Finlord Sněmovna financí

P2P Mintos a turecká nebankovka Wowwo

6.1.2020

10 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
recenze P2P Mintos Wowwo

Na P2P Mintos nabízí turecká nebankovní společnost Wowwo investiční příležitosti s úrokovou sazbou kolem 10,8 % p.a. a buyback garancí. Splatnost úvěrů je od 11 měsíců do 35 měsíců.

 

Na platformě Mintos je pořád v platnosti bonus pro nové investory ve výši 0,5 % ze zainvestovaného kapitálu v prvních třech měsících, jen je nutné využít referral odkaz ZDE.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Nebakovní společnost Wowwo byla založena v roce 2016 a od té doby poskytla autopůjčky v objemu přes 140 milionů EUR. Její úvěrové portfolio mělo ke konci roku 2018 velikost 71 milionů EUR.

 

Společnost má 130 zaměstnanců a více než 2000 partnerských provozoven. Prodejní systém společnosti je založen na online distribuci. Wowwo prodává ojetá auta s modelem přímého financování.

 

P2P Mintos Wowwo

 

P2P Mintos a byznys model Wowwo

 

Wowwo prezentuje auta potenciálním zákazníkům ve svých showroomech, webových stránkách nebo pomocí marketingu. Pokud člověk projeví zájem o nákup auta, tak přes webové stránky Wowwo zadá požadované informace. Wowwo ověří identitu člověka a následně zaměstnanec Wowwo domluví s dealerem aut požadovanou cenu. Po domluvení prodejní ceny auta a přirážky pro Wowwo je sjednána schůzka mezi klientem a dealerem aut pro potvrzení transakce. Pokud přirážka není pro Wowwo atraktivní, tak je zákazníkovi nabídnuto jiné vozidlo z inzerce. Zákazník si auto vyzkouší a pokud souhlasí s nákupem, tak zaplatí zálohu 30-50 % a také vystaví dlužní úpis ve prospěch Wowwo. Wowwo koupí auto a zaplatí dealerovi celou částku. Wowwo prodá auto se svojí přirážkou zákazníkovi. Následně Wowwo vezme dlužní úpis, pojišťovací dokumenty a smlouvu do finanční instituce, která si je vezme do zástavy a uvolní prostředky pro Wowwo. Pokud zákazník neplatí, tak Wowwo začne s procesem vymáhání a auto zabaví. Zákazník má možnost splatit celou sumu i s penále, případně je možné auto prodat zpět do Wowwo. Pak Wowwo splatí bankovní úvěr.

 

eva mahdalová finlord

 

Na obrázku níže je vyobrazeno LTV v průběhu platnosti úvěrové smlouvy. Jak je z obrázku patrné, tak hodnota auta se v průběhu trvání úvěru pomalu snižuje. Tím, jak postupně dlužník splácí, tak se snižuje postupně i LTV. Rizikový polštář roste nejvíce ke konci splatnosti úvěru, neboť velká část úvěru už je splacena. V tomto případě si vzpomeňme i z P2P platformy Mintos na nebankovní společnost Mogo, která má byznys model postavený na stejné myšlence.

 

LTV Loan to value

 

Obrázek níže ukazuje profil zákazníků. Ze 65 % si vůz pořizovali muži a z 35 % si pak vůz pořizovaly ženy. Z téměř 37,3 % si půjčovali zákazníci ve věkovém rozmezí od 26 do 35 let. Z nejvíce procent si tedy zákazníci půjčovali na auta značky Renault, Fiat, Volkswagen atd. Pokud to srovnáme se společností Mogo, tak ta půjčuje především na auta z prémiového segmentu (zejména BMW a Mercedes), což jsou zejména značky, které v pozdějším období neztrácí tolik svoji hodnotu, tak jako mainstreamové značky.

 

Jak investovat na P2P Mintos

 

Když se podíváme na obrázek níže, tak Wowwo poskytla půjčky na automobily s průměrným stářím 5 let a průměrným LTV 65%. Průměrná výše úvěru činila 10 tisíc EUR a průměrná měsíční úroková sazba byla 3,05 %. Průměrná délka úvěrů činila 33 měsíců s měsíčními splátkami.

 

investice na P2P Mintos do půjček Wowwo

 

P2P Mintos a finanční stránka nebankovního poskytovatele Wowwo

 

Tržby Wowwo od roku 2016 rostou. V roce 2018 činily tržby téměř 82,7 milionu EUR, přičemž v roce 2017 činily tržby téměř 81 milionů EUR. Pokud jde o náklady, tak největší nákladovou položkou tvoří za rok 2018 náklady na prodej a to 59,1 milionu EUR. Úrokové náklady se v roce 2018 skupině zvýšily z 11,6 milionu EUR na 13,4 milionu EUR. Tím jak společnost roste, tak rostou i administrativní náklady. Ty byly v roce 2018 9,2 milionu EUR, přičemž rok předtím činily 3,9 milionu EUR. Čistý zisk Wowwo poklesl v roce 2018 z téměř 5,6 milionu EUR na 1,6 milionu EUR.

 

Investujete na zahraničních P2P platformách nebo finančních trzích? Nezapomeňte na Měnový hedging.

 

P2P Mintos recenze Wowwo

 

Rozvaha Wowwo ukazuje, že velikost aktiv a pasiv byla v roce 2018 na úrovni téměř 86,4 milionu EUR. Z toho vlastní kapitál byl v roce 2018 na úrovni přibližně 19 milionů EUR.

 

Ukazatel ROE se v roce 2018 snížil na 8,6 % z 48,8 %, což je docela málo. Pokles byl způsoben jednak nárůstem vlastního kapitálu a také poklesem čistého zisku.

 

Podíl vlastního kapitálu na celkových pasivech tvořil v roce 2018 22 %. To znamená, že Wowwo se z velké části financuje dluhem podobně jako většina nebankovních společností na P2P Mintos.

 

V roce 2018 závazky celkem činily 67,3 milionu EUR. Půjčky Wowwo se meziročně zvýšily ze zhruba 42 milionů EUR na 57,9 milionu EUR v roce 2018. Ostatní závazky se v roce 2018 zvýšily z 8,1 milionu EUR na 9,4 milionu EUR.

 

V aktivech v roce 2018 tvořilo největší položku klientské úvěrové portfolio a to téměř 71 milionu EUR, přičemž v předchozím roce 2017 činilo klientské úvěrové portfolio téměř 58,2 milionu EUR.

 

Analýza Eva Mahdalová Finlord

 

Kumulativní výsledky Wowwo za 3. kvartál 2019 ukazují, že společnost vygenerovala tržby na úrovni 141,2 milionu EUR. Vzhledem k tomu, že společnost prodává ojetá auta, tak největší tržby byly vygenerovány právě z této aktivity a to 140,5 milionu EUR. Ostatní příjmy byly pak na úrovni 768,3 tisíc EUR. Wowwo měla za 3. čtvrtletí 2019 i příjmy z jiných provozních činností na úrovni 100,6 mil. EUR. K tomu měla jiné provozní náklady 66,4 mil. EUR. Finanční náklady byly 60,4 mil. EUR. Čistý zisk za třetí kvartál byl 7,9 mil. EUR.

 

jak investovat na P2P Mintos recenze

 

investice do Wowwo na P2P Mintos

 

Rozvaha Wowwo ukazuje, že velikost aktiv a pasiv byla ve 3. kvartále 2019 na úrovni 455,5 milionu EUR. Z toho vlastní kapitál byl ve 3. kvartále 2019 na úrovni přibližně 119,1 milionu EUR. Podíl vlastního kapitálu na celkových pasivech tvořil ve 3. čtvrtletí 2019 26 %.

 

V rámci pasiv tvořily krátkodobé bankovní úvěry téměř 50 milionů EUR, přičemž dlouhodobé bankovní úvěry činily téměř 230,3 milionu EUR. Závazky vůči dodavatelům pak činily 37,7 milionu EUR.

 

jak analyzovat výroční zprávy P2P Mintos

 

Krátkodobé pohledávky byly na úrovni 124,4 milionu EUR a dlouhodobé pohledávky byly 211 milionů EUR. Aktiva jsou tedy tvořena zejména pohledávkami vůči zákazníkům. Dlouhodobé pohledávky jsou nižší než dlouhodobá pasiva, což vyplývá i z byznys modelu zaměřeného na krátkodobé půjčky.

 

P2P Mintos jak investovat

6.1.2020

10 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU