Finlord Sněmovna financí

Kolik peněz si musí investoři odkládat stranou?

17.1.2020

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Kolik peněz si musíme odkládat1

Kolik peněz si musíme odkládat stranou a investovat, pokud chceme jít do důchodu s jedním milionem korun? A kolik, pokud chceme mít v důchodu portfolio o velikosti 10 milionů korun? Proč mají mladí investoři obrovskou výhodu?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Z tisícovky měsíčně portfolio o velikosti 10 milionu korun

 

Následující tabulka ukazuje, kolik si musíme odkládat měsíčně a investovat ji při dané očekávané výnosnosti a věku investora s tím, že při dovršení 65 let chceme mít velikost portfolia 1 milion korun. Pokud je investorovi 18 let, tak při výnosnosti 1 % p.a. si musí měsíčně odkládat 1384 korun. Při výnosnosti 13 % p.a. to je jenom 31 korun. 60letý investor si ale musí při výnosnosti 1 % p.a. odkládat každý měsíc 16 175 Kč. Pokud má výnosnost 13 % p.a., tak mu stačí odkládat si stranou 11 380 Kč.

 

odkládání peněz 1 mil

 

Ale co když chce investor dosáhnout 10 milionů Kč? Kolik peněz si musí měsíčně odkládat? To ukazuje následující tabulka. Pokud má investor 18 let, tak stačí, aby si při výnosnosti 10 % p.a. odkládal necelou tisícovku.

 

odkládání peněz 10 mil

 

Takto pak vypadá tabulka pro investory, kteří chtějí mít v důchodu 100 milionů Kč. Pro mladé investory, kteří si hodně peněz odkládají stranou a mají i trochu vyšší výnosnost portfolia, není ani tato hranice nedosažitelná.

 

odkládání peněz 100 mil

 

Jak je z uvedených tabulek zřejmé, tak mladí investoři mají obrovskou výhodu v tom, že mohou mnohem déle získávat výnosy finančních trhů. Pro dosažení stanoveného cíle jim pak stačí menší snaha. Srovnejme si třeba dva investory, kteří si stejně uvědomili nutnost investovat a oba ještě mají celkem dlouhý investiční horizont. Jeden investor má ale 20 let a druhý má 40 let. Pokud si oba zvolí stejné portfolio s výnosností 7 % p.a. a cílem našetřit si portfolio o velikosti 10 mil. Kč, tak prvnímu stačí, aby si měsíčně odkládal cca 2 900 Kč. To není až tak vysoká částka a mladý investor si může dopřávat i radost ze spotřeby. Druhý investor si už musí odkládat stranou 13 175 Kč. 45letý investor by pak odkládal přes 20 000 Kč. To už je pro lidi s průměrným platem docela vysoký objem.

 

Mladí investoři mají zároveň druhou výhodu v tom, že díky velmi dlouhému investičnímu horizontu mohou mít portfolio sestavené především z dynamických aktiv. U těch jsou pochopitelně mnohem vyšší výkyvy v rámci měsíců a let. V dlouhém období se ale výkyvy dynamických aktiv srovnají s výkyvy méně dynamických aktiv. My investujeme jak v rámci soukromého portfolia, viz. komentář za prosinec 2019, tak pomocí našeho fondu Slavic Capital, který je určen pro kvalifikované investory.

17.1.2020

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Franta napsal:

    Dneska lidi sice jsou schopni každý měsíc ušetřit pěkných pár tisíc, ale pak to utratí za drahý dovolený nebo drahý auto. A začínají od nuly. A vůbec jim nedojde, že to dělají špatně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K P2P PLATFORMĚ MINTOS