Finlord Sněmovna financí

Inflace a kolik peněz si odkládat stranou

20.1.2020

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Kolik peněz si musíme odkládat inflace

V předchozí analýze jsme se věnovali otázce, kolik si mají investoři odkládat stranou, pokud chtějí mít v důchodu 1, 10 nebo 100 milionů korun. Nezohledňovali jsme inflaci. V této analýze ukážeme stejné tabulky se zohledněním očekávané inflace.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Inflace „požírá“ naše peníze

 

Inflace ve stručnosti znamená, že postupně rostou ceny zboží a služeb, tedy se zvedají spotřebitelské ceny. A jelikož má většina centrálních bank inflační cílování, tak lze i do budoucnosti očekávat, že nějaká inflace bude. Konkrétně v ČR se ČNB snaží o dlouhodobý cíl 2 % p.a. s tím, že toleruje pohybování inflace v pásmu 1 % až 3 %. Pro další výpočty budeme požívat inflaci 2 %. Dlouhodobě není mírná inflace žádný problém, jelikož i průměrné platy rostou (a ve většině zemí rostou platy dlouhodobě rychleji než spotřebitelské ceny). V ČR teď dokonce platy rostou výrazně rychleji než inflace, takže české domácnosti reálně bohatnou.

 

Ekvivalent 1 milionu korun dnes je po zohlednění inflace 2 % p.a. po pěti letech přibližně 1,1 milionu korun (kolik peněz potřebujeme, abychom si koupili to samé). Po 40 letech to je 2,2 milionu korun.

 

Následující tabulka ukazuje, kolik si musíme odkládat měsíčně a investovat při dané očekávané roční výnosnosti a věku investora s tím, že při dovršení 65 let chceme mít velikost portfolia 1 milion korun. Na spodku tabulky je budoucí ekvivalent současného 1 milionu korun pro investory v dané věkové skupině. Pokud je investorovi 18 let, tak při výnosnosti 1 % p.a. si musí měsíčně odkládat 3510 korun, aby měl v 65 letech cca 2,5 milionu korun. Při výnosnosti 13 % p.a. to je jenom 78 korun. 60letý investor si ale musí při výnosnosti 1 % p.a. odkládat každý měsíc 17 858 Kč. Pokud má výnosnost 13 % p.a., tak mu stačí odkládat si stranou 12 565 Kč.

 

odkládání peněz 1 mil. inflace

 

Stejná tabulka pro 5 mil. Kč.

 

odkládání peněz 5 mil. inflace

 

A pro 10 mil. Kč.

 

odkládání peněz 10 mil. inflace

 

Inflace je ekonomický jev, se kterým se dá celkem dobře vypořádat. Investoři mohou jednak cílit na trochu vyšší výnos, aby jim výnosy pokryly i očekávanou inflaci. A pak mohou zejména pravidelně o inflaci zvyšovat pravidelnou úložku. Pokud si tedy letos ukládáme 1000 Kč měsíčně, tak příští rok bychom si měli odkládat 1020 Kč, v roce 2022 cca 1040 Kč měsíčně, atd.. Pokud chcete získat přesnější kalkulaci na základě individuálních parametrů, tak nás neváhejte kontaktovat.

 

Při dlouhodobých investicích je pro investory velmi důležité odkládat prostředky zejména do aktiv, které mají vyšší výnosnost oproti inflaci. Jedině tak se může kapitál v reálném vyjádření zhodnocovat. V našem soukromém portfoliu i ve fondu Slavic Capital máme kapitál především v dynamických aktivech.

20.1.2020

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Jiří Pleva napsal:

    Svatá pravda, inflace nám to všechno zblajzne. O to více důvod investovat, buď přes Mintos nebo doma v ČR přes české P2P/P2B platformy

    mira napsal:

    podle mne realna inflace je u nas pres 5%, duchodci dostali asi taky 5% zvyseni, nekde na blumbergu jsem cetl nazor, ze pokud QE nefunguje, jak by melo, tak ze budou lidem penize rozdavat, aby oficialni inflaci zvedli na magicke 2%, nevim, jak inflaci pocitaji, asi tam jsou i lokomotivy, ale zaklad jidlo a bydleni 2% urcite nejsou, tipnul bych si 10%+

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.