Finlord Sněmovna financí

Tato dekáda se nese ve znamení růstu zisků

27.11.2019

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Dekády dividendy a růst zisků

V minulých analýzách jsme si ukázali, že hlavní dlouhodobou hýbnou sílou cen akcií je zvyšování ekonomického výstupu, tedy růst tržeb a zisků firem. Fundamenty pohybu cen akcií můžeme ale ještě trochu více rozebrat na dividendovou výnosnost, růst zisků a změnu ohodnocení. Jak se tyto tři složky celkového výnosu akcií měnily v dekádách od roku 1900?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Tato dekáda je z hlediska růstu zisků v USA nejlepší

 

Následující tabulka ukazuje na anualizované bázi dividendovou výnosnost, růst zisků, změnu P/E a celkové výnosy dle dekád. Řazení je dle celkových výnosností od nejslabší (dekáda od 2000 do 2009) po nejsilnější dekádu (1950-1959). Současná dekáda je z historického pohledu pátá nejziskovější a do konce roku se už její pozice nezmění.

 

dividendy a růst zisků

 

Za posledních 10 let byla průměrná výnosnost akcií v USA 12,9 %. Z toho dividendová výnosnost tvořila 2 %, růst zisků tvořil 10,5 % a nárůst ohodnocení dle poměru P/E byl jenom 0,5 %. Je patrné, že zhodnocování akcií je v posledních letech způsobené především růstem zisků a ne nadhodnocením akcií. Končící dekáda je z hlediska růstu zisků zatím historicky nejlepší.

 

Dividendovou výnosnost lze chápat jako určitou dlouhodobou rentu firem, která se k investorům dostane i při stagnaci vývoje. Proto jsou výkyvy v dividendové výnosnosti nejmenší. Růst zisků je pak spojen s tím, že firmy vytváří novou hodnotu a zlepšují své finanční výsledky. P/E poměr závisí na tom, jak investoři ohodnocují firmy. Pokud je v ekonomice hodně kapitálu a panuje nadšení, tak P/E poměr roste. V období pesimismu ohodnocení akcií klesá. I proto je z uvedených tří složek nejvolatilnější právě P/E poměr, což je patrné i z uvedené tabulky.

 

Jaká bude následující dekáda? To nikdo neví. Ale čistě statisticky se oplatí spoléhat spíše na optimistický vývoj akciových trhů než na pesimistický kolaps.

27.11.2019

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.