnocení v roce 2017 poté, co ČNB ukončila intervence na ceně 27 Kč. Od února 2017 už koruna zhodnotila vůči euru o 7,5 %. Oproti dolaru si ve stejném období polepšila o 9 %, i když je nutné říct, že největší posilování bylo v roce 2017.

 

Pokud mělo vaše portfolio v EUR v únoru 2017 velikost v přepočtu 1 mil. Kč, tak při jinak nezměněných parametrech je teď jeho velikost 925 tisíc Kč.

 

Náklady na měnové zajištění ukazujeme už od roku 2016. V roce 2017 byla mezibankovní cena zajištění EUR/CZK cca 1,5 % p.a., v roce 2018 byly náklady nulové a v roce 2019 byl na měnovém zajištění jistý zisk cca 1,5 % p.a..

 

Bude česká koruna nadále zhodnocovat?

 

Vzhledem k silnější české ekonomice oproti evropským západním zemím by další zhodnocování koruny nebylo překvapující. Pokud vezmeme do úvahy, že při otevření zajištění EUR/CZK ještě investoři dosahují malého zisku, tak je poměr potenciálního přínosu k riziku celkem atraktivní.

 

V následující tabulce jsou uvedené mezibankovní zisk/náklady a náklady ušlé příležitosti dle doby zajištění u měnového páru EUR/CZK. Náklady ušlé příležitosti počítáme jako nutnost zablokovat hotovost jako kolaterál pro hedging s tím, že jinak by nám tato hotovost mohla v investicích generovat 10 % ročně.

 

20200207 EURCZK zajištění

 

Momentálně jsou forwardové body kladné, což znamená, že při měnovém zajištění si na mezibankovním trhu zafixujeme o uvedené procento vyšší cenu oproti současnému kurzu EUR/CZK. V době psaní této analýzy byl spotový měnový kurz 25,04 Kč za 1 EUR. Šestiměsíční forward lze tedy na mezibankovním trhu otevřít za cca 25,33, což je o 1,17 % nad současnou cenou. I když započteme náklady ušlé příležitosti, tak je hranice na úrovni 25,27. Měnové zajištění nám tedy u šestiměsíčního forwardu přináší dalších 23 haléřů zisku na každé zainvestované euro.

 

V tabulce můžeme vidět, že u jednoletého forwardu vychází zisk při zajištění i po odpočtu ušlých nákladů měnového zajištění na cca 1,7 %. Pokud tedy investujeme třeba na P2P platformách s výnosností 12 % p.a. a zároveň naše portfolio plně zajišťujeme, tak můžeme počítat s celkovým ziskem 12+1,7% = 13,7 % p.a.. A to může koruna libovolně posílit klidně na 10 Kč za 1 EUR. Výnosnost našeho portfolia bude pořád těch 13,7 %.

 

Vývoj forwardových bodů u EUR/CZK je stále příznivý

 

Od roku 2017, kdy jsme začali analýzy měnového zajištění publikovat, se křivka forwardových bodů EUR/CZK značně změnila ve prospěch českých investorů.

 

20200207 EURCZK zajištění vývoj

 

Měnové zajištění USD/CZK je výhodnější

 

Vzestup forwardové křivky nastal i u zajištění dolaru, viz následující obrázek.

 

20200207 USDCZK zajištění vývoj

 

Jednoletý hedging stojí se započtením nákladů ušlé příležitosti 0,5 %. Americký dolar je vůči světovým měnám stále relativně silný, proto je možné, že u něj nastane další korekce a česká koruna posílí.

 

20200207 USDCZK zajištění

 


Vaše jméno (*povinné pole)

Váš email (*povinné pole)

Telefonní číslo

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

 

Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru. Kromě pravidelných novinek získáte i rozsáhlý seriál stěžejních investičních myšlenek. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku.

 

Pokud máte zájem o školení měnového zajištění, tak zanechte kontaktní údaje v registračním formuláři.

 
 
 
 
 
 

7.2.2020

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Roman napsal:

  No zas tak moc neposilila. Skokove kratce a pak se vratila… Posiluje ale uz cca rok, takze drivejsi zajisteni melo smysl. Otazka je, jestli bude i nadale posilovat. A to si uplne nemyslim… vsechno to jde v takovych vlnach, chvili nahoru, pak zas dolu… kdo chce mit jistotu, tak at zajistuje. Ale ja na to kaslu. V dlouhodobem investicnim horizontu ty meny nemaji az tak zasadni vliv. Obcas clovek trefi dobrou chvili, ale ne vzdy.

  Pxx napsal:

  Mě by to zajištění zajímalo, neumím to a tak mi to brání více investovat na zahraničních platformách do půjček P2P, drobné tam mám. Zajištění CZK/EURO. Jen to nic více a od jaké výše investice má cenu na P2P zajišťovat. A např. když člověk dělá půjčky v řádu desítek EUR a má v tom jen několik desítek tisíc Kč. A pardon, platit 5 000 Kč za školení měnového zajištění v tomhle mi přijde dost vzhledem k objemu investic v řádu desítek tisíc…

  admin napsal:

  Dobrý den, určitě, pokud v zahraničí investujete jenom několik desítek tisíc Kč, tak o zajištění obecně není potřeba uvažovat. Hranice je cca na úrovni 10 000 EUR (250 tisíc Kč). Naše školení je jednorázové a platné dlouhodobě. Ani využívané instrumenty se nemění. Takže je to skutečně jenom o velikosti investovaného kapitálu. Stačí si udělat jednoduchý výpočet s variantou zhodnocení koruny o 5 % za jeden rok. Pokud máte portfolio 1000 EUR, tak 5 % zhodnocení znamená dopad do portfolia 50 EUR (1250 Kč). Pokud máte portfolio 10 000 EUR, tak 5 % zhodnocení koruny znamená dopad 500 EUR (12 500 Kč).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K P2P PLATFORMĚ MINTOS