Výnosy nemovitostí ve světě klesají
11.10.2019
3 min.
Ve kterých městech hrozí riziko nemovitostní bubliny? Jaké jsou výnosy nemovitostí ve světě? Jak dlouho musí investoři pronajímat byt, aby se vrátila jeho pořizovací cena?
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
UBS Global Real Estate Bubble Index sleduje rizika nemovitostních bublin v hlavních světových metropolích. Dle metodiky banky každé město, které má v indexu hodnotu nad 1,5, tak podstupuje riziko bubliny. Pro určení skóre UBS vyhodnocuje subindexy: podíl ceny a příjmů, ceny a nájmů a změny poměru objemu hypotečních úvěrů k HDP a stavební produkce k HDP. Jak ukazuje index, tak průměrné zvýšení cen se poprvé od roku 2012 zastavilo, zatímco průměrné indexové skóre v roce 2019 mírně pokleslo.
Podle dat je riziko bubliny nejvíce patrné v Mnichově, kde indexové skóre ukazuje hodnotu 2,01. Tady je důležité pak zmínit, že v důsledku nízkých úrokových sazeb skóre indexu vzrostlo ve všech městech v eurozóně. Lehčí výjimkou je ale Milano, kde ceny nemovitostí jsou na stejné úrovni, jako zhruba před 20 lety kvůli slabému italskému ekonomickému růstu. Jinak rizikové hodnoty lze zpozorovat také v metropolích, jako jsou Toronto, Amsterdam, Hongkong, Frankfurt, Vancouver a Paříž. Naproti tomu v Londýně riziko bubliny oproti roku 2018 pokleslo, jelikož na tamním trhu nemovitostí došlo ke korekci cen nemovitostí směrem dolů. V roce 2019 nastal pokles oproti roku 2018 také ve Vancouveru, San Franciscu, Stockholmu a Sydney.
Následující obrázek ukazuje, kolik let musí zkušený zaměstnanec ze sektoru služeb pracovat, aby si mohl koupit byt o velikosti 60m2, který se nachází blízko centra města. Nejzávažnější situace je v Hongkongu, kde se v průměru pracuje přes 20 let na takovýto byt. V předchozí bublině v roce 2007 to bylo jenom 10 let. Pokud se podíváme do Evropy, tak kritickou situaci vidíme v Paříži, kde zmíněný zaměstnanec musí pracovat 15 let na byt o velikosti 60m2 v blízkosti centra, přičemž v roce 2017 to bylo 12 let.
Výnosy nemovitostí: nejhůře je na tom Hongkong
Podobný stav ukazuje i indikátor ceny bytů u pronájmů. Kupříkladu v Curychu musí být byt v pronájmu 37 let, aby se vrátila jeho pořizovací cena. Ve zmíněném Hongkongu je nutné pronajmout byt na 36 let. Jinými slovy výnosnost z nájmů je v Curychu na úrovni 2,7 % p.a. a v Hongkongu je pak na úrovni 2,8 % p.a.. Tady by se dalo říct, že skutečná bublina je v Hongkongu, jelikož hongkongský dolar je zafixovaný na americký dolar, tudíž má stejné úrokové sazby. Oproti tomu ve Švýcarsku a v Německu pozorujeme záporné úrokové sazby, což se pochopitelně negativně odráží i spořících a termínovaných vkladech.
V posledních letech situace na trhu nemovitostí eskalovala zejména díky silnému ekonomickému růstu a levnému financování. Napětí mezi Čínou a USA donutilo centrální banky, aby ještě více uvolňovaly měnovou politiku, což vyvolává jisté obavy ohledně zdraví trhu s bydlením. Pokud se podíváme na růst globální ekonomiky, tak Mezinárodní měnový fond očekává, že světová ekonomika vykáže letos růst o 3,2 %, přičemž příští rok pak tempo růstu zrychlí na 3,5 %. To se samozřejmě bude ještě odvíjet podle politických a obchodních vztahů mezi USA a Čínou.
V ČR může v nejbližších měsících nastat další zdražování nemovitostí, jelikož objem peněz v naší ekonomice je stále vysoký. Zároveň je stále omezená nabídka bytů a domů. Zejména v Praze a dalších velkých městech už ale můžeme sledovat relativně vysoké ceny. V těchto regionech budou výnosy investic do nemovitostí spíše podprůměrné.
11.10.2019
3 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Pracovní příležitosti v sousedních zemích České republiky: Kde se vyplatí pracovat
Prozkoumejte pracovní příležitosti v Německu, Rakousku, Polsku a na Slovensku. Najděte si ideální ...
Více informací23.10.2024
3 min.
Jak na pasivní příjem z kryptoměn v roce 2024?
Pasivní příjem inspiruje mnoho lidí, a to nejenom investorů do kryptoměn. Systém pasivního příjmu si ...
Více informací21.6.2024
5 min.
Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů
Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u ...
Více informací13.6.2024
3 min.
Napsat komentář