Finlord Sněmovna financí

Proč jsou ekonomické krize populárním tématem?

10.1.2020

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Finlord analýzy

Bojíte se ekonomické krize či dokonce totálního kolapsu? Je váš strach opodstatněný? Jak krize vznikají a jak vznikají fámy o krizích? O jaké výnosy přichází permanentní pesimisti?

 

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

 

Prakticky každý den vznikají nějaká negativní či pozitivní témata. Bohužel pravdou je, že se negativní témata lépe prodávají. To si mediální domy či PR analytici velmi dobře uvědomují a z tohoto důvodu tedy více čtenářům podsouvají negativní zprávy bez uvedení celkového kontextu a dat.

 

 

Negativní zprávy vyvolávají v investorech strach investovat. Strachu podléhají nejenom drobní investoři, ale i profesionální manažeři nebo správci aktiv. Bank of America sestavila graf největších rizik, které její klienti z řad manažerů fondů v průběhu let identifikovali. Od počátku desetiletí klienti z řad manažerů fondů identifikovali rizika v podobě fiskální krize v eurozóně, dosažení dluhového limitu v USA, zpomalení ekonomického růstu v Číně, geopolitické krize, následně se opět objevili rizika v podobě zpomalení ekonomického růstu v Číně, politického populismu, zpřísňování monetární politiky a obchodní války.

 

 

krize

 

 

Nepochybně v budoucnu se objeví opět další zprávy či rizika, které budou vyvolávat obavy. Zkrátka pořád něco bude. A ano, je pravda, že historie je protkaná některými skutečně znepokojujícími událostmi, ale i přes všechny tyto hrozby akciový trh vykazuje dlouhodobý nárůst viz. naše analýza Jak dlouho trvá drawdown a zotavení akcií?

 
Jak ukazuje graf níže, tak S&P 500 od března 2009 do konce roku 2019 dokázal vygenerovat zhodnocení o 495 %. Zároveň v grafu můžeme vidět, že po dobu celého uvedeného nárůstu bylo vždy k dispozici hned několik rizikových témat, která plnila přední stránky novin a hlavy investorů.

 

 

investice Eva Mahdalová Finlord

 

 

Při investování musíme rozlišovat krátkodobý a dlouhodobý pohled na dané aktivum. V případě akcií budou ceny na burzách vždy podléhat nějakým negativním zprávám. I letos mohou akcie zaznamenat propad o desítky procent. Tyto krátkodobé výkyvy nesmí investorům zamlžit dlouhodobý pohled. V dlouhém období akcie rostou z jednoduchého důvodu, že společnosti produkují zboží a služby, generují tržby a zisk a zisk pak rozdělují mezi své akcionáře.

 

 

Podívejme se třeba na Microsoft, jehož akcie jsou také v indexu S&P 500. V Microsoftu pracuje hodně šikovných lidí, kteří vytváří přidanou hodnotu pro zákazníky společnosti. Logicky je za tuto přidanou hodnotu Microsoft odměňován s tím, že získanou odměnu dělí mezi zaměstnance a vlastníky, tedy akcionáře.

 

 

Proti krátkodobému poklesu používáme, jak ve Finlord soukromém portfoliu, tak i v našem fondu Slavic Capital pokročilé zajišťovací strategie. Pokud vás takové strategie zajímají, tak nám stačí napsat zde.

10.1.2020

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K P2P PLATFORMĚ MINTOS