Finlord Sněmovna financí

Mintos: byznys model nebankovky MOGO

13.11.2018

8 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Autopůjčky Mogo Eva Mahdalová Finlord

Nebankovní společnost Mogo je velmi populární na P2P platformě Mintos. Dle údajů P2P Mintos na platformu umísťuje půjčky v průměru za 11,8 % s buyback garancí. Mogo s Mintosem jsou vzájemně personálně propojené. Mogo je největším poskytovatelem půjček zajištěných auty v pobaltských státech. Působí v Estonsku, Litvě, Lotyšsku, Gruzii, Polsku, Rumunsku, Bulharsku, Moldavsku, Albánii, Bělorusku, Arménii a na Ukrajině. Tato nebankovní úvěrová společnost funguje od roku 2012 a už poskytla úvěry za více než 300 mil. EUR.

 

Na platformě Mintos je pořád v platnosti bonus pro nové investory ve výši 1 % ze zainvestovaného kapitálu v prvních třech měsících, jen je nutné využít referral odkaz ZDE (my jako referující strana získáme také 1 %). Pro registraci není nutné jít přes referral odkaz, ale je škoda přijít o bonus, když ho platforma investorům bez závazků nabízí.

 

Mintos: Mogo poskytuje půjčky na ojeté automobily

 

Mogo se soustředí zejména na půjčky na ojeté automobily, které si pak bere jako kolaterál. Ač na první pohled se tento byznys nemusí zdát příliš atraktivní, tak má svoji logiku. Starší auta totiž neztrácí tak rychle svoji hodnotu jako úplně nové auta. Jak vyplývá z dat Sauto.cz, tak nové auto každoročně ztrácí ze své hodnoty zhruba 10 procent. Nejprudší pokles zaznamenají neprémiové značky v prvních čtyřech až pěti letech, kdy ztrácejí 40–60 % původní hodnoty. Pak se cena vozů ustálí a klesá mírně, zhruba o 2–3 % ročně.
Od Mogo si zákazníci nejčastěji půjčovali na dlouhodobě kvalitní značky buď z prémiového segmentu nebo z mainstreamu. Z nejvíce procent si tedy zákazníci půjčovali na auta značky BMW a Mercedes, což jsou zejména značky, které v pozdějším období neztrácí svoji hodnotu, tak jako mainstreamové značky.

Mogo Eva Mahdalová Finlord

 

V rámci autopůjček uplatňuje Mogo dva modely. Jedním z nich je finanční leasing a druhý je zpětný leasing. V roce 2017 Mogo poskytla ze 74 % právě finanční leasing a z 26 % pak poskytla zpětný leasing.

 

byznys model Eva Mahdalová Finlord

 

Když se podíváme na obrázek níže, tak nejčastěji Mogo v roce 2017 poskytla půjčky na automobily s průměrným stářím 13 let a průměrným LTV 77%. Průměrná výše úvěru činila 3 605 EUR. Průměrná délka úvěrů činila 44 měsíců a Mogo půjčuje až na 72 měsíců. Ze 78 % si půjčovali na vůz muži a z 22 % ženy z průměrným věkem 35 let. V rámci autopůjček se Mogo pohybuje ve středním riziku oproti třeba Aforti Finance, Ferratum či LendingClub, které poskytují autopůjčky bez zajištění.

 

Mogo Mintos Eva Mahdalová Finlord

 

Na obrázku níže je vyobrazeno LTV v průběhu platnosti úvěrové smlouvy. Jak je z obrázku patrné, tak hodnota auta se v průběhu trvání úvěru pomalu znehodnocuje. Tím, jak postupně dlužník splácí, se snižuje postupně i LTV. Rizikový polštář roste nejvíce ke konci splatnosti úvěru, neboť velká část úvěru už je splacena.

 

LTV Mogo Eva Mahdalová Finlord

 

Tržby Mogo od roku 2015 exponenciálně rostou. Za celý minulý rok měla firma tržby 38,4 mil. EUR a čistý zisk činil 8,5 mil. EUR. EBITDA s provozní marží vykazují také slušný růst. EBITDA v roce 2017 činila konkrétně 20,8 mil. EUR a EBITDA marže pak byla na úrovni 54 %. Čistá zisková marže byla 22 %. EBIT zisk je 2,2 násobek úroku. Mogu klesá poměr nákladů k tržbám. Ještě v roce 2015 činil poměr nákladů k tržbám 47 %, přičemž v roce 2017 se poměr snížil na 28 %. Poměr úvěrů se selháním k tržbám činil v roce 2017 19 %, což se oproti roku 2015 nezměnilo. ROA společnosti od roku 2015 roste a v minulém roce bylo pak na úrovni 9 %. ROE společnosti za poslední roky výrazně vzrostlo a v roce 2017 činilo 86 %.
Společnost prudce expanduje a svůj rapidní rozvoj financuje dluhem podobně jako řada jiných rychle expandujících společností. Vlastní kapitál k aktivům je na úrovni 10 %. Čistý dluh/EBITDA je 4,4 násobek. Mogo v letošním roce emitovala dluhopisy v objemu 50 mil. EUR s úrokovou sazbou 9,5 % p.a.. Společnost použila prostředky z dluhopisů na vykoupení pohledávek z platformy Mintos, aby snížila své úrokové náklady.

 

Mogo P2P Mintos Eva Mahdalová

 

Byznys model nebankovní instituce Mogo funguje velmi dobře. Ojeté automobily neztrácí dramaticky na hodnotě. V případě, že dlužník nesplácí, dokáže Mogo z vytěžených peněz z prodeje auta pokrýt jistinu i s úroky. 76 % dlužníků splácí včas. Pouze 6 % dlužníků je v prodlení více než 35 dní. Mogo je v dobré finanční kondici. V nejbližší době se tedy dá očekávat, že by u jejich půjček nabízených na Mintosu neměly nastat žádné problémy s buyback garancí.

 

Na platformě Mintos je pořád v platnosti bonus pro nové investory ve výši 1 % ze zainvestovaného kapitálu v prvních třech měsících, jen je nutné využít referral odkaz ZDE (my jako referující strana získáme také 1 %). Pro registraci není nutné jít přes referral odkaz, ale je škoda přijít o bonus, když ho platforma investorům bez závazků nabízí.

13.11.2018

8 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Aleš Krejčí napsal:

    Děkuji za další, velmi zajímavý, článek.

    milan napsal:

    Super zhodnocení, díky za Vaši práci!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

REVOLUT: ZDARMA KONVERZE MĚN A BONUS 300 KČ