Finlord Sněmovna financí

Finlord investice v lednu 2020: +0,5 %

4.2.2020

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Finlord portfolio vývoj 202001

Finlord soukromé investiční portfolio zaznamenalo v lednu zvýšení hodnoty o 0,5 %. Kumulativně od počátku roku 2016, kdy jsme začali publikovat výsledky, jsme zaznamenali zhodnocení o 40 %. Na milion korun investice se vygenerovalo přes 400 tisíc korun zisku. Ze 49 měsíců jsme měli jenom 5 mírně ztrátových měsíců. Ani v jednom ze čtrnácti čtvrtletí nezaznamenalo naše portfolio pokles hodnoty.

 

Finanční a komoditní trhy byly v uplynulých týdnech negativně ovlivněny epidemii koronaviru v Číně, kvůli které značně poklesla ekonomická aktivita Číny. Na druhé straně centrální banky pokračují v uvolněné měnové politice, což vytváří ochranu před většími propady.

 

Celé naše portfolio mohou klienti sledovat ve službě Portfolio Manažer. Pro kvalifikované investory je k dispozici i fond Slavic Capital, který je postaven na stejných investičních strategiích jako soukromé portfolio.

 

Finlord investice: jak dopadl leden?

 

V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 0 až 2 % ročně v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme EUR/CZK, USD/CZK i GBP/CZK. Platformy Lendy a FundingSecure upadly do insolvence, Moneything dobrovolně ukončila činnost a momentálně probíhá vypořádání projektů, do kterých investoři vložili kapitál.

 

Finlord portfolio 202001

 

Pro srovnání tabulka výnosů v roce 2019:

 

201912 Finlord portfolio

 

V roce 2018:

 

201812 Finlord portfolio

 

V roce 2017:

 

201712 Finlord portfolio

 

V roce 2016:

 

201612 Finlord portfolio

 

Riziko našeho portfolia je řízené dle přísného risk managementu, proto je vývoj hodnoty velmi plynulý. Ze 49 měsíců bylo jenom 5 mírně ztrátových.

 

Finlord portfolio vývoj 202001

 

Řada společností vydala lepší výsledky oproti předpokladům

 

Výsledková sezóna je v plném proudu. V USA už přibližně polovina firem vydala výsledky za uplynulý kvartál. Z hlediska zisků pozitivně překvapilo 69 % společností. Při tržbách nastalo pozitivní překvapení u 65 % společností. Následující obrázek ukazuje sektorový pohled na vývoj zisků za 4Q 2019. Celý index zatím zaznamenává pokles o 0,3 %, přičemž ještě koncem roku 2019 se očekával pokles o 1,6 %. Tahounem lepších výsledků byly jednoznačně technologické firmy. Nicméně očekávání se daří překonávat i producentům spotřebního zboží.

 

Zisky US firem

 

U evropských akcií se za čtvrtý kvartál předpokládá mírný růst zisků. Americké i evropské společnosti by si pak měly výrazně polepšit především ve druhé polovině roku.

 

Spotřebovávat nebo investovat?

 

Následující graf od Deutsche Bank ukazuje příjmy mínus výdaje dle decilů v americké populaci. Polovina Američanů spotřebovává více než vydělává. Výpočet byl vytvořen v roce 2018, což byl rok silné expanze a nízké míry nezaměstnanosti. Nedá se tedy říct, že by Američané měli vyšší spotřebu než příjmy kvůli nezaměstnanosti.

 

Příjmy vs výdaje v USA

 

Vývoj v západní Evropě a v ČR bude podobný, i když zde je přeci jen vyšší příklon ke střídmému utrácení.

 

Vraťme se ale k datům z USA. To si polovina Američanů nedokáže udělat jednoduchý rodinný rozpočet? V čem je problém? Proč tak vysoké procento lidí žije od výplaty k výplatě a ještě se zadlužuje?

 

Kdybychom všichni žili ve svém uzavřeném světě, tak by si asi každý dokázal lépe ohlídat příjmy a výdaje. Jenomže to se neděje. Každý den na nás útočí spousta podnětů, které nás nutí spotřebovávat. A to nemluvíme jenom o přímé reklamě a inzerátech. Řada lidí si neuvědomuje nepřímý tlak ke spotřebě, který vyvolávají třeba naši kamarádi, sousedé, známí, kolegové v práci, média a sociální sítě.

 

Podívejme se na následující případ. Britové natočili celkem zajímavý seriál Roky a roky (Years and Years), kde je naznačené, jak se celá společnost hroutí. V jednom díle přišla sledovaná rodina o všechny finanční úspory, jelikož zkrachovala nějaká banka. Otec rodiny si pak musel vzít několik prací, aby rodinu uživil. Záměrem producentů bylo ukázat, jak je finanční systém vratký atd.. Řeknete si, ano, je to tak, v systému jsou rizika. Vtipně ale působí fakt, že matka pak pořád vozí své děti ve crossoveru NX300h od Lexusu. Asi není nutné zdůrazňovat, že to je celkem drahé vozidlo s cenovkou od 1 mil. Kč nahoru. Při výrobě seriálu se samozřejmě braly nabídky na product placement a automobilka Lexus chtěla ukázat, že v jeho relativně dražších vozech mohou rodiny jezdit bez ohledu na finanční situaci. V reálném světě by ale takovéto rozhodnutí vedlo jenom k dalšímu růstu dluhu a pravděpodobně k osobnímu bankrotu. Dokážou ale diváci racionálně rozlišit mezi pouhým marketingem a realitou?

 

Auto je poměrně drahá položka, takže u té možná lidé s průměrným platem více zvažují. Existuje ale hodně produktů s nízkou cenovkou, kde se i obyčejní lidé nebojí přeplácet. Schválně se doma podívejte na tu hromadu předražených věcí, které jste si postupně pořídili a teď už je ani nepoužíváte.

 

Na nekontrolované spotřebě je tržní ekonomika závislá. Firmy potřebují, aby lidé utráceli nad své poměry a zadlužovali se, protože jinak by nebylo možné generovat stále vyšší tržby a zisky. Ptáte se ve vašich firmách a zaměstnáních, jestli mají zákazníci dostatečné příjmy na pořízení zboží či služby, které nabízíte? To asi těžko. Prodáváte komukoliv.

 

Lidé se nás ptají, co je nejtěžší na investování. Je to právě rozhodnutí snížit okamžitou spotřebu a investovat peníze do produktivních aktiv, třeba do akcií korporací. Protože při snížení spotřeby se lidé většinou stanou pro své okolí terčem různých vtípků či odmítavého postoje. A jelikož se chování lidí nemění, tak se můžeme spolehnout na to, že bezbřehá spotřeba bude pokračovat i v dalších desítkách let. Investoři a podnikatelé se tak mohou těšit na další růst příjmů z prodeje zboží a služeb.

 

Koronavir může v únoru způsobit vyšší volatilitu cen

 

V nejbližších týdnech budou určitě významné další údaje o šíření koronaviru a lze očekávat rozsáhlejší výkyvy cen. Co se ale nezmění, tak to je hodnota firem. Tržby a zisky dlouhodobě rostou spolu s globálním rozmachem. Diverzifikované portfolio snadno přečká zvýšenou krátkodobou volatilitu.

 

Nezapomínejme na to, že ve finančním systému je obrovský objem levného kapitálu. Private equity a hedgeové fondy jenom čekají na trochu nižší ceny, aby mohly masivně nakupovat.

 

Přihlaste se do newsletteru a kromě pravidelných novinek získáte i rozsáhlý seriál stěžejních investičních myšlenek. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

4.2.2020

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.