Tato dekáda se nese ve znamení růstu zisků
27.11.2019
4 min.
V minulých analýzách jsme si ukázali, že hlavní dlouhodobou hýbnou sílou cen akcií je zvyšování ekonomického výstupu, tedy růst tržeb a zisků firem. Fundamenty pohybu cen akcií můžeme ale ještě trochu více rozebrat na dividendovou výnosnost, růst zisků a změnu ohodnocení. Jak se tyto tři složky celkového výnosu akcií měnily v dekádách od roku 1900?
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na X (Twitteru) a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Tato dekáda je z hlediska růstu zisků v USA nejlepší
Následující tabulka ukazuje na anualizované bázi dividendovou výnosnost, růst zisků, změnu P/E a celkové výnosy dle dekád. Řazení je dle celkových výnosností od nejslabší (dekáda od 2000 do 2009) po nejsilnější dekádu (1950-1959). Současná dekáda je z historického pohledu pátá nejziskovější a do konce roku se už její pozice nezmění.
Za posledních 10 let byla průměrná výnosnost akcií v USA 12,9 %. Z toho dividendová výnosnost tvořila 2 %, růst zisků tvořil 10,5 % a nárůst ohodnocení dle poměru P/E byl jenom 0,5 %. Je patrné, že zhodnocování akcií je v posledních letech způsobené především růstem zisků a ne nadhodnocením akcií. Končící dekáda je z hlediska růstu zisků zatím historicky nejlepší.
Dividendovou výnosnost lze chápat jako určitou dlouhodobou rentu firem, která se k investorům dostane i při stagnaci vývoje. Proto jsou výkyvy v dividendové výnosnosti nejmenší. Růst zisků je pak spojen s tím, že firmy vytváří novou hodnotu a zlepšují své finanční výsledky. P/E poměr závisí na tom, jak investoři ohodnocují firmy. Pokud je v ekonomice hodně kapitálu a panuje nadšení, tak P/E poměr roste. V období pesimismu ohodnocení akcií klesá. I proto je z uvedených tří složek nejvolatilnější právě P/E poměr, což je patrné i z uvedené tabulky.
Jaká bude následující dekáda? To nikdo neví. Ale čistě statisticky se oplatí spoléhat spíše na optimistický vývoj akciových trhů než na pesimistický kolaps.
27.11.2019
4 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář