Finlord Sněmovna financí

Finlord investice v prosinci 2019: +0,4 %

2.1.2020

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
201912 Finlord portfolio vývoj

Finlord soukromé investiční portfolio zaznamenalo v prosinci zvýšení hodnoty o 0,4 %. Zisk za celý rok 2019 pak byl 10,2 %. Kumulativně od počátku roku 2016, kdy jsme začali publikovat výsledky, jsme zaznamenali zhodnocení o 39,2 %. Na milion korun investice se vygenerovalo přes 390 tisíc korun zisku. Ze 48 měsíců jsme měli jenom 5 mírně ztrátových měsíců. Ani v jednom ze čtrnácti čtvrtletí nezaznamenalo naše portfolio pokles hodnoty.

 

Máme velikou radost, že spolu s námi vydělávají i naši klienti a čtenáři webu. Odhadem vydělala v roce 2019 komunita kolem portálu finlord.cz a fondu Slavic Capital desítky milionů korun.

 

Investoři, kteří sledují náš portál delší dobu, dobře ví, že jenom díky dynamickým aktivům (akcie, P2P/P2B, korporátní dluhopisy, developerské projekty atd.) lze výrazněji zvyšovat hodnotu majetku. Pokud odkládáte peníze na vkladové účty v bankách, tak sice o ně nemůžete při krátkodobých výprodejích na finančních trzích přijít, ale na druhé straně vám výnosy ani nepokryjí inflaci. Jinými slovy na bankovních vkladech se inflačně očištěná hodnota majetku dlouhodobě snižuje.

 

Celé naše portfolio mohou klienti sledovat ve službě Portfolio Manažer. Pro kvalifikované investory je k dispozici i fond Slavic Capital, který je postaven na stejných investičních strategiích jako soukromé portfolio.

 

Finlord investice: jak dopadl prosinec?

 

V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 0 až 2 % ročně v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme EUR/CZK, USD/CZK i GBP/CZK. Platformy Lendy a FundingSecure upadly do insolvence, Moneything dobrovolně ukončila činnost a momentálně probíhá vypořádání projektů, do kterých investoři vložili kapitál.

 

201912 Finlord portfolio

 

Pro srovnání ještě tabulka výnosů v roce 2018:

 

201812 Finlord portfolio

 

A tabulka výnosů v roce 2017:

 

201712 Finlord portfolio

 

A tabulka výnosů v roce 2016:

 

201612 Finlord portfolio

 

Riziko našeho portfolia je řízené dle přísného risk managementu, proto je vývoj hodnoty velmi plynulý. Ze 48 měsíců bylo jenom 5 mírně ztrátových.

 

201912 Finlord portfolio vývoj

 

Pokles o 200 miliard nebo nárůst o 52 bilionů USD?

 

Svět se řídí do pr**le, všechny aktiva jsou předražená, v ekonomikách je obrovský dluh, recese je za rohem….Určitě jste takovéto věty v posledních měsících či letech několikrát slyšeli. Naposledy o Vánocích vyšly výsledky celkem rozsáhlého průzkumu, že polovina Čechů očekává do dvou let recesi. Média a ekonomové mají velmi rádi předpovědi katastrof, jelikož hrozba problémů vždy přitáhne větší pozornost než slova o tom, že se budeme mít dobře.

 

Nicméně realita vůbec tak špatná není. Rozhodně bychom neměli vnímat recesi jako problém, ale spíše jako běžnou krátkodobou charakteristiku ekonomického vývoje. Podívejme se do uplynulých dvaceti let. Následující graf od Světové banky ukazuje vývoj světového nominálního HDP přepočteného do amerického dolaru aktuálním kurzem.

 

V roce 2018 byl HDP kolem 86 bilionů dolarů a na grafu můžeme spatřit světové recese v letech 2001, 2009 a 2015, kdy HDP poklesl. A právě takovéhoto negativního vývoje se lidé bojí. Podívejme se ale na vývoj s trochu větším odstupem. V roce 2001 se světový HDP snížil z 33,59 na 33,4 bilionů, tedy o necelých 200 miliard dolarů. Zároveň ale od roku 2000 do roku 2018 stoupl HDP z 33,59 na 85,9 bilionů, tedy o více než 52 bilionů dolarů.

 

20200102 světový HDP

 

Podobně se můžeme dívat i na rok 2015, kdy HDP ve světě propadl o 4,3 bilionu ze 79,3 na 75 bilionů, ale už po čtyřech letech byl o 6,7 bilionu vyšší oproti roku 2014.

 

I mnoho investorů nevidí přes několik ochablých stromů recese celý les silných stromů ekonomického rozmachu. Podívejme se na následující graf, který jsme použili už v listopadovém komentáři. Modrá křivka je zisk na akcii světových akcií a tmavá křivka znázorňuje akciový trh. V recesích 2001, 2009 a 2015 propadly i zisky firem, což je celkem jasné, jelikož firmy vytváří HDP. Zároveň nastal i pokles cen akcií, jelikož ceny akcií jsou dlouhodobě ovlivňovány zejména vývojem zisků firem.

 

Ano, v recesi 2001 se index světových akcií propadnul ze 450 na 250 bodů, ale do konce roku 2019 stoupl na 1100 bodů, což je o 650 bodů výše oproti roku 2000. Špatné je, že i mnoho mladých investorů má panický strach ze zopakování dvouleté krize z let 2001/2002 a naopak ignorují možnost zopakování pozitivního vývoje z posledních 19 let.

 

Spíš než vybraných časových úseků z minulosti bychom se při investičním rozhodování měli držet našeho investičního horizontu. Pokud je dlouhodobý, tak se držme dlouhodobých aktiv. Pokud je krátkodobý, tak se držme aktiv vhodných pro krátkodobé investování.

 

Náš výhled na rok 2020

 

Rok 2020 nebude výrazně jiný oproti minulým rokům. Ekonomické vztahy a vývoj na finančních trzích by se měly pohybovat ve statistických mantinelech z minulosti. Ochabnutí ekonomického růstu či pokles cen aktiv může nastat. Jak jsme uvedli v předchozích odstavcích, tak to není problém, ale jenom charakteristika, která se periodicky opakuje.

 

Nadále budeme v souladu s našim dlouhodobým investičním horizontem nakupovat zejména dynamická aktiva s cílem vygenerovat zhodnocení na úrovni 10 % p.a.. Pravděpodobnost dosažení takovéhoto zisku je vzhledem k nastavení našeho portfolia velmi vysoká (i kdyby akciové trhy zaznamenaly mírný propad).

 

Co se týče analýz a poradenských služeb, tak se můžete těšit na další novinky, které se v průběhu roku objeví na portále finlord.cz. Určitě budeme i nadále klást důraz na výpočty, statistiky a podrobné analytické informace, neboť právě ty jsou klíčové při investování.

 

Přihlaste se do newsletteru a kromě pravidelných novinek získáte i rozsáhlý seriál stěžejních investičních myšlenek. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

2.1.2020

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  A napsal:

  Ray Dalio predpovida v blizke budoucnosti recesi obdobnou velke hospodarske krizi z roku 1929. Pokud takova udalost skutecne nastane, nemeli bychom prave mit nejakou hotovost k dispozici?

  admin napsal:

  Tomuto tématu jsme se věnovali v analýze zde: https://finlord.cz/2018/11/ekonomicka-recese-investice-hotovost/

  Franta napsal:

  Lendy Saving club máte 0% výnos od června. Ale co ztráta jistiny?

  admin napsal:

  Ano, na Lendy a FundingSecure zaznamenáme i ztrátu jistiny, až to zaznamenají na platformě – dle posladních informací by letos měli vypořádat většinu řádně splácených půjček i půjček ve zpoždění.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?