Finlord Sněmovna financí

Které EU akcie jsou zajímavé? S vysokým ROE

17.12.2019

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Evropské akcie dle ROE

ROE (return on equity, zisk na vlastní kapitál) patří mezi základní ukazatele, které investoři využívají. Pokud se nad tímto indikátorem zamyslíme, tak by logicky měly společnosti s vysokým ROE dosahovat vyšších výnosů pro investory. Je to tak? Co ukazují statistiky?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Kvalitní společnosti s vysokým ROE mají i vyšší výnosy

 

Následující graf ukazuje index akcií MSCI Europe (černá křivka), index kvalitních evropských společností s vysokou tržní kapitalizací (modrá křivka) a index nekvalitních evropských společností s vysokou tržní kapitalizací (šedá křivka). Kvalitní společnosti jsou definovány jako ty, které mají relativně vysoké ROE. Nekvalitní společnosti jsou ty s relativně nízkým ROE.

 

evropské akcie výkonnost dle ROE

 

Nadvýkonnost kvalitních společností je patrná napříč všemi tržními kapitalizacemi. Následující mřížka s anualizovanou výnosností ukazuje, že v testovaném 37letém období byly v Evropě nejvýnosnější small cap akcie s nadprůměrným ROE (nemuselo se nutně jednat o firmy s nejvyšším ROE). Naopak nejslabší výkonnost dosáhly největší korporace s malým ROE.

 

akcie výkonnost dle ROE a velikosti

 

Při výběru akcií do portfolia je vhodné udělat alespoň základní analýzu finančních výkazů a srovnat výsledky s jinými společnostmi a s historií samotné společnosti. ROE patří mezi snadno dohledatelné ukazatele.

 

Pro doplnění ještě přikládáme graf vývoje investice do amerických kvalitních a nekvalitních amerických společností a do indexu S&P 500. Vývoj je velmi podobný jako v Evropě, s tím, že výnosy v USA byly ještě vyšší.

 

americké akcie výkonnost dle ROE

17.12.2019

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  jimmy052 napsal:

  Neco podobneho jsem videl na seeking alpha

  Franta napsal:

  Graf indexu SP500 je v podstatě nesmysl.
  Například představte si, že byste v roce 2000 koupili 500 akcií z SP500, které v té době byly. A 20 let byste na ně nešáhli. A dneska byste se na ně podívali a porovnali se současným SP500. A zjistili byste, že vašich 500 firem a současných 500 firem z SP500 nejsou stejné. Některé zbankrotovaly, některé existují ale moc se jim nedaří. Naopak vznikly mraky nových firem, které teď vládnou světu, ale vy je v těch svých 500ti nemáte. Protože tehdy neexistovaly nebo to byly neznámé garážové firmy. Takže zatímco oficiální porovnání SP500 z roku 2000 a roku 2019 ukazuje brutální zhodnocení, tak praktický příklad s těmi vašemi 500 firmami, co jste si koupili ukáže výrazně horší výsledek. Porovnáme totiž hrušky s jabkama. Nechápu smysl indexu SP500.

  admin napsal:

  Dobrý den, určitě máte pravdu, že složení indexu S&P 500 je teď diametrálně jiné než třeba v roce 2000. Nicméně to není problém a rozhodně bychom netvrdili, že index S&P 500 je nesmysl. Řešení zmíněné situace je celkem jednoduché – rebalancování indexu. Dle předem stanovených podmínek a v předem určených dnech se dopředu oznámené společnosti z indexu vylučují (třeba pokud zkrachují) a nahrazují se novým. Investoři pak mohou stejně jako index jednotlivé akcie prodat a nakoupit nové. Tím pádem lze replikovat index 1 ku 1. Určitě Vás napadne, že s rebalancováním jsou náklady a je to vskutku tak. Právě proto existují nízkonákladové ETF a indexové fondy, které tuto činnost dělají velkoobjemově, tedy dosahují jenom zlomek nákladů. Kupříkladu americký SPY (sleduje index S&P 500 od roku 1993) dosáhl za svôj život roční výnosnost 9,64 %, což je o 0,15 % méně než index (9,79 %). Každopádně už vznikly fondy, u kterých se nákladovost pohybuje pod 0,05 % p.a.. Nicméně SPY má výhodu v tom, že funguje už od roku 1993, takže se dá používat při dlouhdobých simulacích. Srovnání fondu s indexem najdete třeba zde ve druhé tabulce: https://screener.fidelity.com/ftgw/etf/goto/snapshot/performance.jhtml?symbols=SPY

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZJISTĚTE, NA KTERÝCH P2P SÍTÍCH DOSAHUJEME NEJVYŠŠÍCH VÝNOSŮ